Joko voi sulattaa pihakasvien juuret
tarkoitan siis havupensaiden juuria.
Joko olisi siis aika kaataa lämmintä vettä juurten päälle ja sulatta ne ja näin antaa havukasveille vettä juurten kautta ???
Kommentit (13)
suojaa arat valolta hupulla tai verjostuskankaalla
Siksihän nuo havukasvit suojataan ja olenkin suojannut, että kun aurinko paistaa ja kosteus haihtuu kasvien pinnalta ne kuivahtavat.
Kasvithan kuivahtavat, kun eivät saa vettä jäisestä maasta. Siksi siis on tarkoitus sulattaa multa kasvien alta, jotta ne saavat sitä vettä, joka haihtuu niistä.
Tietysti pitäisi olla yöpakkasetkin aika vähissä, ettei mene uudestaan jäähän tuo maa.
Nyt on ainakin luvattu tukevasti plus asteita koko ensiviikoksi, eikä taida yöpakkasiakaan enää olla, vai tuleekohan niitä ?
Ensiviikon jälkeen tuskin enää pakkasjaksoa tulee ja jos tulee, niin eihän päivä tai pari haittaa, eihän ?
ap
se pitää juuret tukevasti jäässä vielä pitkään
Itse en suo ajatustakaan koko keväälle, ennenkuin tuo 1½ metrin hanki alkaa edes vähän sulaa :D
Täällä porukka haravoi ja puuhastelee puutarhassa, ja meillä on yleensä silloin vielä ainakin metri lunta..
parinkymmenen kilometrin päässä Helsigistäkin on vielä yli metri lunta pihalla. Joku hätähousu ei vaan tajua, että nyt ei mennä normaalin puutarhakalenterin mukaan.
havu etsimään. Eiköhän ne sieltä ilmesty kun lumi sulaa.
20km etelärannikolta asutaaa.
Tänä vuonna ei ole routaakaan nimeksikään, eli anna luonnon vaan hoitaa hommansa.
Isoja havuja ei tartte enää suojella ja pienethän on vielä hangen sisällä suojassa auringolta!
lunta on tosiaan runsaasti. Lasten kanssa ulkoillessani olen pikkuhiljaa lapioinut sitä aurinkoisimmilla paikoilla olevien tuijien ympäriltä. Jos lunta ei havujen ympärillä ole tai jos olet lapioinut sen pois, mielestäni voi ihan hyvin sulatella maata niiden juurelta, kovia pakkasjaksoja tuskin enää tulee. Olen joka kevät sulattanut tuijien juuret lämpimällä vedellä eikä ole tullut ruskistumia nuoriin tuijiin vaikka en ole suojannut hupulla. Nyt laitettiin kyllä jo huputkin.
Joo ja tiedän, tuo lumen luonti on aika työlästä, mutta olen sitä omaksi huvikseni tehnyt.
Tuota routaahan sillä lämpimällä vedellä juuri pintajuurista sulatetaan. Koska havujen kevätongelmathan johtuvat juuri siitä, että alkavat jo kasvaa mutta juuret ovat vielä jäässä.
se pitää juuret tukevasti jäässä vielä pitkään
eikä se lähde sulamaan ennen kuin lumi on sulanut.
ihan lähipäivinä kaadan muutamia kymmeniä litroja kädenlämpöistä, ehkä 40-45 asteista vettä Tuijieni juuriin.
Lunta ajattelin hieman lapioida pois ja loput tuo vesi kyllä sulattaa.
Pääseväthän sitten äkkkiä ottamaan vettä juurillansa ja alkaa kasvukausi.
Tämänhetkisten sää ennusteiden mukaan koko ensiviikkokin on noin 2-8 astetta lämmintä, eikä taida yöpakkasiakaan juuri enää olla. Vaikea kuvitella, että Pääsiäisen jälkeen tulisi pakkasia ?
Tuijani kun vielä on routaeristetty, eli kun saan sulaksi, ei routa ryömi takaisin samalla tavalla kuin eristämättömissä.
ap
sillä suojaan varjostusverkoilla. Se on joko tai,
molempia ei tarvita.
sillä suojaan varjostusverkoilla. Se on joko tai,
molempia ei tarvita.
mutta molemmista on hyötyä, eikö ?
ap
suojaa arat valolta hupulla tai verjostuskankaalla