Miten yötisuttelusta eroon?
Miten ihmeessä saan vähennettyä 5 kk ikäisen vauvan yösyömistä? Syö 1,5 h välein joka yö - eka pätkä (max 3 h) omassa sängyssä, sen jälkeen otan viereen. Alan olla aivan loppu. Imetyksen lopettaminen on mielessä. Syö kiinteitä. Isokokoinen vauva. Auttakaa hyvät ihmiset ;-)
Kommentit (6)
nälkä yöllä. Tuhdit vellit vaan iltaruuaksi, kunnon päiväaterioiden lisäksi, ei kai muuta voi tehdä. Jos sitten heräilee vielä nälkäänsä, niin pakkohan hänelle on sitä ruokaa tarjota. Ilmeisetsi 6 kk lähtien voi vähän alkaa tarkkailemaan, onko heräämisestä tullut vain tapa ja sitten koittaa tarjota jotain vähemmän kiinnostavaa tilalle. Kuulostaisi sellaiselta herkuttelijalta tämä vauva, ehkä sitten veden tarjoaminen myöhemmin voisi viedä kiinnostusta heräämiseen.
Syöttelen vaan, kun kaipa sillä sitten on nälkä... Puolivuotiaana aion kyllä yrittää vähentää/lopettaa yöimetykset, mutta saas nähdä.. Ja vauva siis meilläkin 5kk. Omaan huoneeseen ei voi siirtää, kun ei ole sitä omaa huonetta vauvalle, vaan jotuu esikoisen kans samaan.
Vaikka ei tämä paljon enää naurata. Kun 6 kk alkaa lähetä, on pakko asiaan jotenkin puuttua, ei tästä tule enää mitään!
voivottelet täällä jo jotain ihan muuta :-)
Mä tein niin, kun lapsi oli 6 kk ja sen koommin ei ole koskaan yöllä herännyt. Nyt ikää 8 v
Meillä rauhoittui yöt selvästi, kun tyttö siirrettiin ensin kokonaan omaan sänkyyn (siis koko yöksi) ja lopulta omaan huoneeseen 4-kuisena. Puolivuotiaana kokeilin aina ensin tuttia jos heräsi yöllä, ja yllättäen rauhoittuikin useimmiten siihen. Meillä tosin vauva ei yleensä jostain syystä suostunut nukahtamaan syliin vaan paremmin omaan sänkyyn,joten se saattoi helpottaa. Ja tärkeetä on myös,että vauva syö päivällä tarpeeksi.