Suosittele hyvää kantorinkkaa!!!
Hei!
Millainen kantorinkka kannattaisi ostaa taaperolle? Meillä on poika nyt 1v2kk ja haluttaisiin ostaa jonkinlainen rinkka jonka kanssa retkeillä ja jossa kantaa lasta vaikka kaupungillakin ollessa. Missä hintaluokassa rinkkojen hinnat pyörii?
Kommentit (22)
siinä on kantokyky 22kg, pieni reppu tavaroille, hyvät kantoviillekkeet ja muutkin säädöt eri kokoisille kantajillekin, saa sadesuojan + aurinkolipan myös. Meillä on sitä mallia käytetty molemmilla lapsilla niin kauan kuin ovat siihen pituutensa puolesta mahtuneet ja aikuinen on jaksanut kantaa... lähinnä tuossa 4v tietämissä on alkanut tulla pieneksi meillä.
on Haltin rinkka. Lyö mennen tullen kaikki lastentarvikeliikkeissä myytävät kantorinkat! Siinä on mm. jalka jonka saa taitettua alle niin, että lapsen voi laskea maahan siinä. Lisäksi siinä on isot taskut ja sivuissa verkot pulloille yms.
Noita myydään retkeilyliikkeissä.
meillä ei haltissa riitä säädöt miehelle ja mulle - ja tota Deuteria myy myös retkeilyliikkeet. Siinä on myös hyvä jalka, jonka varaan laskea lapsi maahan eli lapsi voi siinä aina istua myös. rinkassa on hyvät valjaat lapselle + istuinosan säätökorkeus.
Kannattaa siis mennä koko perhe liikkeeseen testaamaan, että löytyy itselle sopiva malli!
Tuo Deuter on kyllä ihan ehdoton. Kannattaa testata tosiaan kaikilla kantajilla.
Itse painoi sitä kantaessani yli 100 kiloa ja helposti meni vyötäröremmikin ympäri...
Meillä oli kid comfort III. Säädöt riittävät, minä 155cm ja mies 182cm. Ja myös lapselle hyvät säädöt valjaissa ja istuimen korkeudessa. Kakkos versio on edullisempi ja ajaa yhtä hyvin asiansa kuin tuo kolmonen. Meilä oli myös kantoreppu, mutta metsäretkillä tuo rinkka oli isomman lapsen kanssa ihan ykkönen.
Itse painoi sitä kantaessani yli 100 kiloa ja helposti meni vyötäröremmikin ympäri...
Tuossa Deuterissa saa kantokorkeuden sädettyä tosi helposti. Mulla ei ole Haltista kokemusta, mutta jos siinä ei saa niin pienen (lyhyen) on vaikea kantaa koska painopiste on väärässä paikassa.
Haltia ja Deuteria. Hyvältä näyttivät molemmat! En vaan ihan hoksannut (ei ollut kuvaa jossa lapsi istuisi rinkassa), että miten ne lapsen jalat tulee tuosta Deuterista ulos? Roikkuvatko suoraan alaspäin vai miten? Vanhemman kylkien suuntaisesti?
Ei nuo hinnatkaan nyt IHAN kamalia olleet ainakaan nettikaupoissa (169e)... Onhan tuo iso summa, mutta on siitä rinkasta sitten iloakin.
Ap
Selän pituushan on noissa ongelma helposti. Jos on kovin lyhyt/pitkä, niin rinkkaa ei saa hyvään asentoon.
Deuter on tosiaan saanut kehuja monilta juuri sen vuoksi, että sen saa säädettyä sekä 160-senttiselle että 195-senttiselle.
Osta sensijaan kunnon kantoreppu nin jaksat kanta vielä 4 vuotiastakin pitkän matkan :)
Esim. Manduca, Ergo tai Beco
Huutonetistä voi löytää halvemmalla kuin kaupoista kannattaa katsoa.
Kuka niitä oikeesti enää ostaa kun kantoreput on keksitty?
http://www.becobabycarrier.com/features-description.asp
Kuka niitä oikeesti enää ostaa kun kantoreput on keksitty? http://www.becobabycarrier.com/features-description.asp
Kuka niitä oikeesti enää ostaa kun kantoreput on keksitty? http://www.becobabycarrier.com/features-description.asp
tuo kantoreppu selässä? Väitän että rinkka on huomattavasti mukavampi, ilmavampi.
muuten tietäsist, että koko pakkaus lapsineen painaa ihan olemattoman vähän rinkkaan verrattuna... Rinkassa lapsen asento on pääsääntöisesti väärä ja lapsi on paljon ulompana kantajan kropasta kuin repussa ja siksi painaa enemmän... :)
Mutta ei se kyllä tosiaankaan aja ihan samaa asiaa kuin nuo rinkat. Lapsi on niin iholla, että hiki valuu niin kantajalta kuin kannettavalta :) Ja Manducalla kantaessa sain lonkkani todella kipeiksi vaikka säädöt muka oli kohdillaan. Eli ei sekään kaikille ole se paras.
Ap
muuten tietäsist, että koko pakkaus lapsineen painaa ihan olemattoman vähän rinkkaan verrattuna... Rinkassa lapsen asento on pääsääntöisesti väärä ja lapsi on paljon ulompana kantajan kropasta kuin repussa ja siksi painaa enemmän... :)
Löytyy reppu sekä rinkka. Mutta mielummin valitsen 4-5 tunnin vaellukselle rinkan. No makuasia kait. Mutta en myöskään kaupungille laittaisi rinkkaa.
Lapsi parka roikkuu nivusistaan... En todellakaan lastani pitäisi moisessa asennossa tuntikausien vaelluksella....
Lapsi parka roikkuu nivusistaan... En todellakaan lastani pitäisi moisessa asennossa tuntikausien vaelluksella....
Meidän lapsiparka (2v.) osa pitää jalkojaan rinkan alatangon päällä. Eli ei roiku haaroistaan. Oletko joku reppujen jälleenmyyjä?
Meillä on ollut kantoliina, kantorinkka ja mm. patapum. Ja liputan vahvasti kantorinkan puolesta. Isomman lapsen kanssa patapum tms. on ihan kiva kaupunkikäyttöön, mutta pidempiaikaiseen kantamiseen siitä ei todellakaan ole. Itse rinkka painaa huimat 2kg MUTTA siinä samassa pakkauksessa kulkee muutakin tavaraa kuin lapsi.
Kantorepussa ikävä kyllä sain selkäni aina kipeäksi, vaikka kuinka olisin säätänyt sitä. Rinkan kanssa painon saa oikeasti poistettua hartioilta eli painon siirrettyä lantiolle -> jaksoin kantaa lasta tuntikausia.
Kantorinkasssa lapsi ei tosiaankaan roiku nivusistaan, kuten jossain rintarepussa, siellä on kunnollinen istuinosa. Kantorinkka ei tietenkään sovi lapselle, joka ei vielä pysty istumaan tuetta, mutta sellaiselle taas kantoliina on parempi. ;-)
Kaupunkiolosuhteissa kantoreppu on loistava, mahtuu pieneen tilaan ja saa helposti käyttöön tarvittaessa. Kantoliinassakin isompaa lasta voi kantaa, mutta lapsen sitominen selkään on haastavampaa kuin kantorepun käyttö.
Eli kaikille on tilauksensa ja pitää miettiä tarkasti mihin tarkoitukseen kantovälinettä käyttää. Jos aikoo viettää aikaa vaelluksella, suunnistuskisoissa, luontopoluilla tms., niin ehdottomasti kantorinkka. Lyhyempi aikaiseen kantamiseen riittää edukkaampi kantoreppu.