Ostitko / ostivatko vanhempasi joskus tieto- tai tietosanakirjoja?
Kommentit (7)
ennen tietokoneita niitä tarvi esim.lukiossa,esitelmien teossa jne.
Oli meillä joku sarja kirjahyllyssä. Lapsena saattoi lukea tuntikausia eri sanojen merkityksiä. Nykyään varmaan vietäisiin lapsi jonnekin tutkimuksiin sellaisesta.
Äitini osti kiertävältä tietosanakirjakaupustellijalta Factan ja Combin joskus 60-luvun alussa tai 70-luvun alussa. Olin silloin koulussa, ja koska vanhemmillani ei itsellään ollut yleissivistystä, kirjakauppias vetosi siihen että lapsella täytyy olla tietoa. Monta vuotta niitä maksettiin osamaksulla. Veivät paljon tilaa kirjahyllyssä mutta näyttivät vaikuttavilta.
Päädyin itse kirjallisuusalalle ja tiedän että kustantamoissa tuotettiin näitä suurteoksia vielä vuosituhannen vaihteessakin.
Meillä oli sarja. Luin niitä itse paljon. Vanhempia ei kiinnostanut. Paras oli isokokoinen karttakirja. Sellaisen ottaisin vieläkin milelläni.
Kyllä mm Tiedonportaat ja luettiin- kullakin omat mielenkiinnonkohteet. mulla tähtitiede.
Sitten raamatullinen sarja kuin Ikuisia kertomuksia, niissä kauniita kuvituksia, ihan hienoja,isoja kuvia.
Ajatella kuinka helppoa on nyt tiedonhaku vrt tuohon aikaan. Nuokin tuli ostettua ovelta ovelle kauppiaalta.
Mukana tuli eräänlainen koristeellinen diblomi tuohon Ikuisiin kertomuksiin - keneltä- kenelle pv jne.
Imurikauppiaat oli häikäilemättömiä pakkomyyjiä- onneksoi sellaista ei päästetty sisälle- karmeita ja moni vanhus jäi ilman leipää kun pakkostivat noita imureita.
Meillä oli yhden tietosanakirjasarjan eka osa, A - ARB. Teki tiukkaa kun piti tehdä esitelmä kouluun jostain eläimestä. Onneksi oli apolloperhonen.
Ostivat, useita sarjoja. Niitä kirjoja luettiin meillä niin, että osassa oli selustakin ihan ihan pehmennyt.