Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alkoi ahdistamaan raskaus ja kilot :(

Vierailija
23.06.2015 |

Laihdutin 10kg ennen raskautta. Olin vihdoin ihanne painossani ja kroppa täydellinen.
No sitten raskauduin (tietoisesti kylläkin) ja olen nyt ristiriitaisissa tunnelmissa täällä. Painoa tullut hirveä määrä ja en uskalla vaa'alle edes mennä. Vatsa valtava ja jenkkakahvat loistavat läsnäolollaan ja selluliittikin tullut takaisin.
Pinnallista, tiedän. Mutta ahdistaa!!! Saan varmasti kilot pois, mutta se vaatii taas sen 6kk minimissään ja vauvan kanssa varmasti tuplasti.
Miten pääsen eroon tästä ahdistuksesta?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun sisällä kasvaa ihminen ja sä mietit tuollaista? Joo, hyi kun on säälittävää. Ala nyt vielä laihduttamaan, niin... en pysty ymmärtämään kuinka jotkut voivat vain vaarantaa LAPSEN terveyden, eikä pidä sitä minään. Huonon äidin merkki, toivottavasti et hanki enempää lapsia

Vierailija
2/7 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No et kai mitenkään muuten kuin yrität muuttaa ajattelutapaasi positiivisempaan suuntaan. Itselläkin painoa kertynyt, normaalin rajoissa kyllä mutta vähempikin olisi riittänyt. En ollut ihan ihannemitoissa ennen raskauttakaan, joten nyt nautin siitä ajatuksesta, että synnytyksen jälkeen pääsen taas treenaamaan itseni vielä sitäkin parempaan kuntoon.

Voithan koittaa parantaa oloasi kiinnittämällä enemmän huomiota syömiseen ja liikkumiseen niin että kiloja ei tulisi enää tarpeettomasti lisää. Raskausajan tarpeet huomioiden tietysti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko ihan terve?? Sä halusit paksuksi ja nyt olet paksuna, ja nyt valitat siitä. Huoh. Tiedätkö ap että kaikille ei paksuksi tulo ole helppojuttu.

Vierailija
4/7 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höh, on ihan normaalia miettiä tuollaista. Et ole huono äiti. Kunhan et ala laihduttamaan raskauden, etkä kovin rajusti imetyksenkään aikana niin kaikki hyvin. Luultavasti kilot sulavat imetyksen aikana pois itsekseen. Panosta loppuraskauden ajan herkkujen vähentämiseen ja terveelliseen ruokavalioon, mutta älä nälkiinnytä itseäsi. Raskauskilot tulevat ja menevät. Älä vahdi painoasi liikaa.

Esim. Itselleni tuli raskauden aikana n. 16-17 kg lisää. Synnytystä seuraavana päivänä kävin vaa'alla ja melkein 10 kg oli pudonnut jo silloin. Nyt 3 vk synnytyksestä ylimääräisiä kiloja on enää pari. Ennemminkin pitää tehostaa syömistä kuin laihduttaa, jotta vauvalle riittää maitoa.

Vierailija
5/7 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imettämällä minä pudotin 23kg 4kk aikana. Mitään muuta en painon pudotuksen takia tehnyt.
Toivotaan, että sinullakin tämä toimisi :)

Ole onnellinen raskaudesta, nauti elämästä äläkä stressaa "muodollisuuksista" :D

Vierailija
6/7 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin tullut 20kg. Ennen raskautta liikuin paljon, painoharjoittelua ja tarkempi ruokavalio. Raskauden myötä ihan normiruokaa, liikunta jäi väsymyksen ja huonovointisuuden takia, korkea verenpaine ja anemia joten ihan pelkkä siivous tai kävely hengästyttää niinkuin juoksulenkillä olisi. Selluliittiä on jalat täynnä, ennen ei ollut yhtään. Muuten ei paino näy, eli aika nätisti mennyt mahan lisäksi tisseihin (mahakin ihan pinkeä, ei rasvakerrosta päällä) ja mulle on sanottu että sulle ei vissiin ole tullut yhtään ylimääräistä :o Valokuvista kyllä huomaan pulskistumisen. Kyllä se siitä lähtee, ihan hormonitkin tekee tuota että juuri laihdutuksen jälkeen kun tulee raskaaksi keho iskee rasvan helpommin varastoon jotta ravintoa riittää raskauteen ja imetykseen (varautuu laihdutuksen jälkeen uuteen "nälänhätään").

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minuakin ahdistaa kilot. Ennen raskautta olin 166/55 ja nyt painoa jo 62,5 raskausviikolla 34. Ahdistaa, kuinka paljon painoa ehtii vielä kertyä. Haluan vain päästä laihduttamaan ja kuntoilemaan. Ei ole helppoa olla raskaana syömishäiriötaustaisena. Raskausmahakin ahdistaa. Läski olo, vaikka juuri kukaan ei ole huomannut raskautta, ellen itse ole kertonut. Haluan lapsen, mutta raskaana oleminen on perseestä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kahdeksan