Onko fiksu ihminen parempi ihminen kuin tyhmempi ihminen`?
Mittaako ihmisen älykkyys ihmisarvoa kun monesti haukutaan jotain ihmistä tyhmäksi? Eli jos olet älykäs ja tiedät asioista laidasta laitaan, niin olet hyvä, parempi ja arvokkaampi ihminen kuin se joka ei tiedä kaiken maailman nippelitietoa esim. historiasta, politiikasta, maailmantaloudesta tms.
Tarvitseeko ihmisen tietää kaikkea? Onko silloin onnellisempi ja parempi muiden silmissä?
Kommentit (4)
34 vuotta kesti, että tajusin tämän: on muitakin ihmisarvon mittareita kuin älykkyys. On sydämen lämpö, välittäminen, tehokkuuskin ja tyytyväisyys omaan elämään... Oikeasti tajusin vasta pari vuotta sitten, että älykkyys ei tee ihmisestä hyvää eikä arvokasta. Älykkyys voi tehdä ihmisestä kylläkin epäempaattisen, kylmän ja sarkastisen! (Ja arvatkaa, millainen itse olin ne ekat 34 vuotta. Tosin en niin hirveen älykäs :D)
Eikä kaikki älykkäät ihmiset ole hyvämuistisia :) Ihmisiä kiinnostavat erilaiset asiat, ja kiinnostavista asioista yleensä tietää enemmän.
Itse arvostan sellaista fiksuutta, että osaa katsella asioita useasti eri näkökulmasta, tajuaa asioiden välisiä yhteyksiä, ymmärtää toisten tunteita jne. Tietynlainen yleissivistyskin on tietysti ihan hyvä olla olemassa.
Mutta ei äo:lla esimerkiksi voi mitata ihmisen arvokkuutta ainakaan minun mielestä. Viihdyn kyllä itse paremmin ns. fiksujen kuin tyhmien kanssa eli siinä mielessä MINULLE fiksut ihmiset ovat tärkeämpiä.
tärkeämpiäkin ominaisuuksia on.
Nautin tosin tavattomasti sellaisten ihmisten seurasta, jotka tietävät tosi paljon kaikenlaisista kiinnostavista asioista, MUTTA huom, jotka osaavat keskustella ilman että menee luennoinniksi. Besserwisserit ja äänekäät joka alan ekspertit tökkii.
Mutta ei ihmisen tarvitse olla huippuälykäs ollakseen ihanaa keskusteluseuraa. Aito kiinnstus toiseen ihmiseen ja asioihin yleensäkin riittää.
mutta itse pidän yleensä parempana seurana. Siis itselleni.