Sairaanhoitajien palkkakeskustelua kuunneltuani olen sitä mieltä, että hoitajien palkkajärjestelmää pitäisi muuttaa. Peruspalkan pitäisi olla suurempi, mutta lisien pienempiä. Sillä saadaan korjattua se epätasapaino, että joku hoitaja ei tule palkallaan toimeen, mutta joku toinen ansaitsee paljon enemmän.
Hyvä ehdotus, lisät ovat kyllä suuret monien muiden alojen TES:iin verrattuna. Peruspalkkaa voisi myös porrastaa työn vaativuuden mukaan.
Pienemmät kuin kaupan alalla. Isommat kuin ravintola-alalla.
Ei ole pienemmät lisät kuin kaupan alalla puolisoni tekee 40 tuntia viikossa kaupan alalla töitä ja palkka 2400 brutto ja tuossa on iltalisät ja viikonloppulisät mukana. Hän on vieläpä esimies. Joka toinen viikonloppu on töissä + paljon iltaa.
Mulla iltalisä on 2,51, Prismassa ollessani iltalisät oli päälle 4 euroa ja yölisä 6 euroa. Eli on kaupanalalla paremmat lisät, ainakin Hokilla
Mulla iltalisä on 2,51, Prismassa ollessani iltalisät oli päälle 4 euroa ja yölisä 6 euroa. Eli on kaupanalalla paremmat lisät, ainakin Hokilla