Minkä ikäisenä poikalapsi irroittaa otettaan äidistään ja alkaa kiinnostumaan enempi isästään?
Kyselee neljä vuotiaan takiaisen äiti
Äidin syli on parempi, äiti tekee parempaa ruokaa, äidillä on kivemmat leikit, äiti on tyhmin ja hetken päästä myös ihanin...
Kommentit (8)
nyt 4v ja äiti ei kelpaa ei sitten mihinkään! Isän kanssa olevat omat jutut, leikit, urheilut, sadut ja lohdutukset ovat paljon parempia. En tosin valita, pääasia että lapsi on onnellinen. Ja olen samaa mieltä, mieheni on ihana! Mielelläni minäkin vietän aikaa hänen kanssaan.
Syvään huokaillaan leikillään päivisin kun mies töissä että "koskahan se isi tulee kotiin"..
tosin meillä on toisinpäin eli isä on kaikista paras, tekee parempaa ruokaa, on kivemmat ja räväkämmät leikit, osaa pestä paremmin hampaat ja letittää kivemmin hiukset jne. No... äiti on ihan ok, ja ihana, mutta jotenkin aina kakkonen isän jälkeen.
Tyttömme on jo reilu 5-vuotias, että ei tää varmaan enää muuksi muutu, vai?. Isän tyttö on ollut koko elämänsä.
Meillä on kolme poikaa (1 - 10-vuotiaat). Kaikki ovat olleet ja ovat minun (äidin) kanssa läheisempiä kuin isän kanssa ainakin alle kouluikäisinä. Itse luulen, että meillä pojat ovat aina tavallaan äidin kanssa läheisempiä, koska tuo lapsen elämän alku on niin tärkeä. Toisaalta isompana on enemmän isän kanssa yhteisiä tekemisiä monilla.
mutt ajos isällä ja lapsella ei ole mitän yhteistä tekemistä (harrastusta, mielenkiinnon kohdetta), niin tuskinpa koskaan. Nimim: kolmen pojan äiti
kiinni äidissään kun isässään koska olen hoitanut heitä ensimmäiset vuodet kotona.
Missä iässä tyttö irrottaa äidistä ja kiinnostuu enemmän isästä?
Miksi kaikki pitää sukupuolittaa. Riippuu, lapsista, äidistä, isästä, kotioloista, ajankäytöstä.
siksi lapset ripustautuvat enemmän äitiin vaikka äiti ei mitenkään lapsia "omisikaan". Itsellänikin oli sellainen hyvin etäinen isäsuhde.
Eli kun isi tulee töistä kotiin äitistä tulee tyhmä ja kotitalouskone jota ei tarvitse totella tai mitään muutakaan...
Kumpikin lapsistamme tyttö 6kkta ja poika 5v. samanlaisia ja aloittivat tän heti kun imetys loppui poika 3kk ja tyttö 5kk ellei jo vähän aikaisemminkin