Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Vierailija
209/226 |
11.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Niinpä, ja asumiskuluihin voidaan laskea myös sähkö, vesi, kotivakuutus sekä omakotitaloasumiseen liittyvät maksut. Mutta ihan pelkästään vuokranakin 1300e ei olisi mitenkään tavatonta perheasunnosta.

Ei täällä kukaan ole taivastellut asuinkuluja sinällään. Vaan sitä, että noihin tuloihin nähden ne ovat liian suuret. Jos perheessä olisi kaksi tulonsaajaa, 1300€/kk ei olisi liian suuri asumismeno suhteessa tuloihin.

Mutta eivätkö nämä sairaanhoitajat osaa jakolaskua? Siinä kohtaa kun ero tulee, pitäisi tajuta, että menoja on pakko pienentää, kun se toinen maksaja tipahtaa kuvioista pois. 

Saahan tuo asumistukea ja elarit, lapsilisät (yht. n. 1200€?) eli ei sitä 1300€ makseta 2200€ palkasta.

Tietenkin 1300€ jaettuna kahteen halvempaa. Tosin asumistuki ja lapsilisän korotukset jäisi pois ehkä yht. n. 500€ eli häviäisi omissa tuloissa 500€ maksaisi 650€ vähemmän vuokraa. Hmmm. Sitten jos päiväkoti-ikäisiä lapsia niin hoitomaksut nousisivat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yksi