Mitä keksisin lisäksi neuvolantädin vauva-lahjaan?
Menemme perjantaina neuvolaan ja en ole vielä vienyt neuvolan tädille mitään kiitoslahjaksi, joten kaipaan ideoita. Vauvelista on pieni valokuva kehystettynä jonka vien, mutta onko mautonta laittaa lisäksi pieni kuohari-pullo?
Kommentit (16)
oletko lahjomassa odotusajan neuvolatätiä vai lapsen neuvolatätiä?
Olen siis itse th. Onhan se kuitenkin ystävällistä, vaikkakaan ei tarpeellista. Jos kuitenkin viet, niin kyllä kuohari on mauton lahja.
Kuva sinänsä on ok, monilla neuvolantädeillä on niitä seinällään vuosien ajalta, mutta että kehystetty?! Itse ainakin vaivautuisin, jos vaikka joku oppilaistani toisi minulle kehystetyn valokuvan itsestään, mihin sellaisen laittaisin?
Kuoharipulloakaan en välttämättä lähtisi viemään, jos en olisi ihan varma neuvolantädin kannasta alkoholiin. Mieluummin veisin vaikka suklaarasian tai leipoisin jotain.
riittävät. Kuohari... hm, en veisi.
Vaikka olisihan se th:lle kiva kun kaikki vanhemmat toisivat pullon niin siitäpä sitä riittäisi koko vuodeksi. :) Täällä päin yhden th:n alueella syntyy parikymmentä vauvaa kuukaudessa.
Minusta ainakin olisi hirveän outoa pitää esillä vieraan lapsen kehystettyä kuvaa, asiakkaathan luulisi että se on oma lapseni. En ole th kylläkään.
Niin ennemmin vaikka kukka ja kiitoskortti missä vaikka on sitten vauvan kuva. Ei mitään kehyksiä!!!!!
kuulut varmaan niihin joilla on ultra- ja masukuvatkin seinällä kehyksissä, repsreps..
ole koskaan tullut mieleen viedä mitään lahjoja. Työtäänhän ne tekee ja saavat siitä palkan.
Itse sanoin ihanalle terkkarille, että " kiitos, olet ollut ihana ihminen tämän odotusajan!" Varmasti se lämmittää enemmän kuin joku lahja, joka vaan hämmentää... Jos haluat viedä jotain, niin vie joku " kuluva" lahja: suklaata, serviettejä, kynttilöitä... Näitä toivovat aina lasten kanssa työskentelevät.
Eihän tämä ole totta, eihän?!? :DDDD
Ja kuoharipullo ON mauton, kuten muutkin jo sanoivat.
Jos minä olisin th ja vaikka olisin kuinka ihana ja mukava ja mahtava ihminen, kokisin tosi omituisena sen, että mua alettaisi lahjoa... Mieleen tulee vain sana " läheisriippuvainen" , eikö tuolla ihmisellä ole ketään muuta kuin minut, apuuuuva. Omituista, omituista, omituista, mutta eikös Porvoossa aina.... ;D
Muistan, että täällä joku joskus kertoi ostavansa aina postinjakajallekin joululahjan. Jotkut vain tykkäävät antaa lahjoja vähän kaikille.
Itse en ja olen samaa mieltä, että ei tarvitse viedä mitään, suullinen kiittäminen riittää, ja jos vie niin korkeintaan kortti, jossa voi olla vauvan kuva ja kiitokset. Näitä omalla th:llani on pitkät rivit seinällä.
tuskin tämä mikään provo on, itsekin saattaisin miettin terkkarin muistamista jollain jos olisi ihana ollut koko odotusajan. mulla vaan vaihtui terkkari niin moneen otteeseen ja oli sijaisia etten niin hyvää kontaktia saanut keneenkään sit luotua.
kuva kehyksissä olisi ehkä hieman liikaa, niinkuin moni on kirjoittanut. ja samoin kuohari. tosi kiva idea oli kukka ja siihen pieni kiitoskortti jossa vaikka vauvan kuva liimattuna. tai sit joku kynttilä nätisti vaikka sellofaaniin pakattuna ja siihen samaten pieni kortti, kuvan kera jos haluat.
mukava kuulla, että on noin hyvä suhde tullut äitiysneuvolan terkkariin. :)
Neuvolalääkärissä olen ollut kaksi kerta - kummallakin kerralla eri lääkäri. PItäisikö siis viedä näille kaikille kuudelle joku lahjus kun lapsi on putkahtanut maailmaan. Pyh, sanon minä.
Eihän neuvolantätejä yleensä lahjota, kuohari menee ehkä liiallisuuksiin.