Joko teillä on joulu? Vai onko jotain tekemättä?
Mulla on just joululeivät uunissa, mutta muuten alkaa olla homma hanskassa. Kunhan leivät on kypsät, niin lähdetään tekemään viimeiset ruokaostokset. Sitten jumiudutaan neljän seinän sisälle nauttimaan :)
Kommentit (20)
Perinteisesti olemme onneksi tilanneet laatikot muualta, ihanaa. Siivous on tekemättä ja piparit sun muut leipomatta. Lapset sairastuivat ensin ja nyt minä, aivan karsea olo.
myöskin syöty leipomiset ja sotkettu, eli kaikki melkein taas alkutekijöissään, mutta enpä niistä stressata jaksa.
ja osa jouluruoista hankittu. Tänään täytyy kuitenkin vielä töiden jälkeen käydä kaupassa ja sitten illalla pitää paistaa kinkku.
Eilen jo tosin aloitin sen verran, että järkkäsin tavarat paikoilleen, pyyhin pölyjä ja ikkunoita sisäpuolelta. Kun on neljä lasta ikähaarukalla 2-8v. , ei kovin paljon etukäteen auta siivota, jos haluaa aattonakin olevan vielä suht siistiä! Viime yönä paketoin loputkin lahjat. Ruuat on valmiina odottamassa. Eilen leivoin uuden pullasatsin syötyjen tilalle. Illalla teen kakun ja vien aattona ystävälle.
Ihmeen vähän stressiä, vaikka mieskin on vielä tänään iltaan asti töissä ja kaikesta on selvittävä yksin tänään - lasten kanssa.
muuten alkaa olla valmista.
Hyvää joulua kaikille!!
Kinkku paistamatta, piparit, tortut ja kakku leipomatta (osa). Ei siinä kuitenkaan kauheasti ole, olin laskenut että saan tänään tehtyä ilman kiirettä. Ja tietty lapsi sairastui eli tää päivä meneekin sit siinä...
Mies lähti tekemään viimeiset ostokset ja hakemaan vielä pakettia postista. Sitten otetaan kuusi olohuoneeseen. Loppupäivän ohjelmassa lapsilla ja minulla kuusen koristelu, torttujen paistaminen ja kinkun paistaminen, mies joutuu menemään vielä illaksi töihin.
tulin ottaa matkamusiikkia koneelta
Joulutortut ja kinkku pitäis tänään paistaa. Imuroida ja tehdä graavilohi ja rosolli. Huomiseen jätän lanttulaatikon, sillit ja riisipuuron. Turha stressi pois, kaikki äipät!! Ulkona sataa lunta!! Sinne siis välillä. Naperot mukaan jouluhommiin!!Tulee se joulu sieltä. Ja toivottavasti valkoinen!!
Piparit on jo melkein syöty :)
Lahjat on paketoitu ja kuusi koristeltu.
Ruokapuolesta ei ole tietoakaan, mutta mies hoitakoot sen. Mun vastuulla on vain riisipuuro.
Siivottu ei ole, eikä aiotakaan. Yleissiisteys riittää, ei se pukki nurkkiin tai kaappeihin katso! Hmm, mies just sanoi vievänsä maton pesulaan eliilmeisesti ollaan ilman olohuoneen mattoa :-D
Oon ostanu lähes kaiken valmiina. Tossa aamulla käytiin kaupassa, ostettiin kinkku yms. Rosolli unohtui! Ja glögi! Ja suklaat!!!!!
Onhan tuo kauppa auki tänään ysiin asti ja vielä huomenna aamullakin. Nyt ruvetaan lapsen kanssa leipomaan pipareita. Sitten paistan perunalaatikon. Pikku hommia tehdään tänään. Illalla sitten kinkku uuniin ja lahjat pakettiin!
Koska toi yöputki osu tähän joulun alle, en oo pahemmin jaksanu stressata. Joulu tulee kyllä, vaikka ei kauheesti hössää!
Kotona kaikki joulujutut valmiina kyllä, illalla leivotaan tortut ja piparit, niinkuin aina aatonaattoiltana tehdään.
- Käydä kaupassa
- Tehdä viimeiset joulusiivoukset (lähinnä pientä lelujen korjausta ym)
- Paistaa kinkku
- Tuoda kuusi sisään ja koristella se
Mutta sen olen päättänyt että en ota näistä mistään stressiä
Ystävä rakas kuule tätä,
tekemättä jotain jätä.
Näytä kiireelle kieli
ja ota rento mieli.
Muista tähdet ja taika
ja unohda sitten aika.
Hyvää Joulua!
siivottu vähäsen. Ei ole tarkotuskaan että koti on putipuhdas jouluna, ei vaan ole yksinkertaisesti mahdollista kolmen pojan kanssa :)
Me otamme joulun aina suht rennosti, ei stressata graavattujen lohien ja valkoisten kauluspaitojen kanssa. Ollaan vaan ja syödään kun siltä tuntuu jne.
Toivottavasti muutkin osaisivat ottaa joulun rennolla meiningillä, eikä mitään yltiöpäistä hössötystä desinfiointiainepullo ja rätti kädessä..
hyvää joulua!
Piparit on leivottu aikaisemmin, nyt purkki on jo tyhjä. Mies on siivoillut ja sisko tuli kylään joulun ajaksi ja lupasi autella ruokien kanssa, eli kai meillekin joulu tulee. Muutama lahja pitäisi jaksaa paketoida ja miesväki lupasi käydä kaupassa.
työpäivääkin on vielä n. kolmeen asti jäljellä ja sitten vasta ehtii hieman siivoilemaan ja värkkäilemään. Jäädyke jälkiruuaksi ja rosolli pitäisi vielä tehdä, niin ja salaatti mutta sehän kuitenkin tehdään vasta hieman ennen jouluruokaa, muut on ostettu kaupasta valmiina. Niin joo mies käy vielä hakemassa yhden valkkaripullon alkosta töistä tullessaan.
Viimeiset lahjat ostettiin viime viikolla, kuusi on koristeltu, eilen siivottiin ja käytiin ostamassa ruoat, eilen paistettiin myös piparit. Tänään vielä töissä, huomiseksi ei jää muuta kuin riisipuuron teko, ehkä muutama torttu, salaatti, uunikasviksia ja kanttarellikastike.
kohta leivotaan rieskoja leivinuunissa kunhan mies tulee kotiin.
Isommat jouluostokset (ruoka ym.) on tehty sunnuntaina, ja joululahjat on ostettuna. Lapset on sairastaneet vuorollaan vatsataudin, mies vuorotyössä jne. Eipä tässä kamalasti ole ehtinyt ja jaksanut. Tänään teen ihan perussiivouksen ja pesen keittiön lattian, paista kinkun ja joulukakun. Porkkanalaatikon teen sitä vaille valmiiksi, että lykään uuniin joko illemmalla tai aattoaamuna. Rosollin väännän jossain välissä. Kyllä se joulu tulee vähemmälläkin hössäämisellä :)