Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten pääsen yli siitä että mies sanoi minulle todella pahasti?

Vierailija
02.12.2008 |

Mies loukkasi siis sanoin minua pari päivää sitten. Nyt tuntuu että en pääse siitä asiasta mitenkään yli. Vatvon sitä päässäni koko ajan.

Mies on pahoillaan mutta en usko että hän oikeesti ymmärtää miten paljon minua loukkasi.

Tälläinen on tapahtunut kerran aikasemminkin. Enkä sitä ensimmäistäkään kertaa ole vielä unohtanut vaikka siitä on jo paljon aikaa. Se ei kylläkään vaikuta meidän jokapäiväiseen elämään mitenkään mutta mielessäni se kyllä on.



Miten ihmeessä tälläisen jälkeen voi jatkaa normaalisti kun päässä vaan takoo miten mies voi olla noin julma että sanoo jotain niin kamalaa.

Ymmärrän että hän oli kiukkuinen sanoessaan mutta itse olen aina ollut sitä mieltä että vaikka olis kuinka vihainen tietty raja mitä ei ylitetä on silti olemassa. Haukkua saa ja huutaa mut sitä rajaa ei ylitetä.



Miten eteenpäin?

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hän on aidosti pahoillaan, niin sinun tulee vain antaa anteeksi. Joskus ihmiset sanovat todella ajattelemattomasti ja typerästi.

Vierailija
2/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilanne on sentään sillä lailla hyvä, että et usko miehen todella tarkoittaneen loukata sinua niin pahasti kuin loukkasi.



Oma kokemukseni ex-poikaystävästä on, että hän loukkasi nimenomaan harkitusti ja tarkoituksella, eikä pelkkää ajattelemattomuuttaan riidan tuoksinassa. Hän oli siis sadisti. Yli pääsemisessä on ollut haastetta, varsinkin kun koko ajan tietää, että juuri niin hän toivoikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen tiedän että mieheni ei sanojaan tarkoittanut. Mutta ei hän kyllä sitäkään ymmärrä miten paljon minua satutti.

Kai tästä ajan kanssa selviää niin kuin siitä ensimmäisestäkin kerrasta... vaikka ne mielessä tulevatkin aina olemaan.



t ap

Vierailija
4/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos uskaltaist kertoa, mitä miehesi sinulle sanoi, niin täältä tulisi varmasti paljon enemmän kommentteja ja miehen loukkaustakin pääsisi paremmin arvioimaan. On vaikea lohduttaa sinua tai kommentoida, kun ei tiedä mitä on tapahtunut.

Vierailija
5/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä tuorein tapaus.

Mies hakkui minut huonokis äidiksi koska en ollut vaihtanut lapsen kakkavaippaa. Vaippa oli siinä vaiheessa ollut max 10 minuttia lapsella.

Tämä lause tuli ihan puskista. Olin kysynyt että vaihtaisko mies vaipan johon sitten ärjähti että olenpa minä paska äiti kun annan lapsen olla paskavaipalla vaikka kuina kauan.0,





Mies tietää että minulle kaikkein arin kohta on se kun minun äitiyttäni arvostellaan. Olen monet kerrat itkenyt miehelleni kun hänen äitinsä on minua äitinä arvostellut. Eli hän kyllä tietää kuinka arka asia minulle on.



Se aikasempi asia oli. En yhtään ihmettele että ex poikaystäväsi on hakannut sinua.

Tämä lause tuli riidan aikana kun olin ilmeisesti nalkuttanut miehelle liikaa.



t ap

Vierailija
6/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta minusta tuo kakkavaippajuttu ei ollut kovin vakavaa. Ehkä miehesi oli väsynyt ja ärtyinen? Minä unohtaisin koko jutun ja katsoisin eteenpäin. Sinähän kuitenkin välität miehestäsi? Katkeruus ei koskaan johda mihinkään.



Minusta tuo aiempi loukkaus ex-poikaystävästä ja hakkaamisesta oli paljon ikävämpi ja julmempi. Mutta tuskin miehesi sitä oikeasti tarkoitti? Taidat olla vähän väsynyt arkeen ja lapsisirkukseen, pyörität sitä varmaan aika yksin. Älä kuitenkaan uuvuta itseäsi enempää murehtimalla turhia ja olemalla vihainen.



Sano miehellesi, että olet ollut loukkaantunut tuosta äitiyskommentista ja unohda sitten menneet. Voimia sinulle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

luukunottamatta näitä älyttömiä kommenteja.



Eniten niissä loukka se että kun mies tietää noiden kahden asian olevan minulle erittäin arkoja. Ollaan paljon juteltu noista asioista ja siitten kun hän suuttuu käyttää niitä mua vastaan. Tulee sillanen olo että en uskalla enään jutella mieheni kanssa minulle todella aroista aiheista koska sit saan myöhemmin kuulla niistä.



Kiitos edellinen kannustavasta viestistäsi. Täytyy todellakin suunnata energiat johonkin muuhun kun vihoitteluun:)



t ap

Vierailija
8/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riidellessä iskee aina kaikkein arimpaan kohtaan, myöhemmin on sitten pahoillaan. Sama toistuu joka riidassa.



Hän saattaa sanoa esimerkiksi että olen yhtä hullu kuin äitini. Äitini on sadistinen narsisti ja minulla oli hyvin traumaattinen lapsuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettet huomannut sanoa, että jos sinä kerran olet paskaäiti, kun annat lapsen olla likaisessa vaipassa, niin miksi isä olisi yhtään sen paremmassa valossa, kun yhtälailla on antanut lapsensa olla siinä samassa vaipassa...



Luultavasti mies olisi kuitenkin sanonut, ettei ole hänen asiansa ;), mutta silloin ei kyllä sovi käydä toisenkaan vanhemmuutta arvostelemaan.

Vierailija
10/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin on herttainen ja hyvä mies. ja loistava isä. Kuitenkin aina riidassa onnistuu loukkaamaan sillä kaikkein kipeimmällä asialla. Jälkeenpäin sanoo, ettei tarkoittanut. nyttemmin olen yhä vähemmän kertonut minua koskettavista asioista, ettei sitten riidan aikana pääse kasvoilleni heittämään asiaa.



Olenkin nyt pohtinut, että muistuttaa aika paljon "tyypillistä" parisuhdeväkivallan kuviota, fyysisyys vaan puuttuu.



Tarvitseeko tai kannattaako tällasita sietää, kun kestäminen tuntuu itsestä raskaalta, vaikka riitojen ulkopuolella elämä on tasaisen onnellista? Riidat ovat pienistä asioista, mutta paisuvat kun tuntuu, että mies lähtee tahallaan satuttamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sinä tiedät, ettet ole huono äiti, niin mitä väliä sillä on, mitä jotkut toiset siitä ajattelee. Ja sitä paitsi, sinä opetat ihmisille miten sinua kohdellaan. Teet vaan selväksi, että miten sinulle on sopivaa puhua, jos se ei sovi esim. anopille, niin....

Vierailija
12/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten vanha sinä olet? Voisin kuvitella että tuollaisesta kommentista voisi loukkaantua joku varhaisteini, mutta ehkä ei sittenkään... Ettekö te ikinä riitele? Meidän perhe taitaa olla ihan ufo kun mehän huudellaan harvase päivä kaikki ikävät tuntomme julki eikä tunnu missään :-) Yleensä me kyllä heitellään tuollaiset paskamutsikommentit melko sopuisasti ja nauretaan päälle, mutta monesti volyymi nousee aika kovaksikin. Paras ohjeeni on että älä ota noin kauhean henkilökohtaisesti, miehelläsi oli varmaan huono päivä ja niitä tulee vaan lisää jos sinäkin joka asiasta vedät hirveät pultit. Sano vaan ensi kerralla takaisin niin olo helpottaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttua on täälläkin tuo.

Mulla on vielä mielessä jopa neljän-viiden vuoden takainen loukkaus riidan jälkeen, jota en vaan voi unohtaa.

Mies on ihana ja huomaavainen ja kaikin puolin muuten hyvä isä ja aviomies, mutta nuo riidat paisuvat välillä liiallisuuksiin...joista jää arvet pitkiksi ajoiksi.

Minä myös olen miettinyt, että onko tuo jonkilaista henkistä väkivaltaa.



Voimia ap, tiedän tunteesi. Keskustelu asiasta auttaa!

Vierailija
14/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän lyö niillä takaisin riidan tullessa. Ystävät ovat sielunkumppaneita, mieheni ei ole ystäväni, hän on rakastajani, lasten isä, lopullisen vastuun kantaja perheessä. Olen tyytyväinen tilanteeseeni, haluankin että voin puhua omat asiani jollekin joka on niistä aidosti kiinnostunut eikä koskaan löisi niillä asioilla minua.



Life is life :)



Ja kun mieheni sanoo minulle kurjasti, jota on tapahtunut, sanon takaisin, itseluottamus on tärkeä asia, myös se että puolustaa itseään on itseluottamusta. Oma itseluottamukseni on kasvanut tässä suhteessa, sillä en anna kenenkään alistaa itsetuntoani.



Luota itseesi, sano miehellesi takaisin, anna anteeksi ja unohda asioita :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja heti!

Vierailija
16/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä riidellään kyllä yleensä kovaa ja molemmat sanovat toisilleen pahasti

Mutta niin kun jo kirjoitin jossain sen rajan on mentävä ja mun mielestä se menee niissä asioissa mitkä toinen on luottamuksella kertonut.

Ja mieheni tietää sen. Tein kantani erittäin selväksi ensimmäisen kerran jälkeen.

Minulla on todella huono itsetunto äitiyteen liittyvissä asioissa. Tiedän että olen hyvä äiti mutta jos joku minua arvostelee se sattuu todella paljon. Sama vaikka seläntakana puhuis mutta ei mulle päin naamaa. En vaan voi sille mitään että pahoitan mieleni tollaisista asioista.



Pahaksi asian tekee vielä se että kaksi ystävääni olivat kuulemassa tämän mieheni haukkumisen.

Hänen äänen sävynsä oli myös todella ilkeä sanoessaan.



Tää johtaa vaan siihen että avioliitto menee mutenkin huonoksi koska en voi miehelleni asioista puhua sen pelossa että hän laukee niitä mulle suutuspäissään.



Tsemppiä ja voimia kaikille samassa tilanteessa oleville.



T ap

Vierailija
17/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole kovin hyvää vanhemmuutta (ja tämä on teile molemmille) antaa lapsen olla 10 minuuttia kakat vaipassa.



Se, että et voi puhua miehellesi kaikesta, aroistakin asioista, osoittaa että luottamus puuttuu väliltänne. Se ei tiedä suhteellenne hyvää.

Vierailija
18/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanonut vain takaisin että hänkö sitten parempi. Te olette yhtä paljon vanhempia ja jos mies antaa lapsen olla kakoissa niin on ihan yhtä huono.



Ei sillä väliä mitä muuta ajattelee tai puhuu sinun äitiydestä. Pääasia et ite tiedät toimivasi oikein. Elä välitä' muitten puheista!!

Vierailija
19/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole kovin hyvää vanhemmuutta (ja tämä on teile molemmille) antaa lapsen olla 10 minuuttia kakat vaipassa.

Tää nyt on ihan järjetön kommentti. Jos lapsi tekee vaikka kakat autossa, niin pitäisikö vetää hätävilkut päälle ja pysäyttää moottoritien sivuun ja alkaa vaihtamaan vaippaa? Eiköhän nyt viisainta olisi ajaa seuraavaan liittymään tai huoltoasemalle tai vaikka ihan perillekin asti, jos lapsi sen kestää. Kaikkiin noihin voi mennä yli 10 minuuttia eikä se tee kenestäkään huonoa vanhempaa. Jotain malttia tuohon syyllistämiseenkin.

Minusta ap kuulostaa siltä, että itseluottamuksesi on hyvin alhaalla. Sinun pitäisi oppia arvostamaan itseäsi. Uskon, että elämäsi on raskasta, kun joudut olemaan avioliitossakin koko ajan varuillaan. Et voi puhua edes sille rakkaimmallesi asioitasi. En siihen osaa sanoa mikä paras ratkaisu olisi. Ehkä sinun kannattaisi miettiä miksi koet yhden sanallisen kommentin niin vaikeana, että et tiedä miten pääset siitä yli. Miksi et arvosta itseäsi enempää? Miksi olet noin herkkänä äitiydestäsi?

Vierailija
20/20 |
02.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen takia en yleensäkään vaippaa heti vaihda vaikka mahdollisuus olisikin.



Toi on kyllä ihan totta että mun tarvis kyllä oikein tosissaan miettiä miksi äitiyteeni koskevat asiat loukkaavat minua niin pahasti.



Olen nyt miettinyt tän päivän näitä asioita ja illalla meinaan jutella mieheni kanssa.

Yritän nämä jutut unohtaa mutta teen selväkis miehelle että jos vielä kerrankin sanoo näin pahasti(tai käyttää minun kertomaani minua vastaan) on suuren muutoksen paikka meidän avioliitossa.

Annan hänelle vielä mahdollisuuden näyttää että voin hänelle luottamuksellisia ja arkojakin asioita kertoa.



Kiitos tuhannesti teille kaikille jotka viitsisitte ystävällisesti vastata. Tuntuu jo paljon paremmalta kun olen tätä asiaa jonnekkin saanut purkaa:)



t ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kolme