Jos teillä on ruokana jotain erikoisempaa joka ei ole lasten mieliin niin teettekö
Kommentit (10)
yleensä. Mutta jos tiedän, ettei tykkää jostakin, joka on keskimäärin enemmän aikuisten makuun ja on maistanut sitä ja todettu, ettei tykkää, niin teen jonkun maistuvan ja laitan lautaselle kumpaakin.
Jos on uutuuskokeilu, niin en tee.
kaikkea pitää maistaa ja yleensä niistä sen jälkeen tykätäänkin
kumpikaan lapsi ei syö, että voin tehdä hyvin heille eri ruuan. Itse en syö kalaa missään muodossa, lapsille teen sitä kyllä, koska tiedän että se on terveellistä ja lapset tykkää siitä. No, mä teen itselleni sitten jotain muuta, miksi en lapsilleni voisi tehdä samoin jos he eivät jotain syö?
Se joku on muuten maksakastike ja kaalilaatikko, minä ja mies tykätään, lapset eivät voi sietää.
...varsinaisesti, mutta keitän esim enemmän riisiä/perunoita lisukkeeksi, ja voin höyryttää pakastevihanneksia myös lisäksi tms niin on jotain syötävää jos vars. ruoka ei maistu. Jos teen tulista, niin otan osan sivuun lapsille ennen chilin lisäämistä.
Pienempi on tosin vielä niin pieni että syö 1.5-v-"pilttejä" vararuokana, jos ei maistu.
Aika harvoin tosin tehdään nykyisin ruokaa joka ei suht varmasti maistu myös lapsille...
Periaate myös että jos nyt on vähän edes syönyt jotain, niin molemmat jo sen verran isoja ettei haittaa = seuraavalla aterialla syövät sitten vaan enemmän.
... syövät sitten seuraavalla ruualla enemmän. Esim. karjalanpaistista meidän lapset ei tykkää yhtään (tai muustakaan "oikeesta lihasta"), syövät peruntoita, porkkanaa plus kastiketta. Ja lihaakin on maistettava.
varsinaisesti.
Mutta jos tiedän varmasti, että lapsi ei ko. ruokaa syö, niin varmistan, että edes osa ruuasta on sellaista, josta lapsi saa mahansa riittävän täyteen (perunaa, riisiä, pastaa, leipää, vihanneksia tms.).
Tarjoan lapsille edellisen päivän jämiä tai jätän ruuasta osan maustamatta tai sekoittamatta johonkin huonommin kelpaavaan.
Esim. kasvissosekeittopäivänä otan lapsille niitä keitettyjä kasvispaloja ennen soseuttamista.
Mutta saatan tehdä niin että erotan osan ruuasta lapselle aiemmin, esim. kun syömme tulista, niin lapsi saa miedomman annoksen.