Seksin vähyys naisen näkökulmasta
Olemme ns. toisella kierroksella oleva keski-ikäinen pari, kumpikin asuu omillaan. Alussa seksiä oli enemmän, mikä lienee luonnollista, tosin useammin minun aloitteestani.
Nyt tahti on vakiintunut siihen, että ehkä kerran kuussa lemmitään. Silloinkin saattaa käydä niin, että miesystäväni lauettua loppuu touhu siihen ja jos kaipaan orgasmia, pitäisi se itse hoitaa. Joskus käy toisinkin.
Tapaamme kerran, kaksi viikossa ja miehelleni seksi tuntuu olevan se viimeinen asia päivän listalla eli jos yöllä vielä jaksaa, saattaa silloin lykästää. Jos ei jaksa, sitten nukutaan.
Minä en enää jaksa odotella aina yöhön saakka, töihin kun pitää usein herätä klo 5.30. Seksin ja orgasmien vähyys on vaikuttanut niin, etten enää motivoidu viettämään vapaailtojani (=kun lapset ovat isällään) miesystäväni seurassa. Uskoisin vielä rakastavani häntä, mutta vapaailtani vietän nykyisin niin paljon mieluummin rakkaan harrastukseni parissa tai yksinkertaisesti valitsen oman vuoteeni ja nukun makeasti yksin odottelematta seksiä, jota ei ehkä ole tiedossa.
Suhde on mielestäni paljon muutakin kuin seksiä, mutta täytyy myöntää, etten enää ihan tiedä miksi olen tässä suhteessa. 
Kommentit (2)
Jossain vaiheessa mm. ehdotin, että sopisimme välillä ihan tarkoituksella varaavamme aikaa nakuiluun, mutta vaikka miehen mielestä se oli periaatteessa ihan hyvä idea, ei se ole konkretisoitunut.
En enää jaksa itsekään puhua seksistä, en enää tiedä miksi minun pitäisi haluta miestäni.
T. Ap
Onko tuo lyhenne ap, jota täällä käytetään, sanasta alkuperäinen? Entä mistä tulee lyhenne av ? : )
Oletko jutellut miehelle, että haluat useammin?
Myös laadussa tuntuisi olevan korjaamisen varaa.