Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mita mielta olette miehesta, joka puhuttaessa koulutettujen naisvaltaisten alojen palkkakuopasta, sanoo etta valivali kysehan on

Vierailija
27.04.2007 |

ammatinvalinnasta. Itse on todella hyväpalkkaisessa työssä lyhyellä koulutuksella. Sovinsti?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hakeutuva tietää etukäteen palkkatason.



Vierailija
2/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei niille mitään voi, ei ne ymmärrä kun ajattelevat vaan omaa alaansa ja napaansa. Tyypillinen kommentti on juuri tuollainen " olisit vaan lukenut insinööriksi" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kenelläkään ole edellytyksiä/taipumuksia mille tahansa alalle niin että valitsee sieltä vain sen hyväpalkkaisimman. Esim ihminen, joka on varustettu voimakkaalla hoivavietillä ja hyvällä empatiakyvyllä mutta huonolla matikkapäällä, kannattaako hänen pyrkiä insinööriksi? Vai olsiko kenties joku hoiva-ala sopivampi?

Vierailija
4/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ei palkka ole valmistumisen jälkeen kummoinenkaan.

Vierailija
5/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka sitten hoitaisi nämä työt? Mehän tarvitsemme näitä ihmisiä ja siksi on oikein, että he saavat järkevän palkan työstään.



Toisaalta, ehkä ap:n mies on oikeassa siinä, että jos useampi tosiaankin hakeutuisi vain hyväpalkkaisiin töihin, niin kysynnän ja tarjonnan laki pakottaisi nostamaan huonopalkkaisten töiden palkkatasoa. Vähän niinkuin sairaanhoitajien tapauksessa näyttää käyvän kun ei niitä kohta enää riitä.

Vierailija
6/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin kauan kuin on paljon ihmisiä jotka suostuu tekeen raskaita töitä halvalla, niin ei kai niitä palkkoja kannata nostaa? Kysynnän ja tarjonnan laki. Jos johonkin hommaan taas on vaikea löytää tekijää, niin siitähän saa pyytää aika paljon palkkaa ja se maksetaan silmää räpäyttämättä.



Minäkin tunnen nuoria naisia jotka eivät laskelmoi ammatinvalinnassa, vaan opiskelevat jotain todella marginaalista josta tulee oleen vaikea saada edes leipänsä. Olen koittanut sanoa että mieti nyt, mutta he ovat valintansa tehneet. Koska se on niin mielenkiintoista. Minusta silloin voi katsoa vain peiliin siinä vaiheessa kun rahat ei riitä. Varmasti on koitettu puhua järkeä, kuten lapsille aina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

yksilotasolla samaa tyota tekevilla kuuluu olla sama palkka sukupuolesta riippumatta (olettaen tietysti samanlaisen suoriutumisen ja kokemuksen)



Taas jos katsoo tilastoja, niin naisilla kuuluukin olla 2-3v kokemusta vastaavan maaran verran huonompi palkka.



Miksi? Keskimaarin 1.8 lasta per perhe, keskimaarin poissa toista 1.5v per lapsi, n. 3v vahemman kokemusta. Ei aitiysloman tai hoitovapaan aikana mitaan kokemusta kerry eika tule meriittikorotuksia, eika kuulukaan tulla.



Vierailija
8/8 |
27.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaativasta työstä pitäisi saada kunnon palkkaa. Onhan tässä jotain naurettavaa, kun vertaa oikeaa työtä tekevän sairaanhoitajan palkkaa Nokian insinöörien palkkoihin. Siis että siitä surkean koodin nysväämisestä, mitä näihin hölmöihin kapuloihin tehdään, saa vähintään 1,5 kertaa enemmän, vaikka Nokiakin maksaa tunnetusti kitsaasti verrattuna IT-alaan yleensä.

Olen itse IT-alalla ja saan ihan käsittämättömän hyvää palkkaa siihen nähden, ettei tästä työstä oikeasti hyödy kukaan.