Eikö puhemiehen pitäisi olla puolueeton ja olla puuttumatta päivän politiikkaan? (ov)
Näin siis olen ainakin ymmärtänyt. Oli Niinistön motiivit mitkä tahansa (pönkittää omaa mahdollisuuttaan presidentiksi tai aito huoli) niin minusta ei ole sopivaa, että hän on jatkuvasti ilmaisemassa mielipiteitään asiasta kuin asiasta.
Mitä muuten luulette ajaako Niinistö aidosti oikeaa asiaa vai onko vain teatterimaisesti huolissaan, jotta saisi kansalaiset taakseen?
Kommentit (9)
kaksnaamanen tai ei. On oikein suitsia eduskunnan ja kansanedustajien rahankäyttöä. =)
On ollut aivan aiheesta huolissaan maamme talouden jatkuvasta huononemista ja valtion velan valtavasta kasvusta. Eilen sanoi mielipiteensä Keskustan puoluejohtoasiasta ja mahdollisesta uudesta hallituksesta, kun sitä kysyttiin.
Jos muistatte, Paavo Lipponen puhemiehenä otti paljon ärhäkkäämmin kantaa asioihin kuin Niinistö.
Niinistö sanoi puhemieheksi ryhtyessään, että aikoo olla eräänlainen "unilukkari", eli yrittää herättää päättäjät ja kansan, jos tarvetta on. On toiminut juuri näin.
sentään pysyy asiassa. Lipponen otti aikoinaan hampaisiinsa Pekkarisen tupeet ja nahkurinorret. =)
Sä olet kyllä tajunnut puhemiehen tehtävän täysin väärin. Puhemies johtaa puhetta eduskunnassa. Se siis tarkoittaa sitä, että hän vastuussa työjärjestyksen suunnittelusta ja puheenvuorojen jakamisesta. Sillähän on ihan valtava merkitys päivänpolitiikkaan missä järjestyksessä asiat käsitellään ja kuka saa puheenvuoroja, erityisesti niihin aikoihin kuin televisiokamerat on salissa.
puhemies on kansanedustaja, joka johtaa puhetta eduskunnassa. Hän puuttuu TIETENKIN päivänpolitiikkaan.
" Puhemies istuu istuntosalin edustalla korkeimmalla korokkeella ja poikkeaa muista kansanedustajista siten, ettei itse osallistu keskusteluun tai äänestyksiin ja yleensä pysyttelee päivänpolitiikan ulkopuolella"
Siis se puolueeton, joka ei puutu suoraan päivänpolitiikkaan. Niinistö ei vielä ole presidentti sentään.
alkanut tympiä Niinistön tarve avata suunsa joka ikiseen asiaan. yrittää kalastella ääniä myös oppositiosta olemalla jatkuvasti hallituksen ja oman puolueensa päätöksiä vastaan. Mukamas.
Ottaa niin päähän koko äijä. Aivan varmasti kansa kohta tajuaa millainen kaksinaamainen limanuljaska sieltä on pyrkimässä seuraavaksi pressaksi.