Vauva 2kk - huutaa kuin hyeena illalla, ja nukahtaa.???
Siis onko teillä ollut vastaavaa vauvojenne kanssa? Ymmärrän, että normivauva itkee parikin tuntia päivässä ja niin edelleen. Mutta siis mikä idea on siinä, että täysin tyytyväinen vauva laitetaan illalla sänkyynsä nukkumaan, ja sen on pakko huuta raivopäänä vähintään 20 minuuttia, minkä jälkeen nukahtaa. Muuten päivisin nukahtamisessa ei mitään ihmeellistä. Tosi tyytyväinen vauva kaikin puolin. Vain illan ihme huutoraivari mietityttää. Mikä avuksi? Ja ei kyllä (kai) voi olla yliväsynyt, kun nytkin heräsi puolentoista tunnin tirsoiltaan puoli kahdeksan ja vein nukkumaan haukottelevan vauvan ennen puolta yhdeksää. Olisi kiva, kuulla, onko muilla ollut tällaisia iltaraivopäitä.
Kommentit (20)
"iltaraivohuuto" kestää 20 - 40 minuuttia, aina, joka ilta. Syli ei auta, rinta ei auta, tutti ei auta... Joten sitten vaan kanniskellaan ja kuunnellaan huutoa. Jossain vaiheessa huokaisee ja lopettaa huudon kuin seinään, ja sitten voidaankin käydä nukkumaan. ;)
Esikoisemme oli samanlainen, kakkonen ei ollut. Mutta nyt siis tämä kolmonen jatkaa esikoisen mallin mukaan.
Kyllä se ohi menee, eikä vauvassasi varmastikaan ole mitään vikaa. Kuka niiden kaikki aivoitukset ymmärtää? ;) Tsemppiä!
Meilläkin tätä huutoa ja selvästi väsymystä huutaa. Muutamana iltana laitettu ihan pikkusen aikasemmin yö valmiiksi ja tissi suuhun niin ei ole huutanut ollenkaan. Meillä tosin ei olla kertaakaan onnistuttu nukahtaa omaan sänkyyn kun sinne laittaessa huuto o niin järkyttävää oli yö tai päivä..
Nyt sama huuto alkanut ennen vaunupäikkäreitä.
Usein itku yltyy hysteeriseksi huudoksi, onhan muill samanlaista? Olen jo hormooneissani stressannut, että lapsi saa traumat ja perusturvallisuus järkkyy kun ei rauhoitu edes sylissä..
Iltahuutoja kesti 6kk, sen jälkeen alkoi vähitellen rauhoittua. Ja en kyllä koskaan keksinyt syytä, joka sai vauvan huutamaan. Ei ollut yliväsynyt, ei liian virkeä, ei nälkäinen, ei jäänyt syliä vaille, ei allergioita, eikä mitään muutakaan selitystä. Häntä vain harmitti, eikä siihen auttanut mikään.
Menetkö pois ja annat nukahtaa huutoonsa? Oletko vieressä vai otatko syliin?
meillä myös aikamoiset iltatirinät ja yöunille mennään itkun saattelemana, vauva 2,5 kk. noin pientä ei kyllä saa yksin huuattaa yhtään. meillä vauva saa itkeä äidin tai isän turvallisessa sylissä. äidinvaisto? en pystyis ees kuuntelee vauvani itkua yrittämättä häntä rauhottaa.
Jos ihan mahdotonta, otan syliin, rauhoitan ja takaisin sänkyyn. Yleensä rauhoittuu tasaisella rytmikäällä taputuksella pyllylle/selkään. Eli siis vauvan saa kyllä rauhoittumaan, siihen menee se 10-60 minuuttia... Ei huuda yksinään. Pointti oli, että mistäköhän huuto mahtaa johtua? Vai onko vaan jotain mystistä iltahuutoa...
Meilläkin huutelee, ja yritettiin vaikka mitä sirkustemppuja, kunnes hoksattiin, että vauva tahtookin vain olla rauhassa. Rauhoittui melkein heti, kun siitä vierestä lähti kyttäämästä, ja nukahti. Eikä sitä montaa kertaa tarvitse huudattaa, jos ei toimi, mutta kokeile ihmeessä.
juuri tuossa 2 kk tienoilla oli vahvimmillaan nuo uni-itkut. Jos otti syliin, ne vaan paheni:O. Ja tosiaan alkoi heti, kun vauvan laittoi sänkyyn. Kun hänet sitten vei takaisin olohuoneeseen, itku lakkasi. Joskus annoimme itkeä itsensä uneen.
Paras keino on kuitenkin, että menen vauvan viereen ja nukahdamme yhdessä. Se on meillä helpottanut tätä nukahtamista, että mennään kaikki siis unille samaan aikaan.
Päivälläkin tätä itkua tosin on ennen päiväunia. Menee ohi itsestään ja vauva nukahtaa:)
vaikeus?! Meillä oli vähän vastaava tapaus tää nuorimmainen...Minusta taas tuntui välillä, ettei ollut tarpeeksi väsynyt, kun vein sänkyyn ja sen vuoksi alkoi kauhea huuto...kukapa näistä vauvoista tietää! Voisitko pidellä vauvaa sylissä niin pitkään, että on lähellä unta muttei vielä nuku ja siirtää sitten sänkyyn. Vai alkaako huuto joka tapauksessa?
höh. ei meillä 2 kk nukahtanut illalla. huusi 4-6 tuntia illasta yöhön kun oli koliikkia. yölläkin mies lähti rullaamaan vaunuilla ulos kun sattui pientä niin että mitä enemmän tärisi sitä parempi. en tiedä miksi mutta suurin osa vauvoista niistä kaikkein helpoimmistakin itkee iltaisin tai yön kynnyksellä.. vatsavaivaa? väsymystä? saattaa itkeä ihan äitinsä läheisyyden perään noin pieni...
vauvalle turvallisin paikka on äidin iholla
Kauanko tämä muilla on kestänyt tämä iltaitkuvaihe? Siis minkä ikäiseksi asti? Meillä poika 2kk ja kuulostaa niin tutulta. Saattaa huutaa jopa yli tunnin (sylissä, kanniskellen, heijaten, tutin kanssa ja ilman, rinnalle huutaa kaikkein pahiten).
kesti nuo iltahuudot suunnilleen siihen asti kun alotettiin vellin antaminen iltaisin, eli sinne johonkin 4 kk ikään asti. Meillä auttoi joskus kapaloiminen, joskus ei sekään.
Mietin, että vauva on väsynyt, mutta ei "osaa" nukahtaa. Ja että vauvoilla on tarve huutaa koettu päivä itsestä ulos ennen kun mennään yöunille. :)
onko lapsi pelkällä rintamaidolla vai saako korvikkeita.
meillä oli puoli vuotta täysin samanlaista huutoa iltaisin ja taustalta sitten löytyi maitoallergia joka oli suolistossa.
ei tullut ihottumaa.
testaa 4 viikkoa apteekista saatavaa nutrilon pepti maitoa joka on tarkoitettu maito ja soija allergisille.
jos tästä on apua niin aika lääkärille.
yksi purkki maksaa 49€ ja siintä saa 6,6 litraa maitoa.
vaikka on kallista mutta meillä ei enää huudeta kun tyttö täysin maidoton.
Siis onko teillä ollut vastaavaa vauvojenne kanssa? Ymmärrän, että normivauva itkee parikin tuntia päivässä ja niin edelleen. Mutta siis mikä idea on siinä, että täysin tyytyväinen vauva laitetaan illalla sänkyynsä nukkumaan, ja sen on pakko huuta raivopäänä vähintään 20 minuuttia, minkä jälkeen nukahtaa. Muuten päivisin nukahtamisessa ei mitään ihmeellistä. Tosi tyytyväinen vauva kaikin puolin. Vain illan ihme huutoraivari mietityttää. Mikä avuksi? Ja ei kyllä (kai) voi olla yliväsynyt, kun nytkin heräsi puolentoista tunnin tirsoiltaan puoli kahdeksan ja vein nukkumaan haukottelevan vauvan ennen puolta yhdeksää. Olisi kiva, kuulla, onko muilla ollut tällaisia iltaraivopäitä.
Joka ilta kylvyn jälkeen (tasan kuukauden) vauva raivosi 15 minuuttia. Alkoi 2kk iässä tasan. Minä järkeilin pikku hiljaa että lapsi tajuaa joutuvansa nukkumaan ja kaikki kiva ja tärkeä jatkuu muun perheen kesken. Penska oli siis tosi virkeä tapaus ja tutkaili tosi tarkkaan kaikkea ympärillään tapahtuvaa. Kuukauden siis kokeilin kaikkea mahdollista, päivien rauhoittamista, iltojen rutiineja mutta ainoa joka auttoi oli se, että annoin hänen nukahtaa sohvalle perheen keskelle. Eli käärin peittoon ja taputtelin uneen siinä iltahälinän keskellä, meillä oli siis kolme isompaakin lasta. Kannoin siitä sitten omaan sänkyyn. Vähän vanhempana tein niin että annoin lapsen ottaa pikku tirsat ennen kylpyä, 10-15 minuuttia ja ilta jatkui siitä sitten rauhallisesti.
mutta ohi menee, kaikenlaisia kausia kuuluu olla. Kärsivällisyyttä vaan!
Voi kun meidän piltti huutaisikin vain puol tuntia. 2kk ikäinen ja jo monta viikkoa huutanut klo 23-2.30 joskus jopa 3.30 asti. Laitan korvatulpat.
Täällä ihan sama juttu: Perustyytyväinen 1 kk:n ikäinen vauva itkuhuutaa joka ilta ennen nukahtamista 15-30 min. Sylissä hytkytellään että saa itkeä turvallisesti, mutta mikään ei varsinaisesti tunnu auttavan. Sitten itku vain loppuu, nukahtaa, viedään sänkyyn ja nukkuu rauhallisesti useamman tunnin. Hämmentävää.
Väsymystähän tuo itku melko todennäköisesti on. Vanha ketju, mutta meidän 3kk tytteli itkee yleensä ainoastaan kahta asiaa ja ne on väsy ja nälkä. Kun maito on annettu ja itku jatkuu niin ilmiselvää väsyä, haukottelee ja silmiä hieroo. Huutaa ehkä max 30min ja joskus harvoin kauemmin. Sylissä heijaan ja hellästi hytkytän ja lauleskelen, kunnes nukahtaa. :) Sama kuvio joka päivä. :D
Ja just samaa täälä. Tänään on nukkunut hyvin vähän eikä silti mennyt yhtään sen varemmin yöunille. Tuossa se just vasta nukahti. Kitisi ja marisi, sitä väsymstään. Tätä on muutamana iltana viikossa. Taitaa siis kuulua tähän ikään, koska meillä ainakin muuten tosi kiltti. Nukkuu jo yönsä heräämättä :)