Harmittaa! Ystäväperhe teki juhannusoharit tänään!
Olemme viettäneet useita juhannuksia yhdessä ja tästä tulevasta juhannuksesta (ja siitä että vietämme sen yhdessä) on puhuttu pitkin vuotta, vappuna suunniteltiin jo juhannuksen ruuatkin. On ollut koko ajan selvää, että vietämme juhannuksen yhdessä. TÄNÄÄN soittivat ja kertoivat, etteivät oikein tiedä, mitä juhannuksen kanssa aikovat tehdä, kun ovat saaneet kutsun tuttavaperheen mökillekin. Olin aika pöllämystynyt suoraan sanoen. Ymmärrän kyllä, että mökkijuhannus kiehtoo, kun kummallakaan meistä ei mökkiä ole. Mutta tämä varoitusaika! Meillä ei ole mitään muuta paikkaa, mihin mennä eikä muita ystäviä, jotka tälläisellä varoitusajalla voisivat tulla meille ja rahatkin ovat sen verran vähissä, ettei oikein mihinkään maksullisiin juttuihin voi mennä (palasimme juuri eilen parin päivän melko hintavalta huvipuistoreissulta, jonka olisimme kyllä voineet siirtää vaikka juhannukseen, jos olisimme saaneet tiedon ajoissa.) Näköjään vietämme juhannuksen sitten keskenämme tässä kurjassa rivarissa... Ja lapsikin odotti jo kovasti leikkiseuraa. Ymmärrän kyllä tavallaan ystäväperhettä, mutta omalta kantilta harmittaa vietävästi...
Kommentit (38)
Minulle on tehty sama, tosin ystäväpariskunnalla ei ollut edes kanttia kertoa asiasta aatonaattona, eivät vain vastanneet puhelimeen, kun yritin soittaa ja vielä tarkentaa aikatauluja.
Onneksi oli myös muita ihmisiä, suurisydämisiä, jotka päivän varoitusajalla ottivat minut ja lapseni vieraakseen juhannusaatoksi.
Toivottavasti tekin vielä keksisitte jonkun pelastavan oljenkorren. Tai jos ette niin perhepiknik, sekin on parempi, kuin ei mitään. Tsemppiä.
Etkö muka olisi itse tehnyt samoin?
Teillä on sentään toisenne, mitä väliä on olosuhteilla tai muiden seuralla? Silloin kun on asiat noin hyvin, niin ei sitä edes tajua.. Ei juhannuksena tarvitse olla mitään erityistä, ihan tavallinen kesäviikonloppu, mutta siitä on tehty hirveä hössötys ja pakkojuhlinta aika.
[quote author="Vierailija" time="19.06.2013 klo 23:20"]
Etkö muka olisi itse tehnyt samoin?
[/quote]
Minä en ainakaan olisi.
ei ap.
No, en kyllä olisi tehnyt samoin. En, vaikka kuinka olisi tehnyt mieli. Ei ystäväperhekään nyt ihan kaupungissa olisi joutunut juhannusta viettämään, näillä on omakotitalo maalla. Ja me asumme lähellä merta, joten rantapiknikin olisi kyllä voinut kehittää. Mutta kuten sanoin, tavallaan ymmärrän heitä. Lyhyt varoitusaika nyt oli se suurin ongelma. Enkä kyllä koe myöskään, että juhannus olis vain tavallinen viikonloppu.
-ap
Ikävää että teillä on kurja koti
siivotkaa ja maalatkaa?
Harmittaa puolestanne, mutta ihanan fiksusti tunnut käsittelevän asiaa, AP!
Omasta näkökulmastani juhannuksen ei tarvitse hirveästi erota muista yhteisistä kesäisistä illanvietoista, joten täältä nurkkapöydästä käsin ei auta kuin ihmetellä, minkä takia ystäväperheenne ei voinut kysyä kutsujiltaan mahdollisuutta lähteä mökillä yhdessä jonakin toisena viikonloppuna. Eihän se koskaan kivalta tunnu, jos joku peruu yhteiset suunnitelmat uusien suunnitelmien tieltä. :(
Mukavaa juhannusta nyt kuitenkin - kyllä se varmasti iloksi muuttuu, kun on rakkaat ympärillä! :)
On kai siellä kaupungissa meren rannalla joku yhteiskokkokin, jolle voitte mennä. Kivahan se on viettää jussia ihan omalla porukallakin, kun ei tarvitse passata vieraita. Kaupungissa on muutenkin juhannuksena ihan oma tunnelmansa, kun on niin rauhallista.
Minkä tahansa suunnitelman viime hetken peruminen on huonoa käytöstä, ellei syynä ole sairastuminen tms. Pahinta on tuollainen "tulikin kivempaa tekemistä, kuin teidän seurassa hengailu", siitä tulee väkisinkin paha mieli.
Aloittajalle, toivottavasti keksitte jotain muuta kivaa tekemistä. Esim. ranta-piknik on hyvä idea. Lapsellakin on hauskaa, kun tehdään jotain tavallisuudesta poikkeavaa, vaikka pientäkin.
todella moukkamaisia ystäviä. Itse en ymmärtäisi tuollaista käytöstä enkä voisi koskaan tehdä noin ystävilleni.
Tulee mieleen, että heillä on mökkikutsu ollut jo jonkin aikaa tiedossa, mutta eivät ole aiemmin kehdanneet sanoa, siksi näin viime tipan "emme oikein tiedä mitä teemme" ilmoitus, jolla selkeästi kalastellaan synninpäästöä "menkää vaan ihmeessä sinne mökille, ei meitä haittaa oharit".
Nyt nostat nenun pystyyn ja järjestätte oman perheen kesken kivan juhannuksen - menkää oman perheen kesken piknikille sinne merenrantaan, ottakaa hyvää ruokaa ja joku kiva pihapeli mukaan, viettäkää hauskaa aikaa. Hikisen rivarinkin pihalle saa kehiteltyä pientä pihapeliä ja grillailua, illan istumista. Laittakaa pöytäliina terassin pöydälle, hakekaa joltain niityltä luonnonkukkasia ja niistä kimppu pöydälle, pelatkaa lautapeliä porukalla, tehkää juhannuksesta kiva :)
Täällä ei valitettavasti ole mitään juhannustoimintaa, ei ole niin iso kaupunki. Ja harmittaa tosiaan se lapselle luvattu kaveriseura, jota oli kovasti odottanut. Lapsi on jo kahdeksan, joten ei meidän aikuisten seura ihan noin vaan yökyläilyä kavereilla/ yökyläkavereita korvaa, vaikka mitä piknikkejä keksittäisiin.
-ap
[quote author="Vierailija" time="19.06.2013 klo 23:20"]
Teillä on sentään toisenne, mitä väliä on olosuhteilla tai muiden seuralla? Silloin kun on asiat noin hyvin, niin ei sitä edes tajua.. Ei juhannuksena tarvitse olla mitään erityistä, ihan tavallinen kesäviikonloppu, mutta siitä on tehty hirveä hössötys ja pakkojuhlinta aika.
[/quote]
Minäkin ihmettelen tuota hössötystä. me olemme aina viettäneet juhannuksen omalla porukalla. normaali viikonloppu. en edes jaksaisi mitään pariskuntaa tähän hästäämään.
Vittumainen ystäväperhe! Lapsellista perua jo sovittu juttu
No, kaipa tässä jotain keksitään, kunhan paha mieli vähän laantuu. En usko, että edes ymmärsivät minkä tilanteen meille järjestivät. Äh, harmittaa silti!
-ap
[quote author="Vierailija" time="19.06.2013 klo 23:50"]
Täällä ei valitettavasti ole mitään juhannustoimintaa, ei ole niin iso kaupunki. Ja harmittaa tosiaan se lapselle luvattu kaveriseura, jota oli kovasti odottanut. Lapsi on jo kahdeksan, joten ei meidän aikuisten seura ihan noin vaan yökyläilyä kavereilla/ yökyläkavereita korvaa, vaikka mitä piknikkejä keksittäisiin.
-ap
[/quote]
Ei tietenkään korvaa, kunhan yritetään keksiä teille muita vaihtoehtoja. Häntä pystyyn, ei se asian surkuttelu nyt auta. Jos suunnitelma A ei toteudu, niin pitää tehdä suunnitelma B:stä niin hyvä, kuin mahdollista!
Meillä on kaveriperhe, joka on suoraan sanoen kauhea riesa kaikissa juhlapyhien vietoissa. Vappuna nimenomaan aletaan jo puhua juhannuksesta, vaikka itse en ole ollenkaan varma, mitä haluan tehdä ja jos tulisi joku mökkikutsu, se olisi aivan ihanaa. Sitten jos sanoo että katsellaan sitten lähempänä, alkaa kauhea syyllistys, että voi voi eikös me aina vietetä juhannus/vappu/uusivuosi/jnejne.yhdessä. Huoh. Ehkä teidänkin on ap aika jo vähän eriytyä juhlapyhien vietoissa. Ehditte vielä varata jonkun kivan pikku reissun eikä tarvitse mädäntyä kotona.
Voi olla, että kokevat meidät sitten riesaksi, en tiedä. Olen kokenut, että nämä on yhteisymmärryksessä sovittuja, mutta voihan olla toisinkin. Kyseessä ei siis kuitenkaan ole mikä tahansa kaveriperhe, vaan paras ystäväni perheineen. Omasta mielestäni en kuitenkaan ole syyllistänyt, vaikka voi tietysti olla niinkin, että ovat asian niin kokeneet. Itsekin ahdistuisin juhlapyhäpakosta. Joka tapauksessa ongelma ei ole juhlapyhän erillään viettäminen, vaan melko myöhäinen suunnitelmien muutos.
Ja tosiaan, meillä ei ole rahaa mihinkään, ei edes pikkiriikkiseen reissuun, koska emme olleet varautuneet tämäntyyppiseen suunnitelmien muutokseen. Köyhyys ei ole ilo. :)
-ap
Mutta kiitokset kaikille tuesta, piristyksestä, ideoista ja näkökulmista.
Tökeröitä kavereita :(