Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kanarialla maanjäristys

Vierailija
30.09.2011 |

Cran Canarialle ollaan pian menossa ja El Hieron -saarella on ollut maanjäristyksiä. Tulee mieleen tsunamien vaara ym... Onko joku muu uskaltautunut lähteä sinne? Aika vähän tietoa on ollut lehdissä asiasta, onko matkailijoille vaaraa "lähialueen" saarilla??

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

maanjäristyksiä vuorokaudesta. Niistä ei uutisoida, kóska se on normaalia.



Vain poikkeuksellisen kovista maanjäristyksistä uutisoidaan.

Vierailija
2/5 |
30.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä on n. 200 viikossa eri puolilla.

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Cran Canarialle. Rauhoittelen itseäni sillä ettei sinne lennetä jos siellä on vaarallista.



Tosin sekin kyllä pelottaa että jos sitten siellä ollessa purkautuu tulivuori, ja tulee taas tuhkapilvi-ongelma. Kiva olla sitten jumissa siellä ties miten kauan!

Vierailija
4/5 |
02.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me olemme myös menossa parin viikon päästä cran canarialle ja sama asia huolestuttaa. Jotenkin tuntuu että matkanjärjestäjä olisi yhteydessä jos suurempaa vaaraa olisi. Pitänee vissiin siellä olla kokoajan silmät ja korvat auki. Tässä mieheni kanssa ollaan pohdittu että nyt kun neljänä perättäisenä vuonna olemme käyneet ulkomailla, joka kerta ollut jotain ongelmia. Kolmena ensimmäisenä vuonna lakonuhka. Viime vuonna meidän lento peruttiin kokonaan ja matkanjärjestäjä tarjosi uuden matkan myöhempään ajankohtaan. Nyt sitten tämä. Nyt kuitenkin jo oikeasti hieman mietityttää.

Vierailija
5/5 |
02.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi tästä asiasta ei uutisoida sanallakaan Suomen medioissa.



Me mennään marrakuussa ja seurailen tilannetta.