Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

6kk:n täysimettäjät... miten nopeasti ja mitä kiinteitä

02.11.2005 |

Pitäisi pian ruveta miettimään kyseistä asiaa. Kuinka nopealla temmolla asian tiimoilla toimitte. Neuvolasta vaan sanoi, että voi lihat ym. jutut ottaa jo melko pian mukaan, kun näin pitkään imettää.. Kokemuksia, ideoita kiitos.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ellei kuuden kuuakuden täysimetykseen syynä ole allergiaepäily tai keskosuus. Jos tästä on kyse kokeillaan hitaammin.



Aloitusruuaksi valittaan tämänikäisille suositelluista vauvalle masituvaksi arveltu. On hyvä, jos vauvan ensimmäiset kokemukset kiinteistä ruuista ovat myönteisiä. Ainakin hän tällöin saa tietoonsa, että hyvääkin syötävää löytyy.Jos kiinteitä tarvitaan lisääntyneen ravinnontarpeen johdosta, on syytä aloittaa puurolla tai perunasoseella.

Perunan rinnalle voi ottaa viikon kokeilun jälkeen lihan ja seurailla edelleen perunan sopivuutta.Viljatuotteiden sopivuutta on hyvä seurata vähintään kaksi viikkoa.

Vierailija
2/3 |
03.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvan hemppa pysyi silti hyvänä vaikka th kuinka pelotteli. Eli kuuntele vauvaasi, aloita varovasti teelusikallisella samaa ruokaa useina päivinä ja suurenna annosta vähitelleen ja jos ongelmia ei ole voit mielestäni ihan hyvin nopeuttaa tahtia ihan oman mielesi mukaan.



Yleisesti sanotaan että tahti voi olla nopeampi kuin aiemmin aloittaneilla. Mutta etene vauvan ehdoilla. Sormiruokina voi antaa esim. maissinaksuja (Laatupaakarin).



Hyviä aloitusruokia on peruna, porkkana, bataatti, päärynä, kesäkurpitsa, maissi jne. Ja vaikka aloittaisit hedelmällä ei se tarkoita etteiko lapsesi oppisi syömään kasviksia. Äidinmaitohan on aika makeaa.



Vielä vinkkinä, soseita voi laimentaa äidinmaidolla. Näin niihin tulee tuttu maku, jos se suu ei aukeakaan kovin helposti.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

6 kk aloitettiin bataatilla. Ekana päivänä 1 tl, siitä eteenpäin niin paljon kuin otti. 4 päivää bataattia. Sitten bataatti-porkkana. Parin päivän päästä päärynä ja siitä parin päivän päästä riisi > riisipuuro päärynällä alkoi tulla iltapalana tästä eteenpäin.



Uusia makuja maisteltiin 6,5 kk alkaen 2-3 päivän välein, sillä mitään oireita ei ilmennyt. Jos olisi oireillut, olisin hiastanut tahtia. Liha (broileri) kuvioihin ennen 7 kk ikää. Viikko siitä alettiin maistelemaan ktoimaisia viljoja. Sitä ennen elettiin illat riisipuurolla, joka oli hyvä vaihtoehto. Kotimaisten viljojen testaamiseen menee aikaa kauan, kun niitä on monta ja etenkin vehnä voi olla aika rajua masulle. Eli niissä me ei kiirehditty.



Parin viikon maistelun jälkeen kuvoissa oli siis kasvislounas ja riisi-iltapuuro. Vähän sen jälkeen kasvislounas muuttui liha-kasvislounaaksi.



Nyt 8 kk ja kuvioissa aamupuuro, lihalounas, kasvispäivällinen ja iltapuuro. Satunnaisesti saattaa syödä hedelmävälipalan, mutta silloin ei sitten maistu päivällinen. Määrät on yhä aika pieniä, sillä maito maistuu :)



:)