Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Millainen muisto vanhempien suhteesta jäänyt. Millanen oma suhteesi?

Vierailija
26.07.2009 |

Minulla omat vanhemmat riitelivät paljon ja kovaan ääneen. Toivoin usein lapsena että olisivat eronneet, mutta viettävät kohta 40v hääpäiväänsä.



Itse puolestani elän tosi onnellisessa ja rauhallisessa parisuhteessa (jo yli 16v). Lapsia on neljä. Riitelemme äärettömän harvoin ja koskaan emme korota silloinkaan ääntämme. Saatamme leikkimielisesti kinastella, mutta sen lapsetkin ymmärtävät vain kinasteluksi. Suukottelemme ja osoitamme hellyyttä toisiamme kohtaan usein ja paljon.



Välillä mietin, että kärsivätkö lapset siitä, että "nyhjäämme" koko ajan toisissamme. Välillä jopa tuntuu, että näemme vain toisemme. Pidämme lasten kasvatuksessa tiukasti yhtäköyttä ja lapset tietävät, että aina kysytään asiat ensin myös toiselta ennen kuin päätös tehdään.



Olisi kiva kuulla minkälaiset mielikuvat omista vanhemmista on jäänyt jos he ovat olleet tosi läheisiä. Itsellä enimmäkseen negatiiviset muistot omien vanhempien parisuhteesta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempani eivät riidelleet, mutta eivät myöskään puhuneet juuri yhtään keskenään. Jos oli erimielisyyttä, siitä alkoi mykkäkoulu, joka saattoi kestää useamman vuoden(!). Vaikka ei olisi mykkäkoulu meneillään, puheet ja yhteinen tekeminen vanhempieni välillä oli todellakin minimissä. Viimeiset vuodet isäni nukkui eri huoneessa, kunnes äiti lopulta muutti pois.



Minulla on hyvin erilainen suhde mieheeni. Keskustelemme paljon ja kaikesta, teemme kaikenlaista yhdessä, näytämme tunteita - enimmäkseen positiivisia, mutta myös negatiivisia. Meillä on 10 v yhteiseloa takana, ja olemme minusta hyvä tiimi :-)

Vierailija
2/3 |
26.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riitaakin enemmän harmitti, kun äiti syytti kaikesta isä ja mollasi isää. Välillä kauhistuttaa kun meinaan itse sanoa lapselle jotain samantyylistä. Isä ei koskaan meille äitiä haukkkunut, saattoi riidellä kyllä äidin kanssa. me ei siihen saatu puuttua, eikä sanoa äidistä mitään pahaa isälle. Ei sit ihme että meistä tuli "isin lapsia".

me riidellään harvoin, ja sillloinkin mies rupeaa mököttämään, rakentavaa se ei ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuitenkin puhalsivat yhteen hiileen ja kunnioittavat toisiaan. Äiti nalkutti paljon. Jotenkin lämpö ja välittömyys puuttuu.



Itsellä tasa-arvoinen, ei riidellä. Ei mökötellä. Otetaan toisemme huomioon. Rakkautta on.