Onko edes teoriassa mahdollista, että sinkku lääkäri ihastuu potilaaseensa?
Nimim. Maailman hurmaavimman h-lääkärin vakipotilas
Kommentit (38)
Kuinkakohan iskisin työterveyslääkärini? Ei ole sormusta ja vaikuttaa kiinnostuneelta hänkin, mutta ymmärrettävästi ei voi tehdä aloitetta.
makaat puoli naamaa puutuneena, pumpulit poskissa ja suu täynnä roinaa, pää sopivassa asennossa, että on kaksari esillä.. : ) rupea siinä nyt flirttailemaan hammaslääkärin kanssa. Olettaako joku oikeasti hammaslääkärin pitävän itseään kovinkaan viehättävänä siinä tuolissa tai tietoisuudella potilaan mädistä reikäisistä hampaista.. ei taida sopia hammaslääkäreille tälläiset miekkoset ja naikkoset haha
Kuinkakohan iskisin työterveyslääkärini? Ei ole sormusta ja vaikuttaa kiinnostuneelta hänkin, mutta ymmärrettävästi ei voi tehdä aloitetta.
käyttää sormusta töissä. Voi hyvinkin olla varattu.
Minun siskoni on lääkäri ja hänen miehensä oli ollut hänen potilaanaan kun alkoivat seurustella. Tosin tunsivat toisiaan myös muita kautta.
laakariystava (mies siis). pari hoitsua on hanelle ehdotellutkin treffeja, ja sitten yksi toinen laakari oli hanesta kiinnostunut. potilaiden kanssa ei ole mitaan ollut meneillaan, mutta ehka sitten juuri niin kuin tuolla edella jollain, etta tapaa muissa merkeissa sattumalta (esim yoelama tms) ja siita juttu sitten voisi lahtea.
mulla oli itsella aikaisemmin tosi hot nuori mieshammaslaakari, jotenkin tuntui etta oli kiinnostusta hanenkin puoleltaan...kunnes sitten kuulin etta tan hammaslaakrin vaimo oli alkanut ottaa potilaita vastaan samalla h-laakariasemalla, eli myos vaimo oli hl...luulin miesta sinkuksi ! noh pienoinen pettymys oli !!
Olen pannut parrua pesään aika usein :)
Minä en eettisistä syistä tee aloitetta, jos ihastun potilaaseen. Potilas saa kyllä tehdä aloitteen ja jos alkaisin tapailla potilasta, siirtäisin hänen hoitonsa muulle lääkärille. Pari potilasta on tehnyt aloitteen ottamalla vastaanottokäynnin jälkeen yhteyttä, mutta seurustelemaan ei ruvettu, koska olin silloin naimisissa. Ja en minäkään tietenkään pidä sormuksia töissä, se on epähygieenistä ja sitäpaitsi kiellettyä.
Olen pannut parrua pesään aika usein :)
kaikki puutteessa eläjät =)
Käytäntöön saattamisesta en sitten tiedä.
Ystävättärelläni oli aika huonot hampaat ja joutui käymään useasti saman hammaslääkärin luona. No aikansa toisiaan silmiin katseltuaan lähtivät treffeille -ja ovat nyt olleet naimisissa noin 10 vuotta. Tämä on totta, olin itse häissä! Ei tosin tapahtunut Suomessa. Mutta aivan hurmaava rakkaustarina heillä:)
ja sitä kautta varmasti voisi tulla tilanteita, että ihastuisi potilaaseen. Taitaisi kuitenkin olla lääkärin etiikan vastaista ruveta jotakin potilaalle ehdottelemaan...
asiakkaan nimen muistiin ja astuttuaan lääkärinroolistaa työpäivän jälkeen pois voikin sitten ottaa yhteyttä neitoseen/herraan. Onko silloin epäeettistä? Ei kai se siinä hampaita tutkiessaan alakaan treffejä ehdotella?
paitsi tietty jos lääkäri on psykiatri.
on käynyt useillakin treffeillä hammaslääkärinsä kanssa (suhde tosin kariutui aika alkumetreille).
Ihan kaupungin yöelämässä "tavattiin" vaikka molemminpuolinen kiinnostus oli herännyt jo vastaanotolla. Helppo oli kuitenkin mennä juttelemaan tutulle miehelle.
Ja heti seurusteluaikana siirryin toisen lääkärin potilaaksi.
Minä olen naimisissa entisen ihotautilääkärini kanssa
Ihan kaupungin yöelämässä "tavattiin" vaikka molemminpuolinen kiinnostus oli herännyt jo vastaanotolla. Helppo oli kuitenkin mennä juttelemaan tutulle miehelle.Ja heti seurusteluaikana siirryin toisen lääkärin potilaaksi.
Ihan tällainen tuiki tavallinen atooppinen iho -tapaus olen. Vuoden aikana jouduin käymään ihotautilääkärillä kolme kertaa, kun ihottuma ärtyi pahaksi. Sitten tavattiin yöelämässä ja loppu on historiaa...
Ja nyt 11 yhteistä vuotta ja 3 yhteistä lasta jo takana.
Minä olen naimisissa entisen ihotautilääkärini kanssa
Ihan kaupungin yöelämässä "tavattiin" vaikka molemminpuolinen kiinnostus oli herännyt jo vastaanotolla. Helppo oli kuitenkin mennä juttelemaan tutulle miehelle.Ja heti seurusteluaikana siirryin toisen lääkärin potilaaksi.
En vain tiedä kuinka seuraava siirto tulisi tehdä, kun suurimman osan ajasta on pumpulit poskissa... ;)
Ap