Suuret ikäluokat nyt vain kokevat asiat aina siitä oman perspektiivin kautta ja vertaavat asiat omien kokemuksien kautta. He kuvittelevat että kaikki on parantunut siitä mitä se oli ennen ja siksi olet poispilattu jos valitat jostain nykyään. Eivät ymmärrä että moni asia on myös huonommin tänään kuin ennen.
Ensinäkin nykyinen työkulttuuri nyt vain on suurella osalla ihmisistä sellainen että et pääse siitä eroon vapaa-aikanakaan, vaan sinun pitää koko ajan olla tavoitettavissa juuri kuten ap sanoi.
Nykyään myös hyväkin koulutus ei takaa sitä että saat työpaikan vaan moni valmistunut joutuu kortistoon tai tekemään jotain aivan muuta. (Enkä nyt puhu mistään humanisteista vaan tiedän monta KTM:ää jolla käynnyt näin) Ja työnantajat pelleilevät jatkuvasti määräaikaisilla työsopimuksilla vaikka olisi tarve vakituiselle henkilölle jättäen työntekijän tulevaisuuden jatkuvasti epävarmuuden tilaan. Tämäkin aiheuttaa nuorille suunnatonta epävarmuutta ja stressiä.
Miten ei voi mennä kaaliin että maailma on muuttunut todella paljon 80-luvulta?
Se mitä te millet ette nyt tajua että teitä täällä arvostelee x-sukupolvi. Suuret ikäluokat on jo eläkkeellä. 80-luvustakin on yli 30 vuotta. Tässä välissä ollaan me, aikuisten oikeat jotka on kokeneet kaikki samat kilpailut opiskelupaikoista, pätkätyöt ja työttömyyden, taloudellisen epävarmuuden keskelle tehty lapset, eletään ruuhkavuosia (oikeesti, te ette tiedä mitä on kiire tai väsymys), huolletaan omia vanhempia (ne boomerit), ja ihmetellään että mitä on tapahtunut kun seuraava sukupolvi on kaikesta valittavia hajoilevia entitled lumihiutaleita.
Kaikki jotka on noita vanhempia on Karen the Boomereita.
Mut oikeesti, mä meinasin tukehtuu latteeni jonka tuo alipalkattu, tuntitöitä määräaikaisena tekevä FT+KTT+OTM mulla nykersi.
Täytyykin kirjoittaa palautetta johdolle, hän ei hymyillyt tuodessaan sitä eikä toivottanut hyvää päivänjatkoa.
Tulihan se "Karenkin" sieltä, KTM koulutus ei ihan hukkaan ole mennyt.
Tulihan se "Karenkin" sieltä, KTM koulutus ei ihan hukkaan ole mennyt.