Alkuraskauden ultra - tuulimunasta elävään sikiöön!
Hei!
Kävin eilen alkuraskauden ultrassa, menkkojen mukaan viikkoja 6+6. Lääkäri löysi tyhjän sikiöpussin ja diagnoosiksi sain "tuulimuna" ja lähetteen kaavintaan. Yritin kyllä kovasti painottaa, että ovuloin vasta kp21, joten oikeat viikot olisivat vasta 5+6 ja ehkä mitään ei vielä näkyisikään. Lääkäri sanoi, että kyllä silti pitäisi jo jotain näkyä.
Menin sitten tänä aamuna polille kaavintaan ja sanoin sielläkin lääkärille nämä tuntemukseni ja kuinkas ollakaan: ultrassa näkyi 5 mm kokoinen alkio ja sykkivä sydän!!!!!!!!!!
Halusin kertoa tämän siksi, että ultraäänilaitteissa on hurjasti eroja ja jos alkio on tänään 5mm niin kai se eilenkin olisi pitänyt näkyä tai jos ei alkiota niin ainakin ruskuaispussi. Mutta lääkäri ei löytänyt mitään!
Nyt sitten kovasti toivotaan, että pikkuinen pysyy mukana. Kahden keskenmenon kokeneena hieman pelottaa...
Kommentit (7)
tosta syystä päätin jättää menemättä varhaisultraan...
alkaa kaavintaan. Minulla oli eka raskaus tuulimuna. Menin kipujen takia naistenpolille ja siellä todettiin ettei löydy alkiota/sikiötä, oli rv6+. Minulle annettiin uusi aika seuraavalle viikolle että tarkistetaan vielä onko tapahtunut edistystä. Kun silloin tilanne oli sama, eli ei edelleenkään muuta kuin tyhjä pussukka, sitten lähettivät kaavintaa.
onneksi kaikki olikin hyvin.
onnea odotukseen ! :)
hei, miksi teidät on lähetetty kaavintaan? Eikö ole tullut tarpeeksi vuotoa? Oma tuulimuna valui itsekseen pois, käskettiin vaan seurata että vuotoa tulee tarpeeksi .
hei, miksi teidät on lähetetty kaavintaan? Eikö ole tullut tarpeeksi vuotoa? Oma tuulimuna valui itsekseen pois, käskettiin vaan seurata että vuotoa tulee tarpeeksi .
Minulla ei ollut spontaania vuotoa ollenkaan. Eka kaavinta ei edes sitten tyhjentänyt kohtua kokonaan ja kaavinta jouduttiin uusimaan muutaman päivän päästä.
Mulla kävi niin että alkoi tulemaan omien laskujen mukaan joskus 6+ jotain pientä vuotoa. Lääkäri ei ultrassa nähny mitään mutta varasi viikon päähän uuden ultran ja 3 hcg-koetta väliin. Epäilivät siis tuulimunaa tai kohdunulkoista. Parin päivän päästä soittivat lääkäristä että hcg arvot ovat aivan liian korkeat ollakseen tuulimuna joten sairaalaan, että katsovat sen kohdunulkoisena. Sairaalassa tutkivat ja löysivät alkion ihan oikeasta paikasta, n. viikon verran pienemmän mitä olin menkkojen mukaan laskenut mutta kuitenkin olisi pitänyt terveyskeskuksen laitteilla kaiken mukaan näkyä. Nyt rv 34+4
Edellisessä raskaudessa. Itselläni on kierto epäsäännöllinen, joten opiseklijaterveydenhuolto tarjosi mahdollisuutta varhaisultraan, ja eihän siellä vielä sykettä näkynyt. Minulle kerrottiin, että kuukautiset alkavat 3vko sisällä tai sitten eivät (jos raskaus onkin todellinen).
Niinhän siinä kävi, että "tuulimunamme" on nyt 1.5v suloinen poikalaps.
Tsemppiä odotukseen!