olen vkolla 37 raskaana
ja haluaisin erota kirkosta. tuleeko lapsestani suoraan ateisti vai voiko hänet liittää kirkkoon sillä hänen isänsä kuuluu edelleen?
Kommentit (5)
ja vaikka nyt eroat se on vasta vuoden vaihteen jälkeen voimassa (ainakin ennen on ollut niin).
isälle tuntuu olevan niin tärkeää lapsen kastaminen, joten siksi halusin varmistaa. itselleni riittäisi ihan vain "nimijuhlat" ja sitten lapsi saa itse isompana päättää kirkkoutuako vai ei.
Ja jossain luki, että isin pitäs olla jäsen jos äiti ei ole?? Meille ainakin joskus neuvottiin ettei hattaa vaikka kumpikaan ei ole jäsen. Jos isi on niin äitin pitää kirjallisesti hyväksyä kaste?? Onkohan joka paikassa noin tiukkaa. En tiedä.
itse kuulun kirkkoon, mies ei. me ei haluta kastetta. kai sen saa valita eikä menen esim. automaattisesti äidin mukaan? emme ole miehen kanssa naimisissa.
lapsi saa itse liittyä kirkkon isompana jos tahtoo.
voi aina kastaa riippumatta siitä onko vanhemmat seurakunnan jäseniä vai ei.