G:Kuinka monet rattaat teidän lapsilla ollut?
Hassu gallup, mutta pakko kysyä teiltä, että ollaanko ainoat hullut, ketkä on vaihtanut lasten rattaita vähän välein. Aina löytynyt joku tekosyy, miksi pitäisi hankkia uudet. Meillä kaksi lasta, vanhin yli 4v, nuorimmainen puolistoista vee. Taloudessa ollut 11 rattaat. Tällä hetkellä 2 sateenvarjorattaat, matkarattaat ja avorattaat. Aika hullua... vai mitä. Kuka tykkää mistäkin.
Kommentit (47)
Esikoiselle ostettiin Teutonian Mistralit pehmeällä kantokassilla. 4kk ikäisenä matkarattaiksi Gracon Voyagerit. Voyagerit myytiin pois kun esikoinen 1v8kk, olivat niin kolhot ja isot matkarattaiksi. Esikoinen 1v10kk seisomalauta Mistraileihin kuopuksen syntymän myötä. Vähän myöhemmin Marcon TwinGo-tuplat. Kuopus 4kk ostettiin Carenan matkikset (lieback-lux). Myytin kun kuopus reilun vuoden, oli niin heppoiset ettei meidän isoja poikia viitsinyt niissä kuskailla. Tuplat myytiin nyt kesällä, olleet jo lähes vuoden tosi satunnaisella käytöllä.
Syksyllä ostettiin Teutonian Timmyt ja nyt just sain aikaiseksi myydä nuo Mistralit. Teutonioihin ollaan oltu niiiin tyytyväisiä, muut vaihtelevia kokemuksia... Ja Timmyt on sitten nyt meidän vikat rattaat, käyttö satunnaista, mutta silloin tällöin tarvitaan oikeasti ja noissa tuo Teutonian lauta.
Bugaboot ostettiin kun esikoinen syntyi, Phil&Tedsit kun toinen. Hyvin on pärjännyt, tuskin enää tarvitsee rattaita ostaa, vaikka niitä aina katselenkin kun on niin ihania matkarattaita olemassa. ;)
Näistä vain yhdet uutena hankitut (yhdistelmävaunut).
Lisäksi veljeltä saadut vanhat yhdistelmät parvekevaunuina, käytettynä ostetut cracon perusmatkarattaat ja käytettynä ostetut oikein vanhat brion perusavorattaat päiväkotimatkoilla ja parilla ulkomaareissulla.
Enempää ei olisi tarvittu eikä olisi ollut varaa monia uusia hankkiakaan.
Kaksi lasta, 6 v ja 2 v. Vanhemman syntyessä ostettiin tuttavilta käytetyt yhdistelmävaunut, ja kaupasta halvimmat sateenvarjorattaat sitten kun lähdettiin ensimmäistä kertaa matkalle.
Yhdistelmävaunut (samat) olivat molemmilla käytössä noin ensimmäisen elinvuoden, ja siinä välissä vielä jollakulla lainassakin hoitopaikkavaunuina. Sateenvarjorattaat, nyt siis jo 6 vuoden ikäiset, ovat vielä käytössä kuopuksella ja hajoamispisteessä, ja toivon että kestävät vielä sen puoli vuotta mikä niitä ehkä vielä tarvitaan ;) en haluaisi tässä vaiheessa enää ostaa uusia!
Meillä 3v lapsi ja Mistralit olleet käytössä vauvasta asti. Matkikset on auton takakontissa ja käyttö erittäin satunnaista...
ihan rattaita meillä on ollut kahdet: matkarattaat ja Brion ponyt.
sit yhdet ikivanhat yhdistelmävaunut oli esikoisella vaunuina 6kk, mutta rattaiksi niistä ei ollut, kun ei ollut turva-aisaa ollenkaan + lisäksi kahdet käytetyt yhdistelmävaunut, joista ekat hajosi 3v käytön jälkeen (meni parkevevaunuiksi vielä ystävälle) ja toiset laitettiin kiertoon... eli yhteensä on kahdella lapsella ollut 5 menopelit - joista ainoastaan yhdet on tulleet meille uusina (matkikset) - ja kaikki on jatkaneet meiltä matkaansa vielä käyttöön!! Ei paha saldo mielestäni ;-)).
Meillä siis lapsia kaksi ja erilaisia menopelejä ollu jo kahdeksat. Nyt käytössä Quinnyt ja Racet. Ehkäpä hankkiudun vielä noistakin eroon ja hankin vielä kesäksi jotkut uudet. Ne olkoon sit viimeset kärryt eikä lapsiakaan ole enempää suunnitteilla.
kuudet rattaat. Nykyiset mukaanlukien. Esikoisella oli isot oran yhdistelmä vaunut+ matkarattaat. Molemmat myin pois keskimmäisen lapsen syntymän jälkeen ja ostin brion ponyt. Sitten kun kolmas oli tulossa ostin teutonian mistralit ja matkarattaat. Niihinkin kyllästyin nopsaan ja myin pois ja nyt meillä on brion zenitit käytössä ja ne pelkästään riittää. Orat, ekat matkarattaat ja brion rattaat olen ostanut uusina. Toiset matkarattaat ja teutoniat vähän käytettyinä.
Rattaita/vaunuja on ollut ja mennyt. Ekat pari kk oli esikoisen kanssa käytössä huonoiksi ilmenneet Bora Kombi -yhdistelmät. Seuraavat olivat myös surkeat, ABC Air Rider -kuomurattaat. Kolmansissa satsasin jo laatuun ja kyllä sen huomasi, ostin Brio Flex -kuomurattaat. Kyllästyin kuitenkin pian Flexeihin, joten ostin Emmaljungan Scooterit. Koska uusi vauva oli tulossa, tarvitsin menopelit jotka sopisivat vauvalle, joten hankin Emmaljunga Ceroxit. Meillä oli kolmisen vuotta matkarattaina Emma Deluxe -matkarattaat, jotka myytyäni ostin Ceroxien rinnalle Brio Ponyt. Ehkä kaikista parhaat ovat olleet nuo ketterät Ponyt, mutta Ceroxit ovat kyllä myös huiput (lukuunottamatta muutamaa huonoa puolta) =)
Eli yhteenvetona edellisestä; menopelejä on ollut yht. seitsemät.
Isompi on siirtynyt jo jalkanaiseksi mutta pienempi vielä käyttää Brio Raceja. :)
Eli meillä on lapset 4½ ja 2½ vuotta, ikäeroa muutama viikko vaille 2 vuotta.
Meillä on ollut:
1) Teutonia Rockyt pehmeällä kopalla, molemmat käyttäneet (+seisomalauta)
2) Peg Peregon Plikot, molemmat käyttäneet
3) Oran duourbanit, reilu puoli vuotta käytössä kakkosen synnyttyä
4) Oran Mallat mummola/mökkirattaina, ostettu käytettynä
5) Emmaljungan tuplasoftyt, puoli vuotta erittäin satunnaisessa käytössä, kun nuorempi oli noin 10 kk - 1 v 4 kk
6) sateenvarjorattaat, ostettu kauppareissuja, lentokonereissuja varten
7) Brion Ponyt edelleen käytössä lähes päivittäin
Lisäksi meillä on vierailleet pikavisiiteillä Quinny Zapp (varastettiin ravintolasta viikon käytön jälkeen), peräkkäinistuttavat tuplat käytettyinä yhden matkan ajan, Teutonian Timmyt (vaihdoin Rockyt näihin, olivat turhan raskaat, ostimme loistavat Ponyt)
Eli onhan noita ollut. Lisänä kantorinkat, kantoliinat, rintareppu....
- Oran jovi air yhdiselmät- kova kantokoppa. Nämä ovat kovassa käytössä, kävelemme paljon ja nämä ovat hyvä siihen maastossa kuin maastossa. Kevyt työntää.
- Carena- matkarattaat. Käytämme harvoin. Ihan ok, kun ei viitti enää uusiakaan ostaa, mutta en voi erityisesti näitä kyllä kenellekään suositella.
Kaksilla rattailla on pärjätty hienosti! Esikoiselle ostetttiin Gessleinin yhdistelmät, jotka ovat myös kuopuksella olleet lähes päivittäin käytössä. Kuopuksen syntymän myötä hankimme Emmaljungan tuplat (city crossit), jotka myös ovat olleet korvaamattomat mm. shoppailureissuilla :) Molempia käytetään edelleen, vaikkakin nuo tuplat tuntuvat jo aika turhilta, koska esikoinen kävelee TODELLA pitkiä matkoja itse! Näin meillä.
Sit tulin raskaaksi ja päätin, ettei osteta kaksostenrattaita joten huusin lähes uudet Emmaljungan Softyt. Ne on nyt mummalla mutta kun vauva syntyy (la huhtikuussa) niin otetaan ne kotiin et jos haluaa kävelylenkille koko perheen kans tai vaan esikon kans niin otetaan avorattaat käyttöön. Päivisin kahden kanssa aioin pärjätä yhdistelmillä ja seisomalaudalla.
Eli kolmet rattaat on nyt, MUTTA neljännet ostan heti ku äitiysraha tulee tilille. Haluan ihan pakosti Quinnyn Zapp- matkarattaat joihin saa meidän Maxi-Cosin kaukalon kiinni. Näin on sit matkikset tulevalle vauvallekki. Et joo, kuukauden kuluttua viimeistään, jolloin poika on 1v9kk ja ainoa toistaiseksi vielä, on meillä NELJÄT rattaat. Aika monet, ku ottaa huomioon et heinäkuuhun asti oli vaan ne isot yhdistelmät enkä keksinyt kaivata useampia. Niin se vaan mieli ja tarpeet muuttuu.
1) Dorjan yhdistelmät. Esikoiselle aikanaan ostettu, edelleen kuopuksella käytössä.
2) Brio Twinette tuplarattaat esikoisella ja kakkosella. Myyty pois kun esikoinen siirtyi seisomalaudalle ja kakkonen matkaamaan yhdistelmien ratasosassa.
3) Sateenvarjorattaat, muistaakseni Carena -merkkiset hätävara/kaupparattaina.
kaikki on uutena ostettu ja osa vielä nurkissa käyttämättöminä (vain yhdet olen myynyt pois). Kaikki nuo rattaat on esikoisen aikana ostettu ja jollei mies olisi pistänyt hanttiin, olisin varmaan kuopuksellekin hankkinut jos millaista menopeliä. Nyt tekisi mieli vielä kerran hommata kunnon matkarattaat (kuopus 1 v 5 kk), mutta mies on sitä mieltä, että ensin pitää myydä kaikki vanhat pois.
Esikoiselle (-05) ostettiin uudet Emmaljungan yhdistelmät. Sitten myöhemmin uudet mutta halvat matkarattaat. Matkarattaita ei olla juurikaan käytetty ulkona, ovat menneet vähän rikki siitä huolimatta ja toimivat parvekerattaina lasitetulla parvekkeella (ei ole kovin suojaisa kuomu). Nyt kakkonen tulossa ja ostettiin lisäksi käytetyt hyväkuntoiset Oran tuplat. Lisäksi toisessa mummulassa on miehen siskonperheen vanhat Emmaljungan yhdistelmät joita käytetään kun ollaan mummulassa (en pidä niitä sinänsä meidän vaunuina vaan enemmän lainakamppeena).
Eli: Kaksi lasta, 4 rattaat + mummularattaat
Siis 3 rattaat (ei 4) + mummularattaat
Meillä on kaksi lasta (4,5 v ja vajaa 2 v) ja tämän 4,5 vuoden aikana on ollut käytössä pelkästään kahdet rattaat: Brio Nova -kuomurattaat ja Carena Easy -matkarattaat. Aiemmin noita matkarattaita käytettiin vain pari kertaa vuodessa, mutta tämän syksyn olivat ahkerassa käytössä. Niissä on vaan niin onnettomat pyörät, että haluaisin tilalle jotkut lähes yhtä kevyet, mutta isompi renkaiset rattaat. Eli todennäköisesti viimeistään ensi keväänä hommataan meille kolmannet rattaat (ja myydään jommat kummat noista vanhoista, koska säilytyspaikkoja ei ole useammille rattaille).
Hyvin on riittäneet. Mahdollisen toisen lapsen myötä matkarattaat menee vaihtoon mutta yhdistelmät kestänee toisenkin lapsen käytön hyvin.