Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos jää työttömäksi 11 vuoden työsuhteen jälkeen 58-vuotiaana, mitä kannattaisi tehdä?

Vierailija
21.07.2021 |

Koulutusta on, mutta alan töitä ei välttämättä enää ole. En ole jäämässä työttömäksi, mutta kun olen pienessä firmassa, ei tiedä mitä tapahtuu. Kevät oli hiljaista ja lomautus uhkasi, mutta nyt syksyksi tulikin töitä. Alalla siis tehdään projektiluontoista työtä. Minä olen sellainen keskivertohyvä kaikessa, mutta mitään erikoisosaamista ei oikeastaan ole. Opin yhä nopeasti uutta ja olen varmasti tietoteknisiltä taidoiltani huomattavasti keskivertoa parempi, jos karsitaan pois ne, jotka tekevät töitä täysin it-alalla, ihan nuoretkin mukaan lukien - vertailu perustuu siihen, että näen töissä tämän ja neuvon paljon nuorempia. Mutta se ei auta, kun ikää on.

Koodausta opettelin, mutta jotenkin tuntuu, että siinä pitäisi olla lahjakkaampi, että voisi työllistää itsensä. Eipä tuo "arvo lottonumerot"- ohjelman tai asiakasrekisteritietokannan tekeminen ollut kummoinenkaan juttu, mutta pitäisi varmasti osata enemmän. Sitten kun piti tehdä vähän isompi kokonaisuus lopputyönä, menihän siihen aikaa aika paljon, kävin siis sellaisen kurssin. Sain sen tehtyä, mutta tuli tunne, että ei minusta ole tätä työksi tekemään, vaan pitäisi saada tehtyä nopeammin ja olla lahjakkaampi.

Onko työkokeilut jossain SPR:llä tai vastaavissa paikoissa ainoa vaihtoehto? Eläkettä en vielä tietenkään täysin terveenä ihmisenä saa ja työttömänä keksin kyllä tekemistä, mutta jotenkin kaipaan elämään muutakin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla on kuitenkin hyvä asenne. Uskon että löydät jotain mitä haluat tehdä.

Vierailija
2/2 |
21.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elä elämääsi toisia vahingoittamatta tavoin, joka tuottaa itsellesi tyydytystä. Muista, että elämä kulkee eteenpäin hurjalla nopeudella. Tämän sinä olet varmasti jo itsekin todennut ikäsi huomioiden. Älä jää työttömyytesi vangiksi, vaan jättäydy oravanpyörän ulkopuolelle mikäli se on sinulle mahdollista ja sitä haluat. Ota vastaan mitä elämä tuo, älä hätäile ja panikoi työttömyyttäsi. Kerron esimerkin itsestäni. Olen sinua muutaman vuoden nuorempi ja tein ratkaisun jättäytyä oravanpyörän ulkopuolelle  kaksi vuotta sitten, koska minulla oli siihen taloudellinen mahdollisuus ja olin täydellisen kyllästynyt nykyisen työelämän kielteisiin ominaisuuksiin ja suurimpaan osaan ihmisiä. Tämä oli minulle erinomainen ratkaisu. Olen nykyiseen elämääni erittäin tyytyväinen ja on hyvin todennäköistä, että en enää palaa työelämään takaisin. Kuten aiemmin kirjoitin, elämä ryntää eteenpäin ja en halua käyttää elämääni asioihin mitkä eivät tuota minulle tyydytystä. Nyt annan kunkin päivän tuoda eteeni uudet haasteet ja tehtävät. En odota mitään, enkä myöskään poissulje mitään. Sinä synnyt ja kuolet, kuten minäkin, mutta muista että elämä on siinä välissä.(mukaeltu lainaus Armi Aavikko kuunnelmasarjasta)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi viisi