Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen puhumattomuus koulussa

Vierailija
01.09.2011 |

Lapseni on 8 vuotta ja hän on ekalla luokalla, kävi ensin startti luokan sen takia kun ei puhu aikuisille mitään. Kotona hän on erittäin puhelias ja vilkas lapsi, ollaan oltu kaikissa maailman keskusteluissa ja mikään ei auta että hän puhuisi opettajalle koulussa. Kaupassa ja yleisillä paikoilla hän puhuu kuitenkin. Kaikki alkoi kun hän joutui tarhaan olessaan 3,5 vuotias. Kouluun joudun saattamaan hänet luokkaan asti ei suostu menemään toisten lasten kanssa.Pitäisikö minun viedä tämä poika johonkin tutkimuksiin vai onko olemassa jokin lääkitys tälläiseen tilanteeseen. T:Huolestunut äiti

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkärille, mutismia eli valikoivaa puhumattomuutta voidaan hyvin tehokkaasti hoitaa nykyään, eikä välttämättä tarvitse mitään lääkitystä



terv. sairaalakoulun koulunkäyntiavustaja

Vierailija
2/4 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutismi tarkoittaa lasten puhumattomuutta. Puhumattomuus voi olla pysyvää tai valikoivaa. Valikoivaa puhumattomuutta (F94.0) kutsutaan selektiiviseksi mutismiksi (lat. mutismus electivus, mutismus selectivus; engl. elective mutism, selective mutism).



Selektiivinen mutismi on poikkeava käyttäytymisen muoto, jossa ihminen kieltäytyy puhumasta vaikka on jo oppinut puhumaan. Selektiiviseen mutismiin liittyy usein merkittäviä persoonallisuudenpiirteitä, kuten sosiaalista ahdistuneisuutta, vetäytymistä, herkkyyttä tai vastarintaa.lähde? Puhumattomuutta voi kestää kolmesta kahteentoista vuotta.lähde? Keskimääräinen kesto on kahdeksan vuotta.lähde? Pitkään jatkuneessa mutismissa lapsi voi olla roolinsa vanki ja elämäntilanteen muutos (esimerkiksi ryhmän tai luokan vaihtaminen tai muutto toiselle paikkakunnalle) saattaa auttaa.



Selektiivisen mutistisuuden syitä ei tunneta kovin hyvin. On arveltu, että syynä voi olla esimerkiksi kielellinen neurologinen erityishäiriö, kehitysvammaisuus, autistisuus, kuulovamma tai psyykkiset tekijät. Puhumattomuus voi olla myös esimerkiksi vallan väline tai pelkoreaktio; esimerkiksi reaktio äidistä eristämiseen. Mutistien käyttäytymisessä sosiaalisissa tilanteissa on autistisia piirteitä. Tämän vuoksi heitä voidaan helposti luulla autisteiksi, vaikka mutistisuuden taustalla ei olisikaan mitään autismiin liittyvää. Älykkyydeltään mutistit eivät poikkea keskitasosta.lähde?



Selektiiviseen mutismiin ei ole vakiintunutta hoitokäytäntöä. Monia erilaisia hoitomuotoja, kuten leikkiterapiaa, psykodynaamista psykoterapiaa, kognitiivis-behavioraalista psykoterapiaa, puheterapiaa ja ryhmäterapiaa on käytetty. Yleisin mutistilasten hoitomuoto on perheterapia yhdistettynä joko käyttäytymisterapiaan tai psykodynaamiseen terapiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaverin lapsella oli "valikoiva mutismi" ja ongelmiahan se aiheutti :(

Kiusaamista ja eristämistä ja yksinäisyyttä.

Nyt tuo lapsi on jo 19 vuotias. Yläasteella koulunkäynti oli ihan tuskaa - oli normaalissa luokassa ja tuon ikäiset ovat tosi julmia!

Lukioon ei voinut mennä eikä muukaan opiskelu onnistunut.

Lapsella on lääkitys ja terapia ollut jo monta vuotta.

Vierailija
4/4 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

puhuu ainoastaan kotona vanhemmilleen, mutta kenellekkään muulle ei puhu, eikä ole koskaan puhunut. Aina ollut tavallisella luokalla ja ope esittää kysymykset niin, että voi nyökätä tai pudistaa päätä. Jos hänen halutaan vastaavan johonkin, niin nousee ylös ja kirjoittaa taululle, kun muut vastaavat paikaltaan. Nyt menee jo 8-luokalle ja ei edelleenkään puhu kenellekkään. Silti on kavereita joiden kanssa leikkii ja hyvin pärjännyt.



On toki käynyt kaikenmaailman tutkimuksissa, testeissä jne.. mutta mitään ei ole löytynyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi yhdeksän