Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oliko siivoaminen/siisteys naisille ennen tärkeämpää?

Vierailija
04.06.2013 |

Tuntuu, että äitini ikäluokan naisille kodin siisteys oli kunnia-asia, ja he siivosivatkin koko ajan. Oman ikäiluokkani ( 20-30-vuotiaat) tuntuvat ottavan jotenkin rennommin, ja jos mies ei satukaan olemaan siistiä sorttia, he eivät automaattisesti siivoa miehen jälkiä. 

Oletteko muut huomanneet tällaista? 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siivoaminen on henkilöstä kiinni, ei ikäluokasta. Työkaverini 30 v pesee joka päivä lattiat.

Vierailija
2/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kulttuuri muuttuu hitaasti. Mun äitini ikäisten ihmisten äidit ovat suurimmaksi osaksi olleet maatalon emäntiä, siis kotona työskenteleviä äitejä, joille huolellisesti hoidettu huusholli on ollut kunniasia. Tuohon aikaan ihmisillä kävi myös vieraita paljon enemmän kuin nykyään, nykyäänhän koti on tosi monelle aivan yksityinen tila.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entisaikojen maalaistalot ja työläisasumukset ovat olleet aika likaisia, sotkuisia niistä ei ole tietenkään saanut kun ei ole ollut tavaraakaan. Valaistus on ollut sen verran heikkoa, ettei kaikki lika ole edes näkynyt.

Olen syntynyt 70-luvulla ja äitini oli siivoushullu. Silloinkin siivottavaa alaa oli vähemmän ja tavaraa. Äiti kävi kyllä töissä, mutta työ ei ollut yhtä vaativaa kuin omani eikä äidillä ollut kotiin liittymättömiä harrastuksia tai kiinnostuksenkohteita.

Nykyään on niin paljon hauskempaakin tekemistä kuin siivous. Monella eri elämänalueella, varsinkin kuluttamisessa on pärjättävä, siivous on tylsä juttu jos voi fb:ssä kertoa myös leiponeensa pullaa, käyneensä lenkillä ja ostaneensa sitä sun tätä.

Vierailija
4/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen aikaan siivous kuului yksiselitteisesti naiselle, kun miehellä oli "tärkeämpää" työtä. Näin siitä riippumatta kävikö nainen töissä vai ei, koska naisella oli pienempi palkka. Siksi naisen kuului tehdä enemmän kotitöitä, kun hankki vähemmän rahaa.

Toiseksi naisilla ei ollut silloin facebookia, ei niin paljon muuta elämää kodin ulkopuolella vaan nimenomaan kodin siisteys oli se, jossa köyhäkin nainen pystyi olemaan siskoaan ja naapuriaan parempi.

Vierailija
5/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään monet muut asiat tulevat ehkä tärkeysjärjestyksessä ensin. Esim jotkut käyttävät paljon aikaa urheiluun, kulttuuriin tai vaikkapa ihan nukkumiseen. Toisaalta saatetaan käyttää ulkopuolista siivoojaa jos rahaa enemmän. Näin ainakin omassa ystäväpiirissäni... Toki joku poikkeus löytyy joukosta, joka jynssää hammasharjalla vessan kaakeleita viikon ainoan vapaapäivänsä.

Vierailija
6/6 |
04.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuolen lattiat joka päivä. Muuten mieheni suuttuu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän viisi