Ralliradio, terroria Keski-Suomessa.
Asia kiinnostaa n. 10% miehistä ja 1% naisista. Ja radiosta kuunneltuna tuskin ketään.
Menetämme Radio-Keskisuomen kuitenkin moneksi päiväksi. Kuuntelijoita ei montaakaan. Ja osa vielä englanniksi. Veikkaan että ei yhtään englanninkielistä kuuntelijaa, eivät edes tiedä että sitä tulee. Suomalaiset vain tuottavat englanninkielistä mölinää omassa alemmuudentunnossaan.
Kommentit (6)
Ralliradiota kuunnellaan paljon. Ne rallista kiinnostuneet, jotka ei pääse lainkaan paikalle, pysyvät radion ansiosta tilanteen tasalla koko ajan. TV ei näytä koko aikaa!! Ja ne, jotka ovat siellä "puskissa" tekevät samoin, koska siellä paikan päällä näet ralliautoa kerrallaan 3 sek, ääni sentään kuuluu kauemmin, mutta edelleenkään et tiedä tuon taivaallista _koko_ EK:n tilanteesta. Silloin kuunnellaan ralliradiota!!
Saastuttavat ja antavat huonoa esimerkkiä nuorille autokuskeille. Ei mitään hyötyä! Hyi!
Siellä on nyt näköjään herraskansa vetänyt foliohatut syvälle päähän ja maailmankuva sitä myöten hämärtynyt samalle tasolle kuin kaamos Pallastunturilla helmikuussa.
Neste Oil Rally on koko Scandinavian suurin urheilutapahtuma ja kerää niin Jyväskylän kuin tänä vuonna myös Lahden alueelle kymmeniä tuhansia ihmisiä. Tapahtuma vaikuttaa myös alueiden elinkeinoon merkittävästi tuoden tuloja sekä myös työpaikkoja monille. Suomen ralliradio on äänestetty, kuten myös Suomen rallikin monia kertoja maailman parhaiksi. Tuo on melko outoa ajattelua henkilöltä, joka asuu Radio Keski-Suomen kuuluvuusalueella, että ralliradioa ei kuuntele juuri kukaan ulkomaalainen. Tapahtuma kun on kerännyt katsojia useista eri maista koko historiansa ajan.
Autourheilu sinänsä on ollut jo vuosikausia merkittävä tekijä siviiliajoneuvojen turvallisuuden parantumisessa sekä myös päästöjen vähenemisessä. Mitä taas tulee huonona esimerkinä olemiseen nuorille kuskeille niin kilpaa ajetaan niihin varatuilla alueilla ja sitä varten rakennetulla kalustolla. Kyllähän tuon nyt ymmärtää lapsikin.
Juntimpaa radioasemaa ei varmaan ole olemassakaan. Ja kyllähän tuo ralliradio varmaan on junttiuden huippu.
ja ne samat tyhmät jutut vuodesta toiseen. Mutta siihen on niin tottunut että pakko on kuunnella vähän aikaa joka vuosi ihan nostalgian takia
Me täällä Helsingissä kuunnellaan areenasta ralliradioo ihan simona! Ja muistan, kun vielä kotiseudulla asuin, ralliradiota odotettiin koko kesä :)