Työttömät pitäisi ohjata puhelinmyynti työhön
Puhelinmyyntityö kärsii tekijäpuulasta. Ei ole kiinnostuneita jotka voisivat soitella provikkapalkalla ihmisille ja tyrkyttää erillaisia tarjouksia niin lehdistä kuin pyykinpesukoneistakin. Mitä enemmän myyt, mitä ahkerampi olet ja mitä aktiivisempi olet sitä suurempi on työstä saaatava palkka.
Kommentit (62)
Kaikista mahdollisista töistä puhelinmyyntityö on tarpeettomin. Se pitäisi kieltää kokonaan.
Olen kokeillut. Lupailivat 1800 euron takuupalkkaa. Tosiasiassa käteen ei jäänyt mitään. Jos sillä pitäisi pelkästään elää, joutuisi todennäköisesti sillan alle asumaan.
Onneksi työttömille provisiotyön ja pätkätöiden vastaanottamisesta on tehty niin helvetin helppo ja simppeli juttu!
Puhelinmyyntiä hehkuttavat saisivat laittaa nimensä ja numeronsa rekisteriin, jonka perusteella heille sitten soitettaisiin. Onhan se kiva, kun jokaiseen tarjoukseen he sanovat kyllä, haluan alushousuja, partateriä, vitamiineja ja uusia sähkösopimuksia joka viikko. Me muut saisimme olla rauhassa puhelinmyyjiltä. Nyt on ihan hullua, että puhelinmyynti pitää erikseen kieltää.
Opettajat, terveyskeskuslääkärit ym. byrokraatit ulos julkiselta sektorilta verovaroilla loisimasta tuottavaan työhön yksityiseen puhelinmyyntiin!
Ikävää, että ap:n kaltaisia iloisia puhelinmyyjille vastaavia ja paljon heiltä ostoksia tekeviä on niin vähän. Kun olisikin ostajia niin että saisi kunnon provikat, alalle olisi suorastaan tungosta.
Alkakaamme tekemään kaikki mahdolliset tilaukset puhelinmyyjiltä!
Kukaan ei tykkää puhelinmyyjistä, suurimmasta osasta ei ole puhelinmyyjiksi. Plus, työttömien työllistymisen ehtona pitää olla kiinteä palkka, 100 % provikka ei käy. Jos on edes 50 / 50 niin varmaan joku voi harkitakin.
Puhelinmyynti ei ole työ vaan epäkohta.
ps krooh/5
Vierailija kirjoitti:
Olen kokeillut. Lupailivat 1800 euron takuupalkkaa. Tosiasiassa käteen ei jäänyt mitään. Jos sillä pitäisi pelkästään elää, joutuisi todennäköisesti sillan alle asumaan.
Olet oikeutettu soviteltuun työmarkkinatukeen/peruspäivärahaan/ansiosidonnaiseen päivärahaan + mahdollisesti asumistukeen.
Kaikki hyvännäköset työttömät naiset pitäs laittaa myymään persettään. Vaikka sitte puhelimessa.
Kaikki puhelinmyyntityön tarjoajat pikemminkin pitäisi mielestäni uhkasakoilla ja haasteella ohjata johonkin oikeusasteeseen työntekjöidensä hyväksikäytöstä ja ihmisten kotirauhan rikkomisesta.
Ihan selviä ,esim. vanhusten huijaamistapauksiakin löytyisi sieltä niitäkin varmasti jos heidän puheliliikennettään oikein pengottaisiin !
Täytyisi varmaankin listata kaikkien niiden numerot, jotka haluavat ja voivat vastaanottaa mainospuheluita puhelinmyyjiltä. Silloinhan työssä oli jotain järkeä, eikä joutuisi niin pahan haukkumisen ja (ainakin nuorempana naisena puhelinmyyntityötä tehdessäni) seksuaalisen häirinnän uhriksi.
Puhelinmyynnin kohteeksi joutumiseen suostuminen voitaisiin minun puolestani kirjata vaikka Väestötietorekisteriin. Sieltä voisivat sitten firmat ostaa listan niistä, joille voi soittaa heidän suostumuksellaan.
Mä varmaan myisin kunnes oikeus kieltäisi. Osta nyt se apu tai jätkät tarkastaa palovakuutuksen toimivuuden. Ai sulla ei ole palovakuutusta¨? No sepäs sattui me myydään niitä edullisesti. Tonni käteistä kirjekuoressa pojalle joka hakee niin talosi ei pala. Hyvää päivänjatkoa.
Seuraava asiakas. Osta hyvä ja halpa käytetty auto, siis kaksi autoa. No minä olen sokea eikä minulla ole ajokorttia. Nou promlem me laitetaan tästä opaskoira ja ajotunnit sekä kortin hoitaa kakolan pera.
Onnea matkaan ensimmäinen lasku on jo postissa.
Päivää on tiina xxxx meillä on tämmöinen kerran elämässä tarjous. Vaivaiset kaksi tuhatta euroa ja nettihistoriasi pysyy vain sinun tiedossa.
Kuinkahan äkkiä tuollaisella puhelinmyynnillä olisi sheriffit ovella?
Minä myyn mielummin itseäni ja tienaan sillä 10000 kertaa enemmän eikä veroja mene;)
Siitä vaan ohjatkoon. Olen 50v työtön nainen ja vihaan yli kaiken puhelinmyyntiä. Jos minut pakotettaisiin puhelinmyyntiin, kertoisin jokaiselle soitettavalleni, että olen pakko-orja, äläkä koskaan tilaa tältä firmalta yhtään mitään. Viis karenssista.
Eikö muuten kuluttajaneuvonnan kulut makseta verovaroista? Asiakkaat lisääntyneet hurjasti, kuulin äskettäin jostain radiouutisesta. Vanhuksia eritoten, tosin heidän puolestaan asioita selvittelevät aikuiset lapset, kun on tilattu jo kolmaskymmenes se-ja-se lehti tai joku muu härpäke.
Eli firmat keräävät voitot, mutta loppujen lopuksi se maksetaan veronmaksajien taskusta?
Tää on vähän samantyyppinen totuus, kuin työttömien työnhakijoiden vähentyminen, olisi parempi uutisoida palkkaa saavien työntekijöiden lisääntymisestä ja unohtaa ne kursseilla pyörivät luvuista kokonaan.
Mielummin kaikki puhelinhäiriköt kortistoon jos minulta kysytään.
Ja ap koulunpenkille äidinkieltä opiskelemaan, saisi varmaan yksi kokopäiväinen opettajakin edes palkkaa.
Kuule, kukaan ei halua puhelinhäirikköjen soittoja. Palkka on surkea, myyjät k*settavat asiakkaita ja väkisinmyyvät tuotteita joita kukaan ei oikeasti halua. Itse en todellakaan osta mitään puhelinmyyjältä, en edes puhliittymää.
Minusta tuo pitäisi kieltää kokonaan lailla. Törkeää kotirauhan rikkomista ja linssiin viilaamista.