Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuparikierukasta asiaa, onko totta että (+gallup)

Vierailija
20.03.2009 |

kuparikierukan ehkäisyteho perustuu siihen että hedelmöittynyt mikälie alkio/munasolu ei kiinnity? Eli voi hedelmöittyä vaikka joka kuukausi muttei kiinity eli raskaus ei ala?!

Eiks toi oo elimistöllekkin jotenkin rasittavaa?



Teille joilla on kierukka, listatkaa plussat ja miinukset, ja otsikkoon kumpi kierukka kyseessä, hormoni- vai kuparikierukka

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

käsittääkseni ainakin suunnilleen.



Itselläni on kuparikierukka ja olen tyytyväinen. Ei kipuja, ei ongelmia, ainoastaan hieman runsastuneet kuukautiset (minulle se ei ole ongelma, sillä kuukautiseni ovat hyvin niukat)

Vierailija
2/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

+ ei hormoonien sekoittamaa päätä eli iloinen ja seesteinen mieli :)

+ei kipuja (paitsi laittamispäivänä)

+paino lähtenyt laskuun (hormoonipillerit turvotti mut)

+iho parantunut hormoonipillerien aiheuttaman aknen jälkeen

+vuodon määrässä ei tapahtunut muutosta



-vuotanut nyt laiton jälkeen joka päivä vähän, 2kk ajan, onkohan ollut 3 päivää jolloin ei vuotanut yhtään mitään

-vuodon takia hb laskenut eli pitää syödä lisärautaa

-koko ajan rätti housuissa :(

-vuodon seassa limaklönttejä, ne ei oo kivoja kun ajattelen just niinkuin ap sanoi, että ne olis hedelmöittyneitä kiinnittymättömiä....(en edes halua sanoa ääneen)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Periaatteessa kuten ap sanoi, mutta kuparikierukka muuttaa myös kohdun pH:ta siittiöille epäedullisempaan suuntaan. Päämekanismi on kuitenkin kiinnittymisen estäminen.



Raskaushormoneista tärkein on istukkahormoni, joka alkaa muodostua vasta kiinnittymisen tapahduttua. Sen puuttuessa hedelmöttymisen vaikutus naisen elimistölle ei ole mitenkään suuri. Vuodossa tulevat limat eivät ole alkioita, alkio on tuossa vaiheessa veretön ja hyvin pieni.



Itselläni on ollut kuparikierukka ensin 1.5 vuotta (lasten välissä) ja nyt reilun vuoden. Plussia on monta:



- hormonitasapaino

- helppous (vaihto 5 v välein): ei muistettavia pillereitä, ei kortsujen tai muun kanssa säätämistä

- huomaamattomuus, on kuin ei olisikaan

- Välivuotoja minulla ei ole ollut ensimmäisen kierron jälkeen.

- halpa



Negoja:

- Alun hankaluus (laitto kivuton, mutta ikävä toimenpide, ikävä olo muutaman päivän, kivuliaammat kuukautiset ensimmäisinä kuukausina, runsaammat vuodot). Nämä korjaantuivat molemmilla kerroilla 3 kk jälkeen.

- raskausriski, mutta meillä vauva ei olisi katastrofi

- vähän normaalia ikävämmän kuukautiskivut, mutta eivät ole edelleenkään mitenkään elämään haittaavat

Vierailija
4/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä mikä on viralliselta nimeltään...

Vierailija
5/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten se voisi olla elimistölle rasittavaa, että kehossa jossain lilluu hedelmöittynyt munasolu, joka ei kiinnity?



Myöskään minipillerit eivät välttämättä estä ovulaatiota, joten niitten kanssa voi olla sama juttu.



Itselläni on hormonikierukka, mutta niin uusi, ettei kokemuksia vielä ole. :)

Vierailija
6/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että eikö teistä ketään haittaa se, että kuparikierukka on oikeastaan jälkiehkäisyä/varhainen abortti? Että hedelmöitys on jo tapahtunut. Itselleni tuo tuntuu tosi pahalta, enkä siksi harkitsekaan kierukkaa. En ole uskovainen, enkä fanaattinen abortin vastustaja, mutta silti.



Miten muuten on hormonikierukan laita? Perustuuko senkin ehkäisyteho hedelmöittyneen munasolun kiinnittymisen estämiseen vai vaikuttavatko hormonit siinä kuten pillereissä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni oli sellainen kerran noin 4 kk ajan, kunnes sain sen kanssa keskenmenon.

Neljän kuukauden aikana mieheni valitti pistäviä lankoja, ilmeisesti lääkäri jätti liian lyhyeksi, tai sitten itse kierukka siirtyi paikaltaan syvemmälle. Kuukautiset olivat runsastuneet ja pidentyneet viidestä päivästä noin puolentoista viikkoon, jolloin viimeiset päivät olivat tiputtelua, ja sidettä oli pakko käyttää.

Taas hormonivalmisteita ei ole kokemusta kun en ole sellaisia käyttänyt.

Vierailija
8/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa käytössä olevien kuparikierukoiden ehkäisyteho on 98 - 99 % eli raskauksia esiintyy noin 1 - 2 sataa käyttäjää kohti vuodessa. Tehoon ei vaikuta käyttäjävirhe, mutta kylläkin sen asettaneen lääkärin huolellisuus ja taito. Kierukka alkaa ehkäistä heti, jos se asetetaan viikon sisällä kuukautisten alkamisesta. Hedelmällisyys palautuu välittömästi kierukan poiston jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääasiallinen ehkäisy perustuu siihen, että kierukka estää munasolun hedelmöittymisen.

Vierailija
10/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että eikö teistä ketään haittaa se, että kuparikierukka on oikeastaan jälkiehkäisyä/varhainen abortti? Että hedelmöitys on jo tapahtunut. Itselleni tuo tuntuu tosi pahalta, enkä siksi harkitsekaan kierukkaa. En ole uskovainen, enkä fanaattinen abortin vastustaja, mutta silti.

Ei ainakaan minua. En osaa pitää hedelmöittynyttä alkiota sikiönä, nistä iso osa menee "hukkaan" luonnollisestikin. Aborttiinkaan minulla ei ole ehdotonta kantaa, vaikka itse hyvässä parisuhteessa elävänä en sellaista tekisikään, vaikka lapsiluku periaatteessa on täynnä. Enkä usko, että olisin abortoinut esim. opiskeluaikana vahingossa alkanutta raskauttakaan.

Miten muuten on hormonikierukan laita? Perustuuko senkin ehkäisyteho hedelmöittyneen munasolun kiinnittymisen estämiseen vai vaikuttavatko hormonit siinä kuten pillereissä?

Toimii kuten pillerit, mutta on paikallisempi ja toisaalta pitoisuus on tasaisempi, pillereillä tulee iso piikki otettaessa ja pitoisuus laskee enne seuraavaa pilleriä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuparikierukan tarkkaa vaikutustapaa ei tunneta. Kierukassa olevan kuparin pinta-alan lisäämisen on todettu parantavan ehkäisytehoa. Kuparikierukka aiheuttaa kohdun limakalvolle steriilin tulehdusreaktion, joka heikentää siittiöiden hedelmöittämiskykyä heikentämällä niiden kulkua munatorviin. Se muuttaa myös munatorvien eritteen sukusoluille epäedulliseksi ja häiritsee siten hedelmöittymistä. Useimmiten hedelmöittyminen estyykin kokonaan. Kierukan ehkäisyteho perustuu toissijaisesti siihen, että se estää munasolun kiinnittymisen kohdun limakalvolle. Munasolun irtoamiseen kierukka ei vaikuta, vaan munasarjat jatkavat toimintaansa normaalisti.

Vierailija
12/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin osa minipillereistä kuten myös hormonikierukka sekä hormonirenkaat jne toimivat juuri näin.Estävät mahdollisesti hedelmöittynyttä munasolua kiinnittymästä kohtuun.



Ja ei - se ei ole elimistölle yhtään rasittavaa sillä elimistö ei rupea tuottamaan hcg-hormonia (raskaushormonia) kuin vasta sitten kun alkio kiinnittyy kohtuun (tapahtuu noin 1vko hedelmöittymisen jälkeen normaalisti). Joten elimistö ei mitenkään rekisteröi hedelmöittymistä ennen sitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minipillereitä otetaan yksi päivässä. Ehkäisytehon takaamiseksi minipilleri pitää yleensä ottaa mahdollisimman säännöllisesti, samaan kellonaikaan joka päivä. Valmistetta käytetään jatkuvasti eikä taukoja levyjen välillä siis pidetä. Koska valmisteiden vaikutus munasolun kypsymiseen ja irtoamiseen vaihtelee, valmisteiden välillä on eroja myös ottoajan joustavuuden suhteen.



Keltarauhashormoni muuttaa kohdunkaulan limaa sitkeämmäksi, jolloin siittiöt eivät pääse siitä läpi. Keltarauhashormonit vaikuttavat myös munasolun kypsymiseen ja irtoamiseen, mutta vaikutuksen voimakkuus on erilainen eri minipillereillä.



Sama mekanismi myös hormonikierukalla. Myöskään kuparikierukan ehkäisyteho ei perustu ensisijaisesti jo hedelmöittyneen munasolun kiinnittymisen estoon.Vaan myös kierukka estää hedelmöittymisen. Miten teillä voi olla noin vääriä kuvitelmia?

Vierailija
14/14 |
20.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuparissa tuli niin runsaat vuodot (5pvä kk) että se vaihdettiin 1,5v jälkeen. muutoin ei ollut valittamista. Hormoni hyvä, ei oireita jotka osaisin yhdistää siihen, vuotoja ei oikeastaan ollenkaan. Kohdunulkoinen raskaus on ollut sen kanssa, sen ei kuitenkaan pitäisi olla kierukan "aiheuttama"



Kun tulee vaihdon aika laitan miehen sterilisaatioon.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kolme