Mitä te kotirouvat teette päivisin?
Mä olen varmaan hirveän laiska, kun en viitsi koko päivää puunata taloa ja kökkiä pylly pystyssä pihaa kunnostamassa.
Kesä tulee ja harrastukset loppuvat. Mä leivon paljon, teen ruokia, luen kirjoja, katson telkkaria, käyn lenkillä koiran kanssa jne. Silti alkaa olemaan sellaista aikaa liikaa, milloin ei tiedä mitä tekisi.
Kommentit (18)
Odotan viimeisilläni toista lastamme ja olen kotona esikoisemme kanssa, hän on vähän yli vuoden. Lapsi on ollut helppo. Olen sanonutkin ystävillemme, etten ole koskaan elämässäni ollut yhtä helpolla kuin nyt tämän lapsen kanssa kotona.
Tänään ensin teimme aamupuuhat, söimme, tein lapsen aamupesut. Sitten lähdimme Stockmannille, josta löytyikin muutamia ostoksia. Lisäksi Hennes&Mauritzilta löysin kassillisen kesävaatteita lapselle. Nyt lapsi on pienillä nokosilla ja laitan tomaattikeiton, kun mieheni tulee töistä.
Ehkä hyvä esimerkki lapsemme aurinkoisuudesta on, että sain Stockan kahvilassa ilmaisen jäätelöpallon lapsellemme, koska hän oli myyjän mielestä niin kiva!
ja palstailen täällä. Lapset sitten herättelee sammuttuani, jahka tulevat koulusta.
jos lapset ovat kotona niin käydään leikkipuistossa tms, jos kerhossa/eskarissa niin yksinollessani siivoilen, sisustan, nettailen, lueskelen lehtiä, lepäilen, shoppailen, laitan ruokaa, käyn kirppareilla, tapaan ystäviä.. kyllä sitä aina jotain keksii :)
Hyvin olen viihtynytkin tähän saakka ja tekemistä on riittänyt. Nyt on vain tullut jonkinasteinen kyllästyminen ja tuntuu että luppoaikaa jää liikaa. No, ehkä se muuttuu, kun lasten kesäloma alkaa ja pääsen heidän kanssaan mökille ja touhuamaan heidän kanssaan.
sitten pistän talon (200 m2) järjestykseen eli imuroin, laitan tiskit koneeseen, pyykit pesukoneeseen ja sen suuntaista. Sitten hiukan surffailen netissä ja mietin mitä ruokaa laittaisin. Käyn ruokakaupassa tai kupsuttelen puutarhassa. Käyn lenkittämässä koirat. Joskus piipahdan kahville jonkun ystävän kanssa. Iltapäivällä haen lapsen koulusta ja valvon läksyjen tekoa samalla kun laitan ruokaa. Sitten kuskaan lapsen harrastuksiin ja käyn itse koirien kanssa lenkillä. Sen jälkeen onkin illallisen aika ja mies tulee kotiin töistä.
Käyn suihkussa, laitan hiukset ja menen jonkun kaverin kanssa kahville, shoppailemaan tai päästämään siivojan sisälle taloon.
Joskus raspailen kantapäitäni, joskus lakkaan kynsiäni...riippuu ihan siitä, millä tuulella satun olemaan :)
En voi ymmärtää miksi et ole lasten kanssa kun sinulla on siihen mahdollisuus.
t. Äiti jonka on pakko käydä töissä
Muuten olen käytänössä yksinhuoltaja. Mies paljon poissa.
En voi ymmärtää miksi et ole lasten kanssa kun sinulla on siihen mahdollisuus.
t. Äiti jonka on pakko käydä töissä
minä teen kotitöitä, puutarhahommia kesäisin, käyn ostoksilla ja kiertelen kirppiksiä. Lisäksi teen paljon käsitöitä. Joten jos ei ole muuta tekemistä ompelen, virkkaan ja välillä neulon.
Saatan lapset kouluun (joka alkaa usein vasta 9:n maissa) ja sen jälkeen käyn joskus kaupassa, joskus käyn kahvilla kaverin kanssa.
Aamupäivällä teen leppoisasti kotihommia ja 12-13 aikoihin menen lapsia vastaan koululle.
Joskus käyn myös lenkillä tai tapaan ihmisiä harrastukseeni liittyen (harrastustakin hoidan), autan myös lasten luokissa aina kun siihen on tarvetta (askartelutunneilla esim., tai retkillä, urheilupäivinä jne).
Ei ole tullut vielä aika pitkäksi...:-P
Kuka teillä hoitaa perheen raha-asiat? Meillä se olen minä. Kyllä se käy työstä, kun hoitaa noin 2 000 000 euron sijoitussalkkua. Olen hankkinut sopivan koulutuksenkin tätä varten. Tälläkin viikolla kouluttaudun lisää.
Kuka teillä hoitaa perheen raha-asiat? Meillä se olen minä. Kyllä se käy työstä, kun hoitaa noin 2 000 000 euron sijoitussalkkua. Olen hankkinut sopivan koulutuksenkin tätä varten. Tälläkin viikolla kouluttaudun lisää.
niinpä,minä taas hinkkaan timanttisormuksia päivät ptkät...onneksi noita onnettomia rivisormuksia ei ole montaa,puolen karaatin möhköjä enemmän..niih
teen samoja asioita kuin edellä mainitut. Lisäksi tällä hetkellä hoidan omakotitalomme rakennusprojektia, myynnissä olevan asuntomme asioita ja esittelyjä, teen valmisteluja kesän mökkiremonttia varten, järjestelen kesälomamatkaa, teen varauksia ensi syksylle lasten harrastuksiin liittyen jne. Tänään käyn ostoksilla ja hankin lahjat 4 päivänsankarille ja 3 opettajalle/harrastuksen ohjaajalle.
Jaksan aina huvittua tuttujen kyselyistä, että "mitä sä oikein teet päivisin?". Ei ole toistaiseksi ollut tekemisestä puutetta.
...kuullostaapa tosi kiireiseltä. Mitkä näistä asioista voisi jättää tekemättä jos lisäisit päivääsi 8-10 tunnin työpäivän? En siis hetkeäkään epäile ettei näillä asioilla saisi päiväänsä täytettyä, mutta niistä voi selviytyä myös päivätöiden lisäksi ;)
jos on tekemisen puutetta niin miks et mee töihin vai onko sun pakko olla kotona?