Mistä nuo nimet noille hurrikaaneille annetaan? Niin kuin
nyt aikaisemmin esim. Katriina, Hanna ja nyt Irene?
Kommentit (7)
nimi tulee sitä nimipäivästä, jona myrsky muodostuu!
Myrskyt nimetään vuosittain aakkosjärjestyksessä kirjain kerrallaan. Ja tosiaan suurinta tuhoa aiheuttaneet poistetaan valikoimista. Näin ainakin koulussa opetettiin muutama vuosi sitten... :)
nimi tulee sitä nimipäivästä, jona myrsky muodostuu!
nimi tulee sitä nimipäivästä, jona myrsky muodostuu!
oli ilmatieteenlaitoksen sivuilta:)
Eihän useimmissa maissa ole nimipäiviä ensinkään!
myrskyjä varten, jos tajusin oikein.
no voi mitä skeidaa, nimi tulee sitä nimipäivästä, jona myrsky muodostuu!
Minkähän maan nimipäiväkalenterista? Eihän noita nimipäiväkalentereita edes ole kovin monessa maassa...
Nimeäminen noudattaa myrskyjen osalta nimilistaa, joka on muodostettu hurrikaanien osalta kuuden vuoden välein kiertäviksi, joten samanniminen myrsky voi esiintyä uudestaan vain kuuden vuoden välein.
Jos myrsky aiheuttaa valtavia taloudellisia vahinkoja tai ihmishenkien menetyksiä, poistetaan se ikuisiksi ajoiksi nimilistalta. Listalta on tämän vuoksi poistettu muun muassa Andrew (1992), Mitch (1998), Iris (2001), Ivan (2004), Katrina (2005) ja Ike (2008).
Muilla alueilla nimilistat määräytyvät useammasta eri listasta ja ovat melko monimutkaisia.