Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kävin tänään nla:ssa RV38 ja yllätys:vauva perätilassa. (oV)

Vierailija
21.04.2009 |

Vähän rupesi hirvittään.. Lähete laitettiin äitipolille.

Kääntäminen ei kuulemma välttämättä onnistu istukan sijainnin takia.

Mua rupes siinä määrin pelottaan että taidan valita ihan suosiolla sektion. Mitä mieltä? ja Millaisia kokemuksia teillä perätila synnytyksistä?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellei ole jo useampi onnistunut alatiesynnytys takana?

Vierailija
2/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään siis neuvolassa ultrattiin eli on ihan varma että on perätilassa. AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paitsi itse sen kyllä huomasin aikaisemmin. Kääntääkin yritettiin, mutta ei se onnistunut. Mulla oli istukka edessä, joten sekin hankaloitti kääntämistä. Mut leikattiin, kun edellinenkin perätila leikattiin. Olin kyllä tosi pettynyt, mutta hyvin selvisin leikkauksesta. Mulle ei synnytystä edes ehdotettu, koska lantioni ei ole riittävän tilava perätilasynnytykseen.

Vierailija
4/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin ei yleensä suositella alatietä. Uudelleensynnyttäjälle se on ihan mahdollinen, kunhan lapsi ei ole liian iso äitiin nähden. Itse sain kolmannen perätilassa ja synnytys oli helppo. Lapis syntyi toisaalta kuukauden etuajassa eli oli pienikokoinen. Kannattaa jutella lääkärin kanssa, sektio ei ole välttämätön jos itse haluat alakautta yrittää.

Vierailija
5/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se mua hirvittää jo valmiiksi että joudun monta päivää makaamaan. kun yleensä olen kävellyt salista pois. AP

Vierailija
6/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ne täytät (lapsi ei ole liian iso, lantio on tilava, lapsi on hyvässä asennossa, sairaalasta löytyy osaamista hoitaa perätilasynnytys, olet motivoitunut yrittämään, aikaisemmat synnytykset ovat sujuneet ongelmitta) perätila on ihan mahdollista synnyttää alakautta. Sektio tehdään suunnitellusti jos nämä kriteerit eivät täyty. Suunniteltu sektio on aina parempi kuin kiireellinen/hätätapaus. Sektio käytännöt riippuvat hieman sairaalasta. Yleensä leikkauspäivä menee aika pitkälti vuoteessa ja seuraavana päivänä pääsee jaloittelemaan ja hoitamaan vauvaa voinnin mukaan. Sairaalassa menee yleensä useampi päivä kuin normaalin synnytyksen jälkeen ja sitten on kuukauden nostelukielto eli et saisi nostella mitään vauvaa painavampaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoinen vielä kyseessä, joten kyllä jännitti. Yritettiin käännöstä siinä onnistumatta ja saman tein (olin äitipolilla tarkastuksessa kun huomattiin), sit annettiin sektioaika seuraavalla viikolle. Jumppaohjeet kääntymistä ajatellen sain mukaan kotiin... tuloksena jumpasta oli, että vauva kääntyi neljänneksen eli meni poikittain ;-).. ja sektio siitä tuli. Meillä oli tosi pitkä napanuora ja hertan mallinen kohtu minulla, joten siinä syyt kääntyilyyn... (oli nimittäin toinenkin samanlainen kääntyilijä). Toisella en suostunut käännösyrityksiin kun hirvitti ton ekan kanssa jälkeenpäin, että lapsi olisi voinut hirttäytyä siihen napanuoraansa samalla.

Ekasta olin pettynyt etten saanut synnyttää alakautta, mutta toisella en sitä enää osannut niin ajatella. Ei se synnytystapa ainakaan meitä mitenkään vieroittanut toisistamme - ja sai isä ihanan isätunnin lapsen kanssa kun minua parsittiin ja olitn heräämössä toipumassa. Suunniteltu sektio on helppo juttu, erityisesti kiire tai hätäsektioon verrattuna. Joten anna mennä sektioksi vaan.

Vierailija
8/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja molemmilla kerroilla kävelin alle 12 tuntia synnytyksestä - siihenhän nykyään pyritään. Ja kotiin tullessa nostelin esikoista keinuun kotiutuspäivänä - mulla ei ollut mitään isoja oireita ja vaivoja noista leikkauksista kummassakaan tapauksessa. Esikosen sektio meni ilman kipulääkitystä jo sairaalassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

perätila todettiin viikoilla 39 ja jotain..

Kääntäminen ei onnistunut. Lantio kuvattiin, tehtiin vauvan painoarvio.

Syntyi viikkoa myöhemmin.

Vierailija
10/10 |
21.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sulla voi olla tilaa siellä alakerrassa, missä pyöriä... ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kahdeksan