Vauva 8 kk, 3 yötissitystä. Miten eroon?
Vauvani on 8 kk ja herää lähes joka yö kolmesti yötissille. Nukkumaan klo 9 ja herää n. klo 24, 02 ja 05 syömään tissiä. Kokonaan herää 6.30-7.30. Nukkuu muutoin hyvin ja sikeästi, mutta selkeästi huutaa tissin perään ja imee n. 5-10 min. ja sitten ähkäisten kääntää kylkeä ja vaipuu uneen.
Syö jo viisi kiinteätä ateriaa päivällä, mutta välillä tosi vähänkin. Aamupäivisin ei selkeästi maistu paljon kun on yöstä vielä niin täynnä.
Mikä avuksi? Miten saan yötissityksen loppumaan?
Kommentit (10)
Kylmästi vain lopetat yöimetyksen. Yli puolivuotias ei tarvitse yöllä ruokaa. Anna vähän vettä nokkamukista tai tuttipullosta, heijaa sylissä.. pari yötä itkua sitten unohtuu. Näin tein esikoisen kanssa.
Kokeile tarjota vettä. Vauva saattaa lopettaa heräilyn, koska kokee että veden takia ei kannata herätä.
Toinen ratkaisu on, että muutat itse väliaikaisesti toiseen huoneeseen.
Tehokkain tapa on se, että häivyt vaikkapa viikonlopuksi pois. Isä vierottaa, koska muuta vaihtoehtoa ei ole.
ja kun herää tarjoat vettä. Pari yötä saattaa olla itkua ja raivoa. Etkä anna tissiä.
kysyn että miksi yöimetyksien pitäisi välttämättä loppua juuri nyt? Lapsi on sen ikäinen että eroahdistusta alkaa olla, ja varmasti osa heräilyistä on ihan vaan äidin olemassaolon tarkistelua. Rinta auttaa tähän(kin) parhaiten, ja koko perhe nukkuu paremmin. Itse odottelisin vielä josko heräily loppuisi ihan itsellään muutaman kuukauden sisällä.
ihan siksi että ei ole kenenkään terveydelle hyväksi heräillä kolme kertaa yössä!
Oletko tosissasi että vauvan terveys jotenkin kärsii LUONNOLLISESTA heräilystä? Ihmislapsi on suunniteltu niin, että se syö vähän kerrallaan ja usein. Nykyäitien on vaan niin helkkarin vaikeaa sopeutua tähän.
kysyn että miksi yöimetyksien pitäisi välttämättä loppua juuri nyt? Lapsi on sen ikäinen että eroahdistusta alkaa olla, ja varmasti osa heräilyistä on ihan vaan äidin olemassaolon tarkistelua. Rinta auttaa tähän(kin) parhaiten, ja koko perhe nukkuu paremmin. Itse odottelisin vielä josko heräily loppuisi ihan itsellään muutaman kuukauden sisällä.
Toteuttakoot se lapsentahtista vierotusta, joka haluaa. Antaa niiden vierottaa, jotka haluavat.
no tässä on tasan kaksi vaihtoehtoa
1) jatkat imetystä ja toivot lapsen vieroittavan itsensä mahdollisimman pian.
2) lopetat imetyksen öisin, se tapahtuu niin, että et maitoa.
Imetyksen lopettamisella ei välttämättä ole mitään vaikutusta yöheräilyyn.Tuossa iässä just eroahdistus alkamassa, joten lapsi saattaa hyvin heräillä riippumatta siitä imetätkö vai et.
Lisäyksenä vielä, että kahdet päikkärit. Yhteensä päivisin 2-3 h unet.