Äitini tarkisti episiotomia-haavani ja
sanoi sen olevan ihan normaalin näköinen. Jonkinlaista punoitusta kuitenkin oli kuulemma havaittavissa. Pitäisikö varata lääkäriaika? Synnytyksestä aikaa 3kk.
Kommentit (4)
just tuollasia epäpäteviä hoitsuja on suomi täynnä, jotka ovat kieli pitkällä vailla lisää palkkaa vaikka eivät edes osaa mitään.
tai sit toi on provo. onko joku oikeesti niin hullu, et levittelee pilluaan äidilleen?
Tietää vähän paremmin miltä haavan pitäisi näyttää.
Mietin vaan, että pitäiskö sitä mennä näyttämään lääkärille, kun oli kuulemma haavan reunoissa punoitusta? -ap
ei vaivaa sinua, ei ole kivulias eikä eritä mitään niin ei tarvitse mennä näyttämään mihinkään. Välilihan alueella iho on niin ohutta, että haava voi punoitella vuodenkin mutta jos ei vaivaa muuten, ei asialle tarvii tehdä mitään.
Jos taas näyttää siltä että arpi on poikkeavan paksu, arven alueella on jotain poimuja tai kuoppia, arpi on jollain lailla auki tai siinä on jotain kipua/vaivaa, on syytä mennä lääkäriin.
Jos on, niin kai hän osasi sanoa onko lääkäriin tarvetta. Et kai muuten antaisi äitisi haavaasi tarkistaa...