Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asumistuista. Vuokra vs. omistaminen

Vierailija
24.05.2013 |

Niin usein jauhetaan, kuinka väärin on omistusasujien asuntolainojen korkovähennykset. Kaipa sitten pitäisi vääntää, kuinka helposti asumistukea maksetaan vuokralaisille. Saan asumistukea omistusasuntoon noin 100e/kk. Jos asuisin vastaavassa asunnossa vuokralla, saisin tukea noin 350e/kk. Ei kyllä korkovähennykset kata tuota eroa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No miks valtion pitäis kustantaa sulle se että sä kartutat omaa omaisuuttas maksamalla asuntolainaa?

minusta nuo korkojen vähennykset on väärin ja hyvä että ovat poistumassa. Turhaan vqqn nostavat asuntojen hintoja. 

Vierailija
2/4 |
24.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustakin korkovähennykset on väärin ja pitäisi poistaa. Ne menee suoraan asuntojen hintoihin. Mutta niin menee asumistukikin suoraan ylikorkeisiin vuokriin.

t. omistusasuja, joka kaipaa aitoa markkinataloutta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erot :

Asumistuki:

Tarkkaan määritellyt tulorajat

Tarkkaan määritellyt neliöt suhteessa asujien määrään

Tarkkaan määritellyt vuokran määrät, jotka otetaan huomioon

Lisäksi paljon muitakin määrityksiä mm. asunnon varustetaso, rakentamis- ja perusparannusvuosi jne

Korkovähennys:

Ei mitään rajoitteita. Vaikka vuositulosi olisi miljoona euroa ja ostaisit miljoonan euron 400 m2 asunnon ja muuttaisit sinne yksin, saat korkovähennyksen (toki on katto, paljonko vähennystä saa).

Eli omistusasumista tuetaan paljon enemmän tarkasteltuna kokonaisuutena. Mielestäni korkovähennykseen pitäisi soveltaa samoja raameja kuin asumistukeen: jos on riittävän hyvät tulot => ei vähennysoikeutta, jos on vara ostaa ylisuuri kämppä perhekokoon nähden => ei vähennysoikeutta, jos on vara ostaa ylihintainen kämppä => ei vähennysoikeutta jne.

t. vuokralainen, joka ei ole koskaan saanut asumistukea

Vierailija
4/4 |
24.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

asumistuen saajantäytyy olla todella pienituloinen saadakseen tukea. Korkovähennykset sen sijaan saa hyvätuloinenkin,jolla näköjään on varaa hankkia itselleen omaisuuttakin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yhdeksän