Saako lomautettu hakeutua kilpailijalle töihin?
Siis tiedän juu että laissa menee ettei saisi ja yrityssalaisuuksia ei saa vuotaa jne. mutta jos minut lomautetaan vaikkapa Kodin1:stä, niin saanko mennä siksi ajaksi (1 vko) esim. Hulluille päiville tai Sokoksen 3+1 -päiville töihin?
Kommentit (16)
Lomautetulla on voimassa oleva työsuhde. Jos työsopimuksessa on salassapitovelvollisuus ja kilpailukielto, niin menemällä kilpailijalle duuniin työsuhde kyllä katkeaa. Toki kannattaa miettiä, kuinka lojaali jaksaa olla lomauttavaa työnantajaa kohtaan.
Toki kannattaa miettiä, kuinka lojaali jaksaa olla lomauttavaa työnantajaa kohtaan.
miksi minä olisin lojaali jos työnantajakaan ei sitä ole..?
Kun en mitään muutakaan viikon työsuhdetta keksi...
Ellei, niin anna palaa vaan...
Toisaalta, jos kuulut liittoon, voisit ihan suosiolla ottaa viikon loman kannalta.
Toisaalta, jos kuulut liittoon, voisit ihan suosiolla ottaa viikon loman kannalta.
Mut miten liittoon kuuluminen vaikuttaa otanko loman lomana vai haenko toisen työpaikan?
Ansiopäivärahassa on kuitenkin viikon omavastuu, eli viikon poissaolo työstä (lomautus/palkaton loma) menee joka tapauksessa omasta pussistani.
ole niin johtoportaan, että olisi kilpailukieltosopimuksia.
Jos työnantaja on todennut, että ei tietyllä ajalla työvelvoitetta, niin se kunkin oma asia, että dokaako, käy lomalla, olla möllöttää kotona vai hankkii lisätuloja. Kunhan kassasta ei sitten haeta tuplapalkkaa.
mikään ei estä irtisanoutumista ja uuden työsuhteen solmimista.
Jos olet kaupassa töissä, niin epäilen, että mikään kilpailukieltolauseke ei oikeasti päde. TA voi tietty uhkailla, mutta kyllä ne kilpailukieltolausekkeet ovat päteviä vain poikkeuksellisissa tilanteissa (tyyliin perustat oman firman, jossa tuotteistat entisen TA:n aikana keksimää keksintöäsi tms.).
ei tullut mieleen se omavastuu...
Mutta jos lomautusta jatketaankin, tai saman kalenterivuoden aikana tulee uusi lomautus, niin sitten on ainakin se omavastuu valmiiksi "kärsittynä".
mikään ei estä irtisanoutumista ja uuden työsuhteen solmimista.
Niin, siis en ole mikään sellainen keksijä että veisin nyt mitään ihmeellistä mahdolliseen toiseen työpaikkaan, mutta noissa lomautusohjeissa ainakin mitä googlailin, mainittiin kilpailukiellosta... Tiedä sitten.
TA voi tietty uhkailla, mutta kyllä ne kilpailukieltolausekkeet ovat päteviä vain poikkeuksellisissa tilanteissa (tyyliin perustat oman firman, jossa tuotteistat entisen TA:n aikana keksimää keksintöäsi tms.).
Ja jäin vielä miettimään että mitähän ne siellä Stockalla sitten tuumaisi, jos hakisin kilpailijalta heille..?
Mutta jos lomautusta jatketaankin, tai saman kalenterivuoden aikana tulee uusi lomautus, niin sitten on ainakin se omavastuu valmiiksi "kärsittynä".
Ja koko henkilöstö kerrallaan.
voi niitä viikkoja vuoden sisälä tulla lisää. Toivottavasti ei.
Fiksumpaahan se töitä olisi tehdä tuon viikon aikana, mutta ellei se onnistu, voi edes laihaa lohtua tarjota se, että a) loma varmasti on ihan tarpeeseen, b) omavastuu tulee kärsittyä "vastaisen varalle".
voi niitä viikkoja vuoden sisälä tulla lisää. Toivottavasti ei. Fiksumpaahan se töitä olisi tehdä tuon viikon aikana, mutta ellei se onnistu, voi edes laihaa lohtua tarjota se, että a) loma varmasti on ihan tarpeeseen, b) omavastuu tulee kärsittyä "vastaisen varalle".
Plus sitten se etten saisi tuolta viikolta mitään rahaa jos kotona makaan...
Mitähän ne Stockalla tuumaisivat..? Koska tuollainen Hullujen päivien henkilökuntahaku edes mahtaa olla (syksyä siis ajatellen) ja mitenköhän petaisin itselleni just sen tietyn viikon lomautukseksi..?
Mutta jos yhtään olet ylempänä toisen firman hierarkiassa, niin tuskin haluavat sinun pääsevä läheltä näkemään menestyssumutuksensa toteutusta ;-)
Mutta jos yhtään olet ylempänä toisen firman hierarkiassa, niin tuskin haluavat sinun pääsevä läheltä näkemään menestyssumutuksensa toteutusta ;-)
Ja ihan yhtä sumutusta ne meidän omatkin kampanjat ovat, eikä se taida olla kaupan alalla mikään suuri salaisuus ;) Huom! En ole siis oikeasti Kodin1:ssä töissä, en tiedä heidän kampanjoistaan mutta vastaavasssa sisustukseen littyvässä liikkeessä.
Laki kieltää samanaikaisen työsuhteen kahdessa kilpailevassa yrityksessä (ilman työnantajan lupaa), mutta muuten voi täysin vapaasto hakea työpaikkoja myös lomautettuna.
Ainoa poikkeus ovat työsuhteet, joissa erikseen mainittu tuo karenssiaika ennen uuden työpaikan vastaanottoa samalta alalta. Se koskee hyvin pientä työntekijäjoukkoa!
Ja lomautettuna saa mennä töihin, vaikka työsuhde "vanhaan työnantajaan" on voimassa.
Jos tekee vaikka keikkatöitä ekstraajana, ei yhden työnantajan tunnit useinkaan riitä. Ja ainakin niissä tapauksissa vääjäämättä työnantajat vieläpä ovat toistensa kilpailijoita.
niin saanko oma-aloitteisesti hakea vaikkapa tuonne Hulluille päiville ja sitten ilmoittaa omaan työpaikkaan olevani ko. ajankohdan palkattomalla vapaalla?