Lapsettomat häät vai lapset nukkumaan yöksi hääpaikalle?
Kutsuttavia lapsia olisi tulossa korkeintaan kymmenen, mutta haluaisimme juhlia heidänkin vanhempiensa kanssa kunnolla yötä myöten ilman, että toinen tai molemmat joutuvat lähtemään viemään lapsia kotiin nukkumaan. Toisaalta muutama näistä lapsista on meillekin läheisiä ja kutsuisimme heidät mieluusti.
Onko ihan tuhoon tuomittu ajatus, että lapset jäisivät (esim. lastenvahdin kanssa) hääpaikalle nukkumaan? Majoitus onnistuisi ainakin hyvin, mutta itse lapsettomana en ole varma, toimisiko tuo käytännössä. Mitä pitäisi ottaa huomioon? Lapset olisivat iältään 1v - 10v. Vähän vanhempien lasten kanssa tuon luulisi ainakin onnistuvan?
Toinen vaihtoehto on sitten tietenkin juhlia pelkästään aikuisten kanssa ja jättää lapset kokonaan häistä pois.
Kommentit (23)
Omalta kohdaltani voin ainakin sanoa, että jos emme vie lapsia hoitoon, vaan otamme mukaan häihin, lähdemme ihan mielellämme itsekin kotiin siinä vaiheessa, kun lasten on pakko päästä nukkumaan. Seuraavana päivänä pitää kuitenkin jaksaa hoitaa lapset kuten minä tahansa päivänä, eli aamuyölle asti juhliminen ei nappaa. Jos taas haluamme joskus juhlia sinne pikkutunneille asti, niin viemme suosiolla lapset yökylään ja menemme juhliin kahdestaan.
Ja oliko siis ajatuksesi, että myös vanhemmat jäisivät juhlapaikalle nukkumaan? Millainen paikka on kyseessä ja miten nukkumapaikat järjesteltäisiin?
Riippuu hirveästi lapsista ja vanhemmista. Meillä on tuttavapiirissä perheitä, jossa lapset laitetaan esim isäntäperheen sänkyyn unille ja kannetaan sitten unessa omasn sänkyyn / autoon, ja lisäksi perheitä, jotka poistuvat juhlista sellaiseen aikaan että normi unirytmistä pystytään pitämään kiinni. Ja kymmenen vieraan lapsen nukuttaminen on aika homma. Ehkä kannattaisi ihan kysyä vanhemmilta, vähän epäilen tuon suunnitelman toimivuutta vaikka ideana toki kiva.
Kyselepä lasten vanhemmilta haluavatko he edes juhlia yötä myöten. Minua ei ainakaan aamuyölle tapahtuva juhliminen kiinnostanut ollenkaan enää kun yleensäkin viinahuuruisen juhlimisen lopetin noin 22 vuotiaana. Sitä paitsi alan pilkkimään taatusti viimeistään puolilta öin vaikka olisi kuinka mukavaa. Kartoita siis hieman ystäviesi tilannetta ihan puhelimessa kysyen ja mieti heidän kanssaan mikä olisi paras.
Jättäisinkö 3v lapseni mielummin mummon luoksi hoitoon, jossa tiedän lapsen viihtyvän. Ja nauttisin vapaaillasta miehen kanssa ystävien häissä rauhassa ja mahdollisesti seuraavastakin päivästä kaksin jos lapsi mummolla viihtyy. Vai ottaisinko lapsen häihin mukaan, ja siellä antaisin lapsen vieraan lastenhoitajan hoidettavaksi illalla (tähän saakka olisin toki melko alkottomana kun se lapsi olisi siinä nenän alla). Tässä vaiheessa lapsi varmaan vähän itkisi vierasta hoitajaa ja itsekin loppuillan miettisin mitenhän se hoitaja siellä pärjää oman + 9 muun lapsen kanssa. Ilta päättyisi varmaan melko nopeasti kun alkoholiakaan paria lasia enempää ei voisi nauttia, jos lapsi ei vaikka viihtyisikään hoitajalla vaan hoitaja soittaisi lapsen hakemaan.
Kiitos vastauksista. Vanhemmat toki jäisivät yöksi myös ja varmaan useampi jäisi silloinkin, jos lapset olisivat jääneet kotiin, sillä kotimatka on sen verran pitkä.
Ap
Joillakin lapsilla on oikeasti tosi tarkkaa, että miten ja mihin he nukahtavat. Joku saattaa tarvita jotain musiikkia, toinen maitoa, kolmas nukahtaa vain, jos joku päivystää vieressä. Yhden lapsenvahdin on aika mahdoton järjestää kymmenen lapsen iltapesuja ja yksilöllisiä nukkumisrutiineja.
Jos itse lähtisin ystävieni häihin juhlimaan pitkän kaavan mukaan, niin en haluaisi kesken juhlien nukuttaa lapsiani jossain mökissä. Vähän myös epäilen, että varsinkaan vanhempi ei edes malttaisi käydä nukkumaan, jos paikalla olisi noin paljon kavereita.
Mieluiten siis laittaisin lapset mummolaan.
Näköjään av-mammojen mielestä toi ei toimi. Meillä on toiminut hyvin. Varmaan kiinni siitä, minkälaisia lapset ovat ja minkä ikäisiä.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Vanhemmat toki jäisivät yöksi myös ja varmaan useampi jäisi silloinkin, jos lapset olisivat jääneet kotiin, sillä kotimatka on sen verran pitkä.
Ap
Nukkuisivatko lapset siskonpetissä jossain ja vanhemmat kävisivät heidät hakemassa omaan huoneeseensa/mökkiinsä kesken yön? Omiin huoneisiinhan ei pieniä voi laittaa, jos useampi lapsista on alle kouluikäinen ja lapsenvahteja on vain yksi.
Vierailija kirjoitti:
Näköjään av-mammojen mielestä toi ei toimi. Meillä on toiminut hyvin. Varmaan kiinni siitä, minkälaisia lapset ovat ja minkä ikäisiä.
Miten teillä se on sitten järjestetty?
Eikö av-mamman kakara osaa nukkua edes teltassa? Järkyttävää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Vanhemmat toki jäisivät yöksi myös ja varmaan useampi jäisi silloinkin, jos lapset olisivat jääneet kotiin, sillä kotimatka on sen verran pitkä.
Ap
Nukkuisivatko lapset siskonpetissä jossain ja vanhemmat kävisivät heidät hakemassa omaan huoneeseensa/mökkiinsä kesken yön? Omiin huoneisiinhan ei pieniä voi laittaa, jos useampi lapsista on alle kouluikäinen ja lapsenvahteja on vain yksi.
Hyvä pointti, lapsenvahteja voisi kyllä palkata enemmänkin kuin yhden, suunnitelmat ovat edelleen aika auki tämän osalta. Sisarukset nyt ainakin samoihin huoneisiin, mutta ei ehkä kaikkia lapsia samaan huoneeseen, silloin ei varmaan kukaan nuku?
Ap
Olen sitä mieltä, että tuollainen järjestely tuo vaan liikaa miettimistä ja murehtimista. Luulen, että vanhemmatkin TODELLA mielellään juhlisivat teidän häitänne ihan vaan aikuisten kesken ja hoitaisivat lapset mummolaan/kummitädille/kavereille/ylipäätään johonkin tuttuun paikkaan yöksi. Sitten sekä lapsella että vanhemmillakin on turvallinen ja huoleton olo. Usko pois vaan. :)
En ymmärrä oikein tämän järjestelyn pointtia. Miksi vieraat eivät voi hoitaa oman lapsensa hoitoa sellaisella tavalla, joka lapselle sopii? isovanhemmat lapsenvahdeiksi kotiin ja vanhemmat juhlimaan.
Ihana ajatus. Kerrankin joku ajattelee lapsivieraita ja kaikkia tunteella. Ja sit ei ees innostuta tai tarjota vaihtoehtoja. Sit huomenna on jonu mussutus ketju kuinka peppilotta nyt itkee kamalalla mummolla kun kehtas pikkuserkku tehdä kusiset ja jättää lapset häistä pois vaikka hyvin tiesi että peppilotta elää vain kiinni mun kainalossa kun on niin herkkä että särkyy muiden valvonnassa.
Ota kuitenkin huomioon, että kaikilla vanhemmilla ei ole sopivaa hoitopaikkaa lapsille. Jos järjestätte lapsettomat häät, todennäköisesti osa kutsumistanne lapsiperheiden vanhemmista jää tulematta.
Siis miten tämä lasten yöpymisen mahdollisuus sulkisi pois sen, että lasta ei voisi viedä halutessaan mummolaan hoitoon, jotta vanhemmat voisivat juhlia rennommin? Perheethän voisivat valita mieleisensä vaihtoehdon ja ilmoittaa siitä ennakkoon, niin lastenvahteja osataan palkata sopiva määrä. Osa varmaan mieluummin onkin hoidossa tutussa paikassa, kuten mummolassa, mutta kaikilla perheillä ei tätä mahdollisuutta ole.
Ihan kiva kun olette ajatelleet asiaa lasten kannalta että hekin voisivat osallistua juhliin.Jos tämä yleinen trendi lapsilta kielletyistä häissä yleistyy niin eihän lapset pääse sitten ikinä häihin, Ehkä sitten omiinsa.Mutta voisiko ne häät alkaa aiemmin ettei ne kestäisi pikkutunneille asti.Minusta hyvät häät eivät kestä liian pitkään, vaan mukava, tiivis, hyvä paketti, jolloin pääsee myös ihmisten aikaan nukkumaan.
Itse jättäisin mieluummin lapset muualle hoitoon, siis kokonaan pois häistä.
Mielipiteitä?