Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kumpi kahdesta kauniimpi?

11.03.2009 |

Kiitos edelliseen kyselyyn vastanneille. Toinen nimi alkaa olla aika varma, vaikka vielä vähän mietityttää, et oisko Vilja kuitenkin kivempi keskellä. Melonimamma tais ehdotella esim. Fiona tai Beata viimeiseks nimeks, nämä kuitenkin halutaan mieluummin etunimeksi tai toinen näistä. Kumpi näistä olisi kauniimpi?



Fiona Hilda Veronika

Beata Hilda Veronika

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
11.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

minusta Vilja ehdottomasti Hildaa ihanampi nimi. Etunimet aika tasaväkisiä, mutta Fiona vie kuitenkin voiton

Vierailija
2/7 |
11.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä Vilja on ihan eri maailmasta kuin Fiona ja Veronika, joten mun mielestä se ei sovi tuohon väliin. Hilda on parempi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
11.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Beata on aivan ihana nimi!! Itseasiassa en tykkää fionasta ollenkaan, jotenkin liian fiini, joten senkin puolesta helppo valinta. Ja Hildakin on musta kiva, jotenkin raikkaampi kuin sinänsä ihan nätti vilja.



Eli ehdottomasti Beata Hilda Veronika!

Vierailija
4/7 |
12.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Beata minusta hieman Fionaa kivempi.

Vierailija
5/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta minusta Fiona Hilda Veronika on paremmin sointuva kokonaisuus, mutta sopii Beatakin tuohon. Laittakaa vaan Beata, jos se on teistä kivempi.

6/7 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta minustakin Fiona Hilda Veronika sointuu kauniimmin, koska kaikissa nimissä on kaksi tai enemmän yhteistä kirjainta. Beatassa ja Hildassa on yhteistä vain a, ja se ei oikein riitä "yhdistämään". Esim jos nimi olisi Beata Hilda Isabel se olisi jo sointuvampi, kun Beatan b, e, a saisivat tukea ja ryhtiä Isabelin samoista kirjaimista JA taas Hildaa ja Isabelia yhdistää 3 kirjainta myös. Vastaavasti esim. Beata Ella Veronika on tasapainoisempi minusta kuin Beata Hilda Veronika.



Olettehan myös maistelleet sukunimen kanssa, jos ei muuten ratkaisua synny? Joskus joku nimi sopii tosi hyvin sukunimen kanssa ja toinen ei. Voi olla, että tyttö menee isona naimisiin ja vaihtaa sitten nimensä, mutta kyllä hän ainakin parikymmentä vuotta sukunimeään kantanee, joten etunimen täytyy sopia siihen myös.



Onnea oikean nimen löytymiseen.. :O)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näistä etunimistä itse pidän ihan vähän enemmän Fionasta, mies taas vähän enemmän Beatasta, mutta molemmat on kuitenkin molemmille tosi mieleisiä. Molemmat sopii myös sukunimeemme, Fiona ehkä aavistuksen paremmin mitä Beata.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kaksi