Tunnetko ketään, jolla on vaikea änkytys?
Itse änkytän jossain määrin, mutta asian kanssa pystyy elämään.
Kommentit (14)
En tunne mutta Pertti Paasiolla on paha änkytys, jonka takia itse asiassa poliittinen urakin meni pieleen. Oli hyvä henkilö muuten mutta julkiset haastattelut meni pilalle änkytyksen takia usein.
Tunsin, mutta hän on jo siirtynyt ajasta ikuisuuteen. Ei pystynyt sanomaan suurin piirtein yhtäkään lausetta änkyttämättä. Hävettää vieläkin, kun olin pieni ja nauroin hänen änkytykselleen, kun hän tuli kylään.
Ihan normaalia elämää eli.
Mulla on ollut työpaikkalääkärinä änkyttävä henkilö. Hänellä oli vaikeuksia lähes kaikkien sanojen kanssa.
Hänen puhettaan piti kuunnella erityisen tarkasti että ymmärtää kunnolla mitä hän sanoo.
Hyvä ja asiallinen lääkäri.
Hänelle oli vähän helpompi kertoa omista nolottavistakin oireista.
Tunnen yhden, mutta oppinut työstää lauseensa valmiiksi. Alussa ihmettelin hänen hidasta puhetyyliä, mutta kun sain tietää niin aloin itsekin puhumaan hitaammin.
Tunnen kaksikin, toinen pärjää hyvin. On perheellinen ja työelämässä. Toinen taas....niin surullinen tapaus. Ei pystynyt tilaamaan ruokaa, ellei sanonut jotain voima sanaa esim: Vittu ranskalaiset! Piti pistää pää sekaisin, että edes jotenkin pystyi elämään. Tais olla kyllä muutakin. Kaiken jätti kesken. Sitä oli niin vaikea katsoa vierestä. Nuorena hänellä oli kaveri joka auttoi eli kun kaveri aloitti jonkun jutun niin toinen sitten auttoi niissä vaikeissa kohdissa. Tämä päivänä elää kodittomana jos enään elossakaan.
Oma sisarus. Tuntuu tarpeettomalta edes mainita, että fiksu ihminen kyseessä, eli älykkyyteen ei tietenkään puhevaikeudet vaikuta, vaikka ennakkoluuloihin joutuneekin törmäämään. Ja hankaluuksiin arjessa. Itsetunto varmaan kovilla. Voi kun ihmiset osaisi suhtautua toisiin, jotka ei sovi siihen normaalin perustyypin muottiin. On sitä kaikenlaista vikaa itsessäkin, joita taas sisaruksessani ei ole. Omiani ei taas ulkoapäin näe tai kuule, joten olen turvassa ulkopuolisten syrjinnältä. Tuntuu epäoikeudenmukaiselta.
Yhden tiedän. On aivan järkyttävän älykäs, opiskeli lukion ohella yliopiston matematiikan kursseilla ja valmistuikin maisteriksi parissa vuodessa. Sitten samaa tahtia väitöskirja, taitaa olla tutkijana edelleen. Puhe takkuaa mutta sen minkä saa ulos kakaistua viimein onkin sitten oikeastaan aina jotain fiksua. Ja hyvin näyttää pärjänneen.
Tunnen. On jatko-opiskelijana yliopistolla, jotain fysiikkaa tms. Olen kuullut hänen puhuvan pienehkölle yleisöllekin, kyllähän sen änkytyksen huomaa, mutta hän on itse aika sujut asian kanssa.
Toinen tietämäni änkyttävä henkilö on ollut työssä, jossa esiintyminen on merkittävä osa toimenkuvaa ja ihan hyvin on selviytynyt.
Mistä tulee änkytys? Tiedän erään naisen jolla todella paha änkytys mutta ei laulaessa.
Käsittääkseni änkytys on yleistä, eikä kait syytä tiedetä.
Tunnen pari henkilöä ja ajattelen kuuluvan sen henkilön persoonaan, ihan samalla tavalla kuin olisi r-vika tai ruskeat silmät.
Tunnen, veljeni. Hän änkyttää stressaantuneena, tai vanhempieni kanssa. Ei muulloin.
Tunnen yhden. Elämässä erittäin hyvin pärjännyt, arvostettu tutkija.
Minä olen änkyttänyt 4-vuotiaasta asti. Välillä sitä on vähemmän välillä hyvinkin paljon. Nyt vuoden ajan on ollut todella paha änkytysjakso. Puhumisesta ei tahdo tulla yhtään mitään, kun lähes tulkoon kaikki sanat lukkiutuvat. Mitä enemmän tätä ajattelen, sitä kauemmin sanan ulostulo kestää ja tulee takeltelua ja pakkoliikkeitä. Änkytystäni pahentaa se, että jännitän koko ajan aivan mielettömästi, muulloinkin kuin itse puhetilanteessa.
Kyllä jotkut kiireessä saattaa vähän änkyttää, mutta itse jään joskus aika pahasti jumiin joihinkin sanoihin ja nolottaa niin vietävästi.