Lastensuojeluilmoituksesta vielä eräs tarina
Minulle määrättiin uusi lääke, tosi suurella annoksella. Lopputulos oli, että lääke ei sopinut minulle alkuunkaan ja menin siitä todella sekaisin, ihan siis pillerihumalassa. Äitini otti lapset hoiviinsa, että saan annoksen kohdalleen jne. Lääkärin kontrolliin menin lääkkeestä ja kerroin, että joutunut laittamaan lapset hoitoon koska lääkkestä niin vahvat sivuoireet. Tiedättekös mitä? Lääkäri teki lastensuojeluilmoituksen!
Seuraamuksia ei toki tullut lastensuojelun taholta, kävimme tietenkin asiasta juttelemasta.
Tässä kyllä mielestäni toimittiin todella väärin lääkärin taholta. Itse määrää sekoittavan lääkkeen ja sitten tekee ilmoituksen, vaikka lapset hyvässä tallessa.
Arvatenkin lääkäriini muodostui mahdottomaksi
Kommentit (15)
tai jätät jotain kertomatta. Kuka tietää jos olisit vaikka alkanut vittuilemaan lääkärille?
Kyllä aiheetonkin ilmoitus on parempi kuin lapset perheessä jossa apua tarvittaisiin.
Kyllä tuo ihan aiheellinen oli, selvitetään, että lapsilla turvallinen ja sopiva paikka.
Ei edes siinä tapauksessa, että ap olisi valitellut lasten hoitovaikeuksia.
ls. ilmoituksen. Ehkä hänelle jäi epäselväksi se, että lapsillasi on toinen hoitaja kokoajan. Ajatteli ehkä, että tarvitset apua pärjäämiseen?
Ei lastensuojeluilmoistu ole enää mikään epäluottamuslause vahnemmille. Se on hyvä keino saada apua vaikeaan tilanteeseen. Jospa lääkäri ajatteli auttavansa sinua?
Harmi, että toimi noin tönkösti.
liittyy toisiinsa? Ai jos vittuilee lääkärille, niin ei ole kykenevä hoitamaan omia lapsiaan??HAHA, päivän vitsi. Nyt kukaan ei sitte vittuile ikinä kellekkään koska sossu tulee ja vie lapset pois.
Kyllä tuo ihan aiheellinen oli, selvitetään, että lapsilla turvallinen ja sopiva paikka.
Ei edes siinä tapauksessa, että ap olisi valitellut lasten hoitovaikeuksia.
lasten paikka luonasi?
Ja tarkasti kerroin ja hän ymmärsi, että lapset mummilla hoidossa.
Lääkäri olisi toki auttanut minua poistamalla epäsopivan lääkityksen, mutta silloin sitä lisättiin..
Ilmeisesti lääkäri ei uskonut minua. Olen erittäin avoin ihminen ja olin tavannut lääkäriä useamman kerran.
Syynä oli ihan se, että en hoitanut itse lapsiani, vaan mummi. En tehnyt ilmoitusta lääkäristä. Olisi kyllä pitänyt. Tosin olin oikeasti pahasti sekaisin siitä lääkkeestä, jäi muutkin asiat hoitamatta kun ei järki toiminut
Joten tiesin, että nyt lapset hoitoon mummille, jotta heillä hyvä olla. Monien mielestä näköjään lääkäreillä ei mitään vastuuta määräämistään lääkkeistä? Ja jos epäsopivia määrää, niin voi tehdä ilmoituksen. Mielenkiintoista.
Hmm..samalla perjaatteella kaikista jotka laittavat lapset hetkeksi hoitoon mummeille, pitäisi tehdä ilmoitus. Vanhemmathan voivat olla humalassa ja mummola epäsopiva paikka.
Olisiko lääkäri tehnyt ls-ilmoituksen sairautesikin takia? Tuskin hän kiusatakseen niin toimi.
Oli kyseessä vain lääkkeen vaihto. Lääkäri oli nuori ja ilmeisesti kokematon. Asia jatkui niin, että ylilääkäri kielsi lääkäriä tekemästä päätöksiä, ennen kuin ylilääkäri tarkistanut asiat.
No, omasta mielestäni ilmoituksen tekeminen oli todella väärin. Ei minua lastensuojelussa käyminen haitannut. Oli oikein mukava nainen.
Luuli hölmöyksissään että saisit noin jotain apua tilanteeseen. Jonka itse ensin aiheutti...
että olet niin huonossa kunnossa, että et pysty huolehtimaan lapsista? Oletko ainoa huoltaja? lain mukaan pitää ymmärtääkseni tehdä ilmoitus sellaisessa tapauksessa. Esimerkiksi jos huoltaja joutuu sairaalaan, niin se ilmoitus pitää tehdä, vaikka olisikin mummi hälytetty hoitamaan.
että olet niin huonossa kunnossa, että et pysty huolehtimaan lapsista? Oletko ainoa huoltaja? lain mukaan pitää ymmärtääkseni tehdä ilmoitus sellaisessa tapauksessa. Esimerkiksi jos huoltaja joutuu sairaalaan, niin se ilmoitus pitää tehdä, vaikka olisikin mummi hälytetty hoitamaan.
ei oo kyllä kiva juttu!! :( Välillä kyllä ihmettelen noita lastensuojeluilmoituksia!! Meillä teki neuvolanterkka, kun pyysin apua. Oli kyllä ihan käsittämätön juttu!!!
Kyllä tuo ihan aiheellinen oli, selvitetään, että lapsilla turvallinen ja sopiva paikka.