Hyvän mielen ketju
Mikä saa sinut onnelliseksi/iloiseksi? Minut saa tällä hetkellä iloiseksi se kun huomasin kylvämäni kukkasiementen alkaneen itää. Ensimmäistä kertaa ikinä kylvin kukkasiemeniä☺
Kommentit (18)
Toivottavasti olen väärässä, mutta av:n tuntien ennustan että tästä tulee hyvin lyhyt ketju.
Minut sai onnelliseksi söpösti nukkuva lapseni. Aivan ihme minkälaisiin asentoihin lapset nukahtaa. Ketareet oikosenaan. :DD
Kolmen viikon päästä alkaa kesäloma. Takana aika helvetillinen kouluvuosi. Tällä palstalla en aio liikkua seuraavan kerran kuin vasta syyskuussa, koska en jaksa lukea muutamien ihmisten katkeruutta pitkää kesälomaani kohtaan. (Moneen kertaan se on selitetty täällä, mutta ihmiset mielellään sinnikkäästi ymmärtää väärin, koska ovat pahansuopia.) Kunnan säästötoimet alkavat näkyä ensi syksynä meidänkin koulussa, ryhmäkoot nousee 50%, kaikkien kollegoiden palkka pienenee, muutama mahtava työkaveri ja pitkäaikainen tuntiopettaja saa kenkää. Kaikilla helvetillinen vitutus päällä ja työyhteisön pahoinvointi tarttuu vapaa-ajallekin. Oppilaat ovat kuin siipiä vailla kun koulun loppu lähestyy. Toisaalta ymmärrän heitä hyvin. Itselläni jaksaminen riittää tasan kolme viikkoa ja sitten nostan kytkintä. Mukavaa alkavaa kesää!
Ei ole fyysisiä kipuja ja syön suomalaisia makeita mansikoita.
Sain viimein käsityöprojektini valmiiksi.
Parveke alkaa olla kesäkunnossa. Huomenna sataa, pääsen pesemään ikkunat ja siivoamaan raivopäisenä ilman että kukaan häiritsee. Laita poppia soimaan ja hetkutan siivotessani. Oikeasti ihanaa. :)
Pääsin juuri töistä. Käyn vielä ostamassa sipsejä, dippiä, limua ja jäätelöä ja syön niitä kun pääsen kotiin. :D
Pääsykoeluku sujuu niin älyttömän hyvin ettei oo tottakaan
Hiljaisuus. Eikä ole kiire minnekään. Ja että on vasta lauantai, huomenna myös kiireetön päivä.
Tänään ilostutti kioskin mukava myyjä. Oli vain niin mukava.
Siideri njammm 🍹