Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Vierailija
91/128 |
23.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yritä nyt ymmärtää. Musta asuu paljon todennäköisemmin huonolla alueella kuin valkoinen. Jos sillä mustalla olisi rahaa, käyttäisi hän ennemmin sitä kokaiinia ja makselisi niitä perityillä rahoillaan. Sitä se rakenteellinen rasismi on. Suhteutettunakin mustat ovat todella yliedustettuina köyhyystilastoissa.

Toi on muuten jännä juttu noi tilastot. Monet käyttää niitä silloin kun itselle sopii. Mustat ovat yliedustettuja myös rikostilastoissa mutta onko se todiste rakenteellisesta rasismista? Mustat joutuvat useimmiten rikoksen kohteeksi - onko se rakenteellista rasismia? Mustat tekevät viisinkertaisen määrän abortteja valkoisiin nähden, latinot kaksinkertaisesti. Millä tavoin voit vaikuttaa näihin ongelmiin? Mustat ovat ylpeitä kulttuuristaan, latinot omastaan. Meneekö valkoinen "opettamaan" mitä pitää tehdä - miten pitää elää? Olen itse työskennellyt USAssa ns. "hyvässä koulussa" valkoisella alueella, jossa latinotaustaiset kieltäytyivät tunnilla tekemästä mitään. Siis ei oteta kirjoja/tabletteja, ei tehdä tehtäviä, ei edes yritetä esittää tekevänsä mitään. En ollut vakihenkilökuntaa joten en tiedä miten nämä pääsivät luokaltaan - varmaan ns. "armovitosilla" jottei tarvinnut kauempaa katsella. Luulisi, että näiden hanttityöläisten ja siivoojien lapset haluaisivat parempaa ja että vanhemmat patistaisivat koulutyön pariin, mutta kun ei. 

Minä taas tehnyt vapaaehtoistyötä huonolla alueella USAssa. Kaikki nuo mainitsemasi ongelmat johtuvat nimenomaan rakenteellisesta rasismista, vai väitätkö ihan pokkana että he ovat rotuina jotenkin valkoisia huonompia?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme yksi