Nettotulot n. 1800e/kk + lapsilisä n. 350e, 3 lasta, vuokra olisi n. 700 e/kk.
Voisinko mitenkään selvitä yh:na, taloudellisesti?!?
Kommentit (15)
onko järkeä maksaa muiden seiniä?
Riippuu varmaan missä peräkolossa asuu. Ei ainakaan meillä päin lyhennä yhtään mitään...
voit saada noin vähän kolmesta lapsesta lapsilisää kun minäkin saan yhdestä 146?
Tutustuhan ensin KELAn sivuihin.
Entä elatusmaksut? Onko ne nettotuloja sulla?
Kyllä pärjäät, mutta edellyttää että osaat ottaa asioista selvää, sillä yksinhuoltajana joudut hoitamaan kaiken itse. Ja se on rahaakin tärkeämpää.
700 eurolla lyhentäisit jo lainaakin mukavastionko järkeä maksaa muiden seiniä?
Ja siinähän kun alkaa lisäksi pärähtää rahoitusvastikkeita.
Ai niin, mutta kaikkihan asuvat omakotitalossa, jossa ainoat kulut ovat kiinteistövero ja palovakuutus.
enkä tiedä, paljon ne olisi jos olisin yh.
En tiedä myöskään elareista mitään, en ole moisia vielä selvittänyt.
Nuo tulot ovat ne, mitä minulla tällä hetkellä on, nettona. Sen mukaan on laskettava, eikä arvuuteltava, mitä mahdollisesti saisin.
Itse etsin vuokra-asuntoa vastaavassa tilanteessa. Lapsia tosin kaksi ja nettotulot pienemmät ja vuokra tulee taatusti olemaan isompi täällä pääkaupunkiseudulla ja uskon että tulen pärjäämään.
Muista hakea myös Kelan asumistukea ja jos et saa isältä elareita niin hae Kelalta myös se elatustuki.
niin saat jokaisesta yksinhuoltajalisän n. 46 euroa lapsilisään lisäksi.
Elarit sovit lasten isän kanssaa yhdessä tai varaatte ajan lastenvalvojalle jossa teette elatussopimuksen.
onko järkeä maksaa muiden seiniä?
Riippuu varmaan missä peräkolossa asuu. Ei ainakaan meillä päin lyhennä yhtään mitään...
esim.Pasilan risteyksestä meillepäin 40 min. lyhentää jo tosi hyvin!!Kylläpä kuulostat ylimieliseltä!!
saat joka tapauksessa yksinhuoltajakorotuksen lapsilisään,
sitten saat vähintään minimielatusmaksun.
Ota hyvä ihminen asioista selvää, minä tiedän ja osaan laskea ne puolestasi, mutta en tee sitä, koska aikuisuuden ensimmäinen edellytys on se, että osaa itse huolehtia asioistaan.
Sanon edelleen, katso Kelan sivuilta, sieltä selviää.
saat joka tapauksessa yksinhuoltajakorotuksen lapsilisään, sitten saat vähintään minimielatusmaksun. Ota hyvä ihminen asioista selvää, minä tiedän ja osaan laskea ne puolestasi, mutta en tee sitä, koska aikuisuuden ensimmäinen edellytys on se, että osaa itse huolehtia asioistaan. Sanon edelleen, katso Kelan sivuilta, sieltä selviää.
no niin!yksinhuoltaja korotusta saat n.150 e,miehesi maksaa sulle jokaisesta lapsesta elatusapua.Jos ei,saat VEROTONTA ELATUSTUKEA 142,86E/KK/LAPSI!!TÄSSÄ LUEN IHAN KELAN KIRJASTA,TIEDOKSI JOLLEKIN JOKA OLIS TULLU MUSSUTTAAN ILMAN TÄTÄ LISÄKOMMENTTIA...ELI HYVIN PÄRJÄÄT!JOS OSAA KÄYTTÄÄ RAHAA!
Laskin että saisit n2729 e/kk,jos siis ymmärsin että nettopalkkasi on 1800 e!ole hyvä!Minusta on kiva auttaa ihmisiä!Kaikkea hyvää sulle!
ihme mussuttajia täällä av:lla AINA!Mutta kyllä sä pärjäät,onneksi meillä on hyvä sosiaalihuolto!Suomessakin pystyy elään pienellä,jos käyttää mielikuvitusta,osaa laittaa ruokaa.Kirpparit ja muut kierrätyskeskukset on aarteita mulle,vaikka onkin kovatuloinen mies
Mulla kaikki nettotulot 2000 €/kk (mukana palkka, lapsilisät korotuksineen ja elarit) ja kaksi lasta. Vuokra tulee olemaan n. 800-900 €. En ole ajatellut, etten pärjäisi.
onko järkeä maksaa muiden seiniä?