Vauva puolitoista viikkoa vanha, nukkumisesta kysymys. (ov)
Eilen illalla kitisi ja puklutteli ja röyhtäili, eli ihan selviä vatsaoireita.. Laitoin kahdentoista aikaan masulleen nukkuun ja ajattelin kääntää ennenkuin itse nukahdan. No uni voitii ja säpsähdin hereille aamulla puoli kahdeksalta. Vauvakin alkoi just heräiöeen.
Oli siis nukkunut seitsemän ja puoli tuntia putkeen..
Pitäskö laittaa tästä lähin kello varulta soimaan vai antaako nukkua noin pitkiä unia?
Kommentit (18)
niin annahan nukkua vaan. kyllä se vaavi herättää kun on nälkä ja ehit sit myöhemminki valvomaan.
lisää kätkytkuoleman riskiä, vaikka tahoaakin kyllä joskus mahavaivoihin. Itse en uskaltanut pienenä nukuttaa mahallaan. Herättäisin myös syömään siihen saakka, että nähdään, kuinka paino nousee.
Ja tosi hyvin on paino noussut. Ja kiitos oniittelijalle! :)
joten se on jokaisen oma valinta. Jos vauva on 3020g kun syntyi ja nyt noin 10pv ikäinen - veikkaan että painaa noin 3200 g nyt? Onhan se aika pitkä unipätkä tuon kokoiselle, sanotaan että jos on 3000g olisi hyvä jos söisi 3-4 tunnin välein. Mutta jos syö tosi hyvin, pissaa tulee hyvin ja paino nousee ja joskus nukkuu 7t ei ole vaarallista. Uskon että oli kertajuttu, harvoin niin pitkään nukkuu. Ei ole kellakka? eikä vaikea herättää sen keltaisuuden takia (onko sitä seurattu) - nämä asiat varmasti tsekattu jo synnärillä? t kätilö
kätkytkuolemariskin takia. Vatsallaan voi vauvaa pitää vain _valvottuna_
Ja kolmekiloiselle suosittelisin max 4 tunnin syöttöväliä
t. th
mun tytöt nukkuneet täydet yöt toinen 2 viikkosesta toinen 2kk. mahallaan ovat nukkuneet, hyvin ovat kasvaneet j kehittyneet. aina heräsivät syömään kun nälkä tuli.
luota siihen, että vauvasi kyllä ilmottaa, kun nälkä tulee :D
nyt tytöt ovat 4v ja 2v ja edelleen nukkuvat täydet yöt kuten koko pienen elämänsä ajan... täysillä öillä tarkoitan 20-10
ja toisekseen, kolmekiloiselle suosittelisin max 4 tunnin syöttöväliä
terv th.
oli kuulemma niin minimi tasoa molemmissa? käyrissä, ettei mitään huolta. Pissaa tulee tosi paljon, minun mielestä tuon ikäiseksi. :) Meillä on kaksi vauvaa nukkunut vain ja ainoastaan masullaan. Nyt toinen on 4v ja toinen 2v. AP
Sen sijaan, jos herää syömään puolen tunnin välein syömään, niin terkkarit vain hymistelee, että kyllä pitäisi jaksaa. Hohhoijaa...
kätkytkuolemariskin takia. Vatsallaan voi vauvaa pitää vain _valvottuna_
Ja kolmekiloiselle suosittelisin max 4 tunnin syöttöväliä
t. th
Miksi ihmeessä kolmikiloisen pitäisi YÖLLÄ syödä 4 tunnin välein, jos kerran nukuttaa putkeen 7 tuntia? Vauva ottaa taatusti päivällä kaiken saamansa ravinnon, ei sitä ruokaa yöllä tarvitse!
En pelännyt nukuttaa vatsallaan koska jaksoi heti syntyessään kannatella päätään mahallaan ollessa ja kääntää sitä.
ja sanoi et pitäis 3 tunnin välein herättää, ettei kuivahda. Mulla vaan tuli mieleen et onko vähän ylireagointia.. :)
Koska vauva on pirteän oloinen valvoo tosissaan, kun on hereillä. Tarkkailee maailmaa silmät auki pitkät tovit. AP
ja mulle th suositteli vatsallaan nukuttamista, tosin lisäs, ettei kaikille äideille uskalla suositella..
ovat olleet pienkokoisia syntyessään (esikoinen 2700 g, kaksoset 2-kiloisia, kuopus 3 kg). Miksi ihmeessä olisin niin tehnyt? Ravintoa ovat saaneet päivällä ihan riittämiin.
Mitä JÄRKEÄ on herättää terve lapsi syömään 3 h:n välein. SIinä väsyy vain äiti. Itse herättelin omaa tyttöäni, joka olikin tosi pienipainoinen (2500 ja 47 cm) kolmen tunnin parin viikoin ajan. Olin rättiväsynyt. Sen jälkeen ollaan menty lapsentahtisesti.
Jos olisi yli kolmekiloinen, virkeä, terve ja hyvin kasvava lapsi niin en kyllä tasan tarkkaan herättäisi. Kyllä terve vauva itse ilmoittaa millon on nälkä. Herttinen että sitä ollaan hysteerisiä.
joten olisin vain onnellinen ja antaisin nukkua.
ja neljä viimeistä syötti ainoastaan päivisin. Syntymästä asti kotiin päästyään käänsi vain vauvan kylkeä yöllä. Päivällä sitten syötti syöttämästä päästyään, eli kyllä vauva silti ruokansa otti ja sai.
Ihan hyviä meistä tuli. En tiedä miten itse teen, jahka tämä tulee mahasta ulos.
onko minkä painoinen, riippuu varmaan siitäkin pitäiskö herätellä välillä syömään. Kysy kuitenkin neuvolasta tarkemmat ohjeet juuri sinun vauvalle.
Onnea pienestä!