Pregnyl
Huomenta!
Tietäisikö joku, onko totta, että Pregnyl saattaa antaa virheellisen plussatuloksen jos tekee testin liian aikaisin? Kuinka kauan vaikutus mahtaa kestää. Itselläni menossa vasta pp 5 ja testauspäivä aikaisintaan pp 14. Minulle tehtiin inssi maanantaina ja klinikalla sanottiin, että voisi testata jo päivänä 14, mutta koska kiertoni on vähän pidempi niin varmempaa olisi tehdä vaikka päivänä 16-17. Arvaatte varmaan, jaksanko odottaa sinne asti.
Onko teillä ollut sellaista jännää kutittelun tuntua alavatsassa ja pientä nippailua? Yrittääköhän siellä nyt joku valioyksilö kiinnittyä? Olisiko täällä kanssajännittäjiä, jotka olisivat samassa aikataulussa noin about kuin minä?
Vaikeata tämä on ollut, ikää 38-vee ja vähän ylipainoa sekä takana kilpirauhassyöpä, jonka ei kuulemma pitäisi vaikuttaa hedelmällisyyteen enää, mutta tiedä häntä. Tämä oli jo neljäs inseminaatio ja nyt avustettuna femarilla, puregonilla ja pregnylillä ja aikaiseksi saatiin kolme rakkulaa. Aiemmin on kehittynyt vain yksi. Muuten minussa ei pitäisi tutkimusten mukaan olla mitään vikaa, mutta ei vaan tärpää. Josko vihdoin tällä kierrolla...en tiedä jos uskaltautun IVF-hoitoon kun pelkään sitä punktiota niin vietävästi.
Kommentit (15)
alkaa olla perhosia vatsassa? Tai toivottavasti pienen vauvan alku. Keskiviikko on jo ihan kohta!!!Ihanaa! Saatko tulokset samana päivänä? Toivottavasti, olis suorastaan kidutusta jos joutuisi odottamaan pääsiäisen yli.
Nämä jutut on jo tulleet mun uniin, niin voimakkaasti elän muidenkin piinaviikot, hih.
Perhosia alkaa olla vatsassa... Ylihuomenna taas tietää, miten kävi. Aamulla testiin ja iltapäivällä saa tietää tuloksen.
Jännää, kun ensin testipäivää odottaa malttamattomana ja sitten kun se alkaa olla lähellä, toivookin, että päivä olisi jo ohi. On se vaan niin pelottavaa!
sun mukana Santtu niin ehkä unohdan hetkeksi oman jännäilyn;-)
Soitin Fertinovaan tänään kun sain ovis-testistä plussaa, et mitä se heidän mielestä mahtais tarkoittaa. sieltä sanottiin, että hyvinkin voi tarkoittaa raskauden alkamista, kun Lh hormoni yleensä nousee jos raskaushormonia alkaa erittyä. Mutta toppuuttelivat kovasti, etten nyt ihan vielä kuitenkaan riemastuisi. Ai jaa, mitenköhän tässä osais ottaa rauhallisesti, ja vielä viikko, huh.
Toivottavasti ovis-testin plussa tietäis lisää plussia!! Peukkuja!!! Varmasti vaikea malttaa vielä viikko!
Kiitos myötäjännäilystä! Huomenna sitten tietää... levoton olo jo nyt. No, paras mennä nukkumaan, niin saa useamman tunnin menemään helposti.
Onnea tälle päivälle! Pidän peukut ja varpaat pystyssä!!!
sait tietää tuloksen? Olen jännittänyt puolestasi koko päivän.
Niin toivon ja lujaa, että saisit hyviä uutisia.
Evelina
ja negatiivinenhan se taas oli. :(
Pakastin on meidän osaltamme tyhjä eli seuraavaksi homma alkaa taas alusta. huoh!
kirjoittelinkin sulle jo toisaalle. Mutta yritä vaan jotenkin jaksaa uskoa parempaan huomiseen. Kurjaa, että alkaa homma taas alusta asti. Mutta jospa sieltä nyt sitten saadaan kerätyksi oikein valioyksilöt ja tärppää sitten heti ekalla kerralla eiks niin?
voimia toivottelen kovasti.
Itse aloitan varmaan testailun jo pe kun en malta odottaa. Kaikki tuntemukset on hävinny tänään, joten ei mullakaan varmaan onnaa.
voi antaa virheellisen plussatuloksen. Meillä lääkäri suositteli odottamaan annettua testipäivää, ettei tule turhia pettymyksiä.
Joku taisi tällä palstalla jossain ketjussa sanoa, että Pregnyl vaikuttaisi testitulokseen 10 pvää...?!? Voipi olla, mitään fakta-aikaa en ole löytänyt. Mutta on varmaan parempi kaikesta huolimatta jaksaa piinaa passeliin päivään saakka. Parempi pidempi piina kuin lääkkeen vääristämä positiivinen tulos ja sitä seuraava pettymys. En tarkoita olla negatiivinen, vaan näin itse tuumin asiaa, kun teki mieli testata jo aiemmin.
Mulle tehtiin PAS viime viikon perjantaina ja testipäivä olisi ensi viikon pe, joka sattuu olemaan pyhäpäivä pääsiäisen vuoksi. To klinikka menee aiemmin kiinni, joten pyydettiin menemään jo ke veritestiin eli 12 pvä siirrosta, sillon pitäisi jo jotain näkyä jos on näkyäkseen.
Omasta kokemuksestani sanoisin, ettei punktiota tarvi pelätä. Suoraan suoneen saa hyvät kipulääkkeet ja tarvittaessa saa lisää. Vaikutus on nopea, joten jos tuntuu, että lisälääkkeen tarve on, niin vaikutus on hyvin pian päällä. Kannattaa uskaltautua, jos se toisi pienen nyytin saamisen mahdollisuuden paremmaksi!! Peukkuja! bd
Jännää sinullakin! Toivottavasti saat hyviä uutisia keskiviikkona.
Olen lukenut muiden kokemuksista, ettei se niin kamalaa ole, mutta jotenkin vaan hirvittää ajatuskin siitä puudutuspiikistä. No, täytyy vaan pyytää tarpeeksi mömmöjä, ettei tajua mitään. Mutta toivottavasti siihen ei tarvitse mennä ja tämä kerta jo tuottaisi vihdoin tulosta.
Onko pasissa ja ivf:ssä se tyyli, että otetaan verikokeella tulos? Ei normiraskaustestiä?
Toivotan sinulle onnea keskiviikolle!
Puudutuspiikistä?? Ollaan yksityisellä hoidossa ja siellä ainakin punktio tehdään suonensisäisen rauhoittavan ja kipulääkkeen turvin. Mielestäni täysin ok systeemi.
Ainakin kyseisellä klinikalla raskaustestiin mennään aina verikokeeseen. Julkisella ei varmastikaan näin ole, yksityisissäkin voi olla eroja. Mutta tällä kerralla kun joudutaan testaamaan pari päivää liian aikaisin, lääkäri sanoi, että voihan sitten kotona tehdä vaikka pe kotitestin, jos verikokeessa on näkynyt vain pienen pientä nousua.
Onnea myös sinulle!!!
Huomenta Santtu!
Olen Fertinovassa Helsingissä hoidossa ja siellä sanottiin, että ensin annetaan suoneen rauhoittavaa ja kipulääkettä. Sen jälkeen puudutetaan joku osa emättimestä? ja sitten vasta mennään neulalla läpi munanjohtimiin. voihan olla, että olen ymmärtänyt väärin...
Sanoivat kyllä, etten tunne juuri mitään ja toimenpide ei kestä kovin kauaa. Olen joka tapauksessa valmis menemään siihen jos ei inssi tuota tulosta. Minulla on vielä kaksi olkea jäljellä, joten mietittiin josko tehtäis vielä yksi inssi femarilla ja puregonilla ja sitten ne vikat siittiöt käyttäisi siihen IVF-hoitoon tai ehdkä jopa suoraan ICSIin. Toisaalta jos ei neljä inssiä tuota tulosta ja nyt oli tosiaan kolme rakkulaa niin ehkä kannattaisi mennä suoraan IVF voihan olla, ettei sekään aikanakaan ekalla onnistu.
Missä sinä olet hoidossa? Mukavaa sunnuntaita!
Onhan noilla klinikoilla eroja. Eli siis siellä puudutellaan. Ok, no ei varmaan sit ole ainakaan tuota Felicitaksen (siellä ollaan siis hoidossa) systeemiä kivuliaampi.
Meillä ainoa toivo on ICSI, josta takana yksi tuoresiirto ja kaksi pakastesiirtoa ja nyt siis odotellaan tulosta tuosta toisesta PAS:sta. Eli ei siis valitettavasti sekään tuota toivottua tulosta edes toisella yrittämällä (mutta jospa kolmannella, pliiis).
ainakin sinun tapauksessasi eikös vaan!!! pidän peukut pystyssä ja puhallan plussatuulia.
Mun pitää vielä kärvistellä reilu viikko. En vaan ymmärrä kun vieläkin nipsailee oikealle puolelle. ihan kuin nuo oikean puolen rakkulat eivät olisi lähteneet liikkeelle...eikös kiinnittymisen olisi jo viikossa pitänyt tapahtua jos niikseen tulee? Uuaah!
toivon kovasti!!!
Kysyin tuoresiirron aikaan lääkäriltä kiinnittymisaikaa ja hän sanoi, että kyllä alle viikossa pitäisi kiinnittyä, jos on kiinnittyäkseen. Semmoinen 3-4 pvä on kuulemma normiaika.
Toivotaan, että nipistelyt tietää hyvää!!! bbb