Miksi lastenohjelmat alkaa viikonloppuisin niin myöhään?
Minä en tajua tuota logiikkaa. Viikolla lastenohjelmat alkaa niin älyttömän aikaisin. Ja sitten kun lapset haluavat herätä niitä katsomaan ja oppivat sen rytmin, niin viikonloppuna telkasta ei tuu mitään siihen aikaan. Ja sit vasta kasilta alkaa ohjelmat monella kanavalla samaan aikaan. Eikö joku kanava voisi viikonloppunakin laittaa tuuttiin jotain vään aiemminkin.
Sit lapset vaan vinkuu ja kitiseen koko aamun, että millon ne lastenohjelmat alkaa...
Kommentit (24)
kun lapset haluu kattoa niitä ohjelmia.
Onneks meillä lapset ei ole niin riippuvaisia ohjelmista vielä.
Lastenohjelmat sais alkaa jo siihen aikaan.
jotain tallennettua tai dvd:tä, mutta ei niitä oikeesti kiinnosta, kun mieluummin ne katsois uusia ohjelmia.
DVD:tä katsovat ihan aamusta. Samoja tylsiä kun nauhottavaa boxiakaan ei ole.
Niinpä niin... Pitäisi aamusta olla heti kuudelta täydessä touhussa, mutta just sitä se on arkiaamuisin. Tykkäisi mammakin välillä relata vaan sen kaffekupposensa kanssa eikä hosua vaatteita päälle ja pihalle kukonlaulun aikaan.
3
meilläkin herätään puol kuus (tai lapset herää niin pakko äitinkin herätä).
Ei meidän lapset ehdi aamuisin nähdä yhtään lastenohjelmaa.
ja ihan sen takia että saavat kunnon yöunet. koitettu on pistää yhdeksän jälkeen nukkumaan mutta ei ollut mitään apua kun heräävät silti ennen kuutta.
Joskus ei niitäkään.
Meillä lapset nukkuu viikonlopuisin pidempään, vaikka mentäisiin samaan aikaan nukkumaan.
Arki aamuna on pakko nousta, kun herätän.
Minä olen aina käskenyt takaisin nukkumaan jos ennen kahdeksaa nousee joku.
Kyllä nuo vielä nukahtavat uudestaan.
Ovat tosin jo 6v ja 8v vanhoja, mutta sama juttu on ollut aina. Silloin kun oltiin kotona, niin nukkuivat joka aamu suunnilleen yhdeksään asti.
Sen voi opettaa, että nukkuu pidempään tai on edes sitten sielä sänkyssä leikkimässä tai lukemassa.
Meilläkin lapsi leikkii aamuisin huoneessaan tunninkin verran ennen kuin kaipaa vanhempia seuraksi.
Sen voi opettaa, että nukkuu pidempään tai on edes sitten sielä sänkyssä leikkimässä tai lukemassa.
kaikki maailman lapset voi opettaa. Elä sinä vain epätodellisessa maailmassasi, ja sitten kun tulet joskus sieltä pois, niin saatat oppia, että lapsiakin on erilaisia.
Sen voi opettaa, että nukkuu pidempään tai on edes sitten sielä sänkyssä leikkimässä tai lukemassa.
En ole kuvitellutkaan että viihtyisi, minusta se on aika outoa jos lapsi vaan ihmettelee sängyssä itsekseen kun on opetettu (=pakotettu) tai katsoo yksin telkkaria.
hieman ennen seitsemää, heräävät viikonloppuisin usein jo puoli seitsemältä, vaikka menevät usein perjantaisin nukkumaan vasta puoli kymmenen kieppeillä, joskus myöhemminkin. (Juuri siitä syystä annetaan valvoa pidempään, että sitten saattavat joskus nukkua lauantaiaamuisin ihan kahdeksaankin asti, luksusta.)
Sitten kun lastenohjelmat alkavat, oltaisiin jo kauppareissuille yms. valmiita, mutta lapsia harmittaa, jos eivät saa katsoa ohjelmia. Voihan ne tietysti nauhoittaa, mutta olisi kauhean kätevää, että tulisivat aikaisemmin...
Olen itse ollut aamuvirkku koko ikäni, että ei se opettaminen välttämättä mitään muuta. Muistan itse lapsuudesta miten joissain kyläpaikoissa tai leireillä sai nousta vasta joskus kasin aikoihin ja kiltti kun olin niin tietysti tottelin, mutta meinasin tylsistyä kuoliaaks kun yli kaksi tuntia makasin sängyssä hereillä. Lukea ei voinut koska valoa ei voinut laittaa päälle etteivät toiset heränneet. Jotkut lapset nyt vaan herää aikasin ja toiset haluavat nukkua. Meillä toinen lapsi nukkuisi aamulla ysiin kun taas toinen herää viimeistään kuudelta riippumatta siitä mihin aikaan menevät nukkumaan.
Ja alkuperäiseen asiaan niin meillä lastenohjelmat menevät yleensä viikolla ohi kun tulevat aikaisin ja aamuvirkku lapsi on vielä niin pieni ettei jaksa seurata lastenohjelmia. Viikonloppuna taas menevät yleensä ohi sen takia että pitää lähteä ulos tai kauppaan tai on jotain muuta ohjelmaa. Mutta mietin itse ihan samaa tänään aamulla etä omituisen myöhään alkavat lastenohjelmat.
heräävät päivästä riippumatta 6-6.30 aikoihin. Koululainen menee arkiaamuisin kasiin kouluun joten ihan hyvä rytmi sinänsä. Meillä siis lapset 1v, 5v ja 7v, ja kyllä koko perhe on aina seiskaan mennessä ihan pystyssä ja aamiaispöydässä, oli sunnuntai tai tiistai...
Kaikki lapset menee 20.00 nukkumaan ja kuten joku aiempi totesi, meidänkään lapsia ei kannata laittaa myöhemmin petiin kun heräävät sit kuitenkin kuudelta jakiukuttelevat vain päivällä väsymystään.
Mä varaan aina viikonloppuaamuiksi jotain kivoja uusia dvd:tä kirjastosta, niin saavat muksut katsella niitä ennen uloslähtöä.
vanhempien suureksi harmiksi tajua... Lastenohjelmat olisi siksi kiva siinä aamutuimaan viikonlopuissa, niin voitaisiin sohvalla köllötellä lasten katsellessa ohjelmia ja äiti vaikka voisi siinä vähän torkkuakin.
5 lasta, joista 3 nuorinta ei vielä juurikaan mitään telkusta ymmärrä. Kaks vanhinta katsovat jos muistavat.
Meillä 3 lasta on aamuvirkkuja, eli aamu alkaa aina klo 6. En valita :)
meille ne ainakin alkavat sitten taas liian aikaisin, koska kahdeksalta ei ole koskaan kukaan lapsista vielä hereillä, Meille ne saisi alkaa yhdeksältä. Aamupäivällä ei kukaan koskaan mene ulos kuitenkaan.
meille ne ainakin alkavat sitten taas liian aikaisin, koska kahdeksalta ei ole koskaan kukaan lapsista vielä hereillä, Meille ne saisi alkaa yhdeksältä. Aamupäivällä ei kukaan koskaan mene ulos kuitenkaan.
mutta joka kanavalla pitää samaan aikaan.
viikonloppuisin on tarkoitus nukkua pidempään.
Kerropa tuo lapsille, jotka joka arkiaamu heräävät kukonlaulun aikaan vanhempien töihin lähdön tms, oikean syyn vuoksi!
Kaikkialla painotetaan että lasten elämä pitää olla rytmissä, niin miksi sitten taaperon pitäisi herätä viikonloppuna myöhempään?
meilläkin herätään puol kuus (tai lapset herää niin pakko äitinkin herätä).