Oli vähällä, etten potkassu koiraa kaupan edessä
Olin jättäny pyöräni telineeseen kaupan edessä ja kun lapsen kanssa tultiin takasin, joku idiootti oli kytkeny terrierinsä siihen telineeseen kiinni. Ois siinä monia tolppia ollu lähellä. Ne alotti räkytyksen heti kun käveli kohti. Lapsi pelkäsi ja itki. Koirat hyppi vasten ja räkytti.
Käskin lapsen mennä sivummalle ja aloin räpälätä lukkoja auki. Ne perhanan piskit vaan hyppi päälle. Mä komensin, että pois ja muhun et koske. Lopulta " hellävaraisesti siirsin jalallani" sen piskin vähä loitommalle. Jos ei ois ollu muita ihmisiä ja oma lapsi siinä, oisin varmana ladannu ihan kunnolla kuonoon.
Hihnaakin niille oli jätetty reippaasti pari metriä.
Ei perhana. Mä niin vihaan koiria entistä enemmän. Vielä joku kerta oikeesti potkasen. (Ja joojoo, ei oo sen koiran vika vaan idiootin omistajan, mutta...) En minäkään anna mun lapsen ketään lääppiä.
Kommentit (67)
Ihan turhaan koiria vihaat, se omistajahan on se juntti joka on ne siihen tiellesi jättänyt. Mutta ymmärrän kyllä ärtymyksen, itse olisin marssinut reilusti kauppaan ja pyytänyt kuuluttamaan omistajaa, että tulee siirtämään koiransa.
Tosin se oli kyllä ostoskeskus... Joidenkin kauppojen edessä oon kyllä huomannu ihan merkatut kohdat, mihin koirat on tarkotus jättää. Ihan viisasta, sitä vois ehdottaakin. Mua niin kyrsii tollaset päälle hyppivät räkyttäjät.
ap
Ja väärään paikkaan?? Kuvottaa ap:n kaltaiset ihmiset! Tule vaan mun koiraani potkimaan niin se on viimeinen asia minkä teet! Olisit mielummin jäänyt odottamaan omistajaa ja avautunu sille!
Voisitte itse sitten ajatella niitä koirianne, ettette jätä niitä ihmisten tielle. Ja miksi mun pitäs odottaa jonkun piskin takia? Jos ei komentamalla lähde, niin potkulla lähtee. Tää maailma on kuitenkin ihmisiä eikä koiria varten.
ap
Mä en voi tajuta, et koira rinnastetaan lapseen, vaikka ois kuinka eläinrakas ihminen! Meidän 3-vuotiaan päällä hyppäsi saksanpaimenkoira, kun lapsi oli isin kanssa leikkipuistossa. Isi keinutti pikkusisarusta ja 3-v oli ihan vieressä. niinpä vaan se paskarakkijuoksi omistajan huudoista huolimatta tieltä puistoon ja kaatoi lapsemme. Onneksi ei purrut tai mitään. Mut oli mieheni heittänyt koiran kauas! Omistaja ei edes anteeksi pyytänyt, lähti vaan pois. Nyt 3-v pelkää ihan hysteerisesti koiria. Jos tiellä tulee pienikin koira vastaan eikä lapsi ole ihan minussa kiinni, alkaa kauhea itku ja tärinä ja juoksee jalkaani kiinni.
Että antaakaa niiten paskuhurttienne vaan tehdä mitä vaan, kun ovat niin iiihania. Ja meidät lapset ei kyllä tuu hyppiin sun päälles kaataen sua, vaikka kuinka tulisit lähelle. se on saletti
Ja sitä koiranpaskan määrää. Joku kusipää paskatti koiransa meidän portinpieleen vaikka oltiin lasten kanssa siinä pihassa leikkimässä! Siis ei minkäänlaisia käytöstapoja omistajilla. Siihen ois paskat jättäny. ellen ois huutanu perään, et kai sä ton siivoat.
Tavan idiootteja...
sitä mihinkään missä on pieninkään riski, että joku sun kaltainen itsekäs paska voisi tehdä sille jotain pahaa. Tosin sopii kyllä yrittää potkaista saksanpaimenkoiraa! Just, ihmiset ensin, sit muut! Sä olet sairas! Ja sun lapsista kasvaa samanlaisia eläinrääkkääjiä, jotka ei kunnioita yhtään mitään tässä elämässä!
Eihän sulla ole lapsia, eihän? Niitä koiria vain?
Tilanne tosin oli se, että äidin mies käveli porttikongista ulos, vastaan tuli koira omistajineen, ja koira siinä ohittaessa otti ja näykkäsi. Äidin mies sittne potkaisi koiraa, potku osui kurkkuun ja henkitoriv (tms.) murtui ja koira tukehtui hengiltä.
Vierailija:
Tosin sopii kyllä yrittää potkaista saksanpaimenkoiraa! !
sen takia en koskaan ota sitä kauppareissulle mukaan. Uskomaton koiranomistaja. Tällästen tapahtumien takia lapsi voi ihan oikeesti alkaa pelätä koiria!
se koira, jota joskus potkaiset, uskaltaa purra sinua ja kunnolla!
kun lapsi ottaa suoran käyttäytymismallin äidistään!
koirat ei edes kuulu, kuten muutkaan eläimet, meidän ihmisten koteihin, ei ainakaan kaupungissa. ja tässä ei ole kyse eläin-vihasta, enemmänkin säälistä ja harmistuksesta että eläimistä on tehty pakolla meidän ihmisten alamaisia jotka joutuu opettelemaan elämään meidän ehdoilla... enkä kyllä tykkää jos eläimet tulee mua ahdistelemaan, ei se eläimen syy ole, mutta ei mun tarvii siitä tykätä. ei se mitään eläimen rakastamista oo että se kytketään hihnaan ja syödään samasta jäätelöstä..
yhtä älytöntä olisi mennä potkaisemaan puistossa lasta joka häiritsee. Pitää varmaan ensikerralla monottaa sun lapsia kun tulevat mun tielleni...
t. eläinrakas
joten eläinrakas ja muutkin pitää ne elukkansa niin, ettei ne pääse koskemaan muihin ihmisiin. ei mua sellaset koirat häiritse, jotka nököttää nätisti omistajaansa odottaen. mutta kuka hemmetti on antanu luvan, että mun päälle saa hyppiä? pitäkää rakkinne kurissa tai poissa ihmisten ilmoilta.
ap
eikä tule...mutta en minä sentään käy toisten koiria potkimaan, tai edes viitsisi suunnitella sellaista. minua saattaa häiritä jo pelkästään se, että lapsesi katsoo minuun päin. saanko silloin potkaista? kun minua niin häiritsee ja olen maailman napa..aivan kuin ap.
t. eläinrakas
minulle kaikki ovat yhtä tärkeitä. en potki koiria, enkä lapsia. vaikka ap:n lapsia tekisi mieli vähän potkiakkin. toisaalta ei se niiden lasten vika ole että äiti on latvasta laho :)
t eläinrakas
ymmärrän oikein hyvin jos sua häiritsee, jos joku ipana potkii sun jaloille bussissa.
Koiraihmiset luulee että kaikki tykkää niitten puudelista. Koiria on ihan liikaa. Ihmiset ensin, sitten elukat.
saadakseen koiran itselleen, pitäisi suorittaa jonkinlainen koe tai testi, että on kykenevä ja pätevä koiran omistajaksi. Kaikista kun ei siihen todellakaan ole.
Kaikkein eniten minua tässäkin ketjussa häiritsee se, että kukaan ei ole kiinnostunut ap:n lapsen hädästä. Varmasti oli pelottava kokemus tuolle lapselle. Vieraat koirat haukkuvat ja hyppivät äidin päälle, kun hän yrittää irrottaa lapsen pyörää telineestä. Todellakin tuommoisesta voi saada elinikäisen inhon/trauman koiria kohtaan.
t. lapsirakas
Kyllä aika monet koirat osaa siinä ihan rauhassa odotella. Tai siis ne on opetettu.